Domofon, wideodomofon, podstawowa, średnio zaawansowana bądź rozbudowana instalacja alarmowa a może wyposażenie domu w kompleksową instalację inteligentną? Możliwości jest wiele, koszty różne, a zysk nie do przecenienia – komfort mieszkania w bezpiecznym i wygodnym domu.
Wideodomofony i domofony
(fot. EC ELTCRAC)
Domofony i wideodomofony są podstawowym narzędziem umożliwiającym kontrolę dostępu do posesji. W połączeniu z innymi elementami ochrony budynku – drzwiami, roletami zewnętrznymi oraz ogrodzeniem mogą w wielu przypadkach wystarczyć, aby domownicy czuli się bezpiecznie.
Wideodomofon umożliwia obserwację sytuacji przy furtce – sprawia, że widać osoby, które chcą dostać się na teren naszej posesji, domofon zaś pozwala jedynie usłyszeć te osoby. Jeśli zatem usytuowanie domu bądź roślinność przy bramie i furtce uniemożliwiają obserwację wejścia, warto wybrać wideodomofon. Domofony i wideodomofony dostępne są w wersjach: analogowej i cyfrowej. W domach jednorodzinnych zazwyczaj stosuje się pierwsze rozwiązanie. Domofony analogowe mają pięć przewodów: w tym jednej adresowy, wideodomofony: osiem, w tym jeden adresowy. Jeśli w domu mieszkają dwie rodziny, trzeba zamontować dwa przewody adresowe.
Instalacja cyfrowa może składać się z dwóch lub większej liczby przewodów – sześciu w domofonach i ośmiu w wideodomofonach. Jeżeli ma tylko dwa przewody – do jej montażu można wykorzystać istniejącą instalację dzwonkową.
Systemy alarmowe
Zainstalowanie systemu alarmowego jest jedną ze skuteczniejszych metod chroniących przed włamaniem. Już na etapie projektowania warto uwzględnić dzisiejsze i przyszłe wymagania dotyczące instalacji alarmowej. W tym celu najlepiej skontaktować się z firmą zajmującą się projektowaniem i realizacją takich instalacji, aby wspólnie wybrać najbardziej efektywne rozwiązania. Na system instalacji alarmowej najlepiej zdecydować się na etapie projektu domu.
Dzięki temu można uniknąć dodatkowych robót – jak kucie ścian i maskowanie przewodów – koniecznych przy montażu okablowania. Gdy prace wykończeniowe są już zakończone, lepszym, choć droższym rozwiązaniem będzie system bezprzewodowy. Na system alarmowy składają się: zestaw czujek, centrala alarmowa, manipulator oraz sygnalizator.
Czujki to elementy wychwytujące zmiany w otoczeniu. Do najpopularniejszych należą bierne czujki ruchu (PiR) reagujące na zmiany promieniowania podczerwonego. Warto zatem w domach, w których stale przebywają zwierzęta (psy małych i średnich ras oraz koty), zastosować specjalne czujki – odróżniające czworonoga od człowieka i niewywołujące tym samym fałszywego alarmu.
Centrala alarmowa to główny element systemu, odpowiada za kontrolę pracy czujników i systemu zasilania: zbiera, zapamiętuje i analizuje informacje pochodzące z czujników, następnie odpowiednio reaguje – włączając lub wyłączając alarm lub/i przekazując sygnał do agencji monitorującej, z którą mamy podpisaną umowę. Centralę alarmową montuje się w miejscu, do którego intruz będzie miał utrudniony dostęp, tak aby nie mógł szybko znaleźć i wyłączyć całego systemu.
Manipulator służy do komunikacji z centralą alarmową. Za jego pomocą uruchamiamy alarm i wydajemy polecenia centrali. Montuje się go w łatwo dostępnym miejscu – tak, aby można było szybko i sprawne wyłączyć lub uruchomić system.
Sygnalizator powiadamia o zagrożeniu. Sygnał alarmowy może być wyrazisty – akustyczny, zazwyczaj połączony z sygnalizacją świetlną, lub dyskretny – kiedy informacja o włamaniu przekazywana jest właścicielowi lub odpowiednim służbom: telefonicznie, drogą radiową itp.