Sposób przechowywania ubrań i innych rzeczy to kwestia naszych upodobań. Obecny trend na przestronne, stylowo urządzone garderoby o sporej powierzchni wcale nie oznacza, że musimy rezygnować z szaf. Te ostatnie także mogą być modne, wygodne i solidne
(fot. Komandor)
Obydwa rozwiązania – szafy i garderoby – mają swoje dobre i złe strony. Jeśli wybierzemy to pierwsze, unikniemy konieczności wyznaczania już na etapie projektu domu miejsca na przechowywanie ubrań – oddzielnego pomieszczenia na garderobę. Ponadto w dowolnej chwili będziemy mogli je przestawiać i zmieniać aranżację wnętrza, a w razie przeprowadzki zabrać meble ze sobą. Jeśli zaś zdecydujemy się na garderobę, a ta będzie miała otwarty układ, ograniczymy koszty tej inwestycji. Poza tym w garderobie zawsze znajdzie się miejsce na wygodne przechowywanie przedmiotów, na które niełatwo znaleźć stałe miejsce. Garderoba zamknięta pozwala ponadto wykorzystać trudną do zagospodarowania przestrzeń – np. skosy pod dachem.
Jakie rozwiązanie jest dla nas najlepsze? Takie, które nam najbardziej odpowiada. Nie ma jedynie słusznego rozwiązania. Zależy ono od naszych preferencji, tego, na co pozwalają nam warunki w domu, a także tego, ile miejsca potrzebujemy na przechowywanie rzeczy.
Warunki w domu...
na garderoby
Jeśli garderobę chcemy przeznaczyć dla jednej lub dwóch osób, wystarczy wygospodarować na nią minimum 6 m2, jeśli zaś ma z niej korzystać więcej domowników, potrzebne będzie co najmniej 10 m2.
Między szafami garderoby powinno się zostawić przynajmniej 1,50 m na swobodne poruszanie się i przebieranie. Najwygodniej, jeśli garderobę możemy urządzić tuż obok sypialni lub łazienki każdego z domowników, a dodatkową także w pobliżu wejścia do domu – holu lub przedpokoju. W ten sposób zyskamy wygodne miejsce na przechowywanie odzieży wierzchniej, likwidując tym samym bałagan powodowany stosem kurtek i butów.
Kształt garderoby uzależnia się od rozmiarów pomieszczenia. W mniejszych dobrze sprawdzą się garderoby w kształcie litery U i L, w większych te o kształcie kwadratowym lub prostokątnym.
Bardzo ważne jest także, aby wnętrze szafy rozplanować ergonomicznie. Jeśli pomieszczenie jest bardzo wysokie, warto skorzystać z pantografów. Są to specjalne drążki z uchwytem, które można obniżać i ułatwić sobie tym samym dostęp do ubrań wiszących zbyt wysoko. Aby swobodnie umieszczać na drążkach wieszaki, powinniśmy montować je w odległości ok. 40 cm od tylnej ściany garderoby. Jeśli nie mamy tyle miejsca, możemy skorzystać z wieszaków wysuwanych do przodu spod półki. Jednak głębokość przestrzeni z drążkiem nie może być mniejsza niż 55 cm. Każdy drążek powinien mieć mocowanie co ok. 90 cm jego długości, aby nie uginał się pod ciężarem ubrań.
na szafy
Szafa wolno stojąca dla jednej osoby powinna mieć ok. 2 m szerokości. Aby dostęp do szafy był swobodny, trzeba pozostawić minimum 70 cm – przed szafą z drzwiami przesuwnymi i 120 cm – przed szafą z drzwiami rozwieranymi.
Szafy najczęściej stawia się w przestrzeni komunikacyjnej i w sypialniach.
Wnętrze szaf wolno stojących jest z góry zaaranżowane, ale w pewnym stopniu sami możemy je nieco zmienić – operując wysokością półek i wieszaków, możemy zmienić ustalony podział.
Większe pole manewru mamy przy szafach wykonywanych na wymiar. Te zabudowują ścianę od podłogi do sufitu, a oprócz drążków montuje się w nich optymalną liczbę półek na składane ubrania i szuflad na bieliznę, krawaty, paski, rękawiczki itp. Podział wnętrza w takiej szafie powinien odpowiadać szerokości pojedynczego skrzydła.