Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2010
Ciepło z ziemi i powietrza
Moja firma montuje pompy ciepła typu solanka-woda z kolektorami poziomymi, pionowymi oraz powietrzne, czołowego niemieckiego producenta Alpha-InnoTec GmbH, którego wyłącznym przedstawicielem w Polsce jest Przedsiębiorstwo Hydro-Tech Konin – mówi Jacek Suchecki, właściciel firmy instalacyjnej Organiks z Gdańska. – Jeśli porównywać dwa pierwsze rozwiązania, to zdecydowanie preferuję pierwsze z nich. Kolektory płaskie są bowiem łatwiejsze w wykonaniu od pionowych, a co za tym idzie tańsze...

Wymienna kaseta ze sprężarką
Wymienna kaseta ze sprężarką
…Natomiast osiągana sprawność jest porównywalna.Jeśli chodzi o powietrzne pompy ciepła, to ich parametry osiągnęły już tak wysoki poziom, że urządzenia te są rozwiązaniem godnym rozważenia w przypadkach, gdy wykonanie kolektora gruntowego nastręcza kłopotów. Alpha-InnoTec GmbH oferuje jednostki powietrzne w zakresie mocy od 6 do 32 kW oraz pompy glikol-woda o mocy od 6 do 160 kW. W swojej ofercie ma również pompy ciepła typu woda-woda o mocy od 11 do 107 kW.

Wczesne planowanie

Jeśli ktoś poważnie myśli o pompie ciepła jako źródle ciepła w swoim domu, to pierwsze działania w tym kierunku najlepiej rozpocząć już na etapie projektowania. Należy zacząć od zorientowania się, czy wielkość, kształt oraz warunki glebowe pozwalają na ułożenie kolektora płaskiego, czy też skazani jesteśmy na wykonanie odwiertów. Można również rozważyć zamontowanie jednostki powietrznej.

 

Ma ona wprawdzie niższą sprawność COP, ale koszty inwestycyjne są znacznie niższe (nie trzeba wykonywać żadnego typu kolektora).

 

– Wczesna decyzja o zainstalowaniu pompy ciepła pociąga za sobą również inne oszczędności – stwierdza Jacek Suchecki. – Można bowiem zrezygnować z komina, przyłącza gazowego, instalowania zbiorników na paliwo czy wydzielania dużych pomieszczeń na kotłownię. W przypadku pompy ciepła wystarczą dwa metry kwadratowe [dla małych obiektów – przyp. red.]. Wczesne planowanie pozwala ponadto na pełne wykorzystanie możliwości urządzenia. Pompa ciepła jest niezwykle wydajna, jeśli współpracuje z ogrzewaniem pracującym na tak zwanym niskim parametrze [do 36°C – przyp. red.], a więc podłogowym lub ściennym. Oczywiście tradycyjne grzejniki również wchodzą w grę, ale wówczas współczynnik COP spada. Często inwestorzy nie życzą sobie podłogówki, ponieważ wyczytali, iż powoduje ona unoszenie się kurzu. To niestety jeden z budowlanych mitów, którego w żaden sposób nie daje się zwalczyć. Taka podłoga ma temperaturę dwudziestu paru stopni… Nie ma więc mowy o ruchach konwekcyjnych i unoszeniu się kurzu! Podłoga musiałaby mieć jakieś pięćdziesiąt stopni, aby takie zjawisko zaistniało. W kilku przypadkach udało mi się namówić inwestorów na wykonanie ogrzewania podłogowego równolegle z podejściami do grzejników. Zadeklarowałem, że w razie gdyby podłogówka się nie sprawdzała, zamontuję grzejniki na swój koszt. Do tej pory, chociaż minęło kilka lat, nikt nie poprosił o wykonanie tego zobowiązania.

 

Marek Żelkowski

 

Pełny artykuł w PDF Ciepło z ziemi i powietrza

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny