Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2010
Dom bezpieczny i inteligentny
Domofon, wideodomofon, podstawowa, średnio zaawansowana bądź rozbudowana instalacja alarmowa a może wyposażenie domu w kompleksową instalację inteligentną? Możliwości jest wiele, koszty różne, a zysk nie do przecenienia – komfort mieszkania w bezpiecznym i wygodnym domu.

Wideodomofony i domofony

Dom bezpieczny i inteligentny
(fot. EC ELTCRAC)
Domofony i wideodomofony są podstawowym narzędziem umożliwiającym kontrolę dostępu do posesji. W połączeniu z innymi elementami ochrony budynku – drzwiami, roletami zewnętrznymi oraz ogrodzeniem mogą w wielu przypadkach wystarczyć, aby domownicy czuli się bezpiecznie.

 

Wideodomofon umożliwia obserwację sytuacji przy furtce – sprawia, że widać osoby, które chcą dostać się na teren naszej posesji, domofon zaś pozwala jedynie usłyszeć te osoby. Jeśli zatem usytuowanie domu bądź roślinność przy bramie i furtce uniemożliwiają obserwację wejścia, warto wybrać wideodomofon. Domofony i wideodomofony dostępne są w wersjach: analogowej i cyfrowej. W domach jednorodzinnych zazwyczaj stosuje się pierwsze rozwiązanie. Domofony analogowe mają pięć przewodów: w tym jednej adresowy, wideodomofony: osiem, w tym jeden adresowy. Jeśli w domu mieszkają dwie rodziny, trzeba zamontować dwa przewody adresowe.

 

Instalacja cyfrowa może składać się z dwóch lub większej liczby przewodów – sześciu w domofonach i ośmiu w wideodomofonach. Jeżeli ma tylko dwa przewody – do jej montażu można wykorzystać istniejącą instalację dzwonkową.

Systemy alarmowe

Zainstalowanie systemu alarmowego jest jedną ze skuteczniejszych metod chroniących przed włamaniem. Już na etapie projektowania warto uwzględnić dzisiejsze i przyszłe wymagania dotyczące instalacji alarmowej. W tym celu najlepiej skontaktować się z firmą zajmującą się projektowaniem i realizacją takich instalacji, aby wspólnie wybrać najbardziej efektywne rozwiązania. Na system instalacji alarmowej najlepiej zdecydować się na etapie projektu domu.

 

Dzięki temu można uniknąć dodatkowych robót – jak kucie ścian i maskowanie przewodów – koniecznych przy montażu okablowania. Gdy prace wykończeniowe są już zakończone, lepszym, choć droższym rozwiązaniem będzie system bezprzewodowy. Na system alarmowy składają się: zestaw czujek, centrala alarmowa, manipulator oraz sygnalizator.

 

Czujki to elementy wychwytujące zmiany w otoczeniu. Do najpopularniejszych należą bierne czujki ruchu (PiR) reagujące na zmiany promieniowania podczerwonego. Warto zatem w domach, w których stale przebywają zwierzęta (psy małych i średnich ras oraz koty), zastosować specjalne czujki – odróżniające czworonoga od człowieka i niewywołujące tym samym fałszywego alarmu.

 

Centrala alarmowa to główny element systemu, odpowiada za kontrolę pracy czujników i systemu zasilania: zbiera, zapamiętuje i analizuje informacje pochodzące z czujników, następnie odpowiednio reaguje – włączając lub wyłączając alarm lub/i przekazując sygnał do agencji monitorującej, z którą mamy podpisaną umowę. Centralę alarmową montuje się w miejscu, do którego intruz będzie miał utrudniony dostęp, tak aby nie mógł szybko znaleźć i wyłączyć całego systemu.

 

Manipulator służy do komunikacji z centralą alarmową. Za jego pomocą uruchamiamy alarm i wydajemy polecenia centrali. Montuje się go w łatwo dostępnym miejscu – tak, aby można było szybko i sprawne wyłączyć lub uruchomić system.

 

Sygnalizator powiadamia o zagrożeniu. Sygnał alarmowy może być wyrazisty – akustyczny, zazwyczaj połączony z sygnalizacją świetlną, lub dyskretny – kiedy informacja o włamaniu przekazywana jest właścicielowi lub odpowiednim służbom: telefonicznie, drogą radiową itp.

 

Joanna Dąbrowska

Pełny artykuł w PDF Dom bezpieczny i inteligentny

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny