(fot. Marma) |
Wybierając pokrycie dachowe, warto zwrócić uwagę na to, z czego zostało ono wykonane, jakie właściwości mają poszczególne rozwiązania, w jakich warunkach można je stosować, do jakich dachów są przeznaczone, jak reagują na warunki atmosferyczne, a także czy są trwałe, odporne na zmianę temperatury i wilgotności. Warto także zastanowić się, czy pasuje do stylistyki domu i charakteru okolicznej architektury.
Określając natomiast wstępne koszty pokrycia dachu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko to, ile zapłacimy za 1 m danego materiału. Sporą część wydatków stanowić będą koszty elementów dodatkowych: dachówek kalenicowych, połówkowych, gąsiorów, kominków wentylacyjnych, i są one tym wyższe, im bardziej skomplikowany kształt ma dach. Dlatego koszt krycia dachu o tej samej powierzchni i tym samym materiałem, wcale nie musi być jednakowy – jeśli dach ma skomplikowany kształt, trzeba będzie zapłacić więcej niż w przypadku dachu prostego.
Najwięcej za elementy dodatkowe zapłacimy, wybierając dachówki ceramiczne oraz cementowe. Mniej, kupując pokrycia z blachy, a jeszcze mniej – gonty bitumiczne.
Dachówki ceramiczne
To bardzo trwały materiał, który może przetrwać nawet ponad 100 lat, odporny zarówno na mróz, jak i silne nasłonecznienie, a także wahania temperatury. Jest niepodatny też na uszkodzenia mechaniczne (grad, kasztany, gałęzie). Dobrze tłumi dźwięki i jest niepalny.Dachówki ceramiczne można układać na dachach wielopołaciowych o skomplikowanych kształtach, także krzywoliniowych takich jak m.in. wole oka, ponieważ mają niewielkie rozmiary (szerokość 15–25 cm, długość 25–40 cm).
Minimalny kąt nachylenia połaci zależy od typu dachówek:
- karpiówka: 30˚;
- zakładkowa: 22–30˚;
- esówka: 40˚;
- mnich-mniszka: 40˚.
Pokrycia ceramiczne są ciężkie – masa 1 m2 pokrycia waży od 40 do 80 kg. Ale dzięki temu dobrze tłumią odgłosy dobiegające z zewnątrz – padający deszcz lub dźwięki z pobliskiej szosy.
Dachówki ceramiczne mogą mieć różne kolory. Niebarwione mają odcień zależny od gliny, z której się je wytwarza: czerwone zawdzięczają barwę związkom żelaza, ale mogą też mieć odcień żółty lub szary.
Dachówki szkliwione mają gładką i lśniącą powierzchnię, mogą mieć barwę naturalną (pogłębioną przez połysk) i różne kolory, w tym niebieskie, granatowe czy czarne. Dachówki szkliwione są bardziej odporne na wilgoć i zabrudzenia niż angobowane, ale droższe od naturalnych o 70–100%.
Uwaga! Dachówki mogą mieć niejednolite odcienie, nawet jeśli pochodzą z tej samej serii produkcyjnej. Rozmieszczenie ich równomiernie na połaciach – tak by nie tworzyły skupisk – zapewnia ładną grę kolorów.
Aleksandra Kuśmierczyk
Pełny artykuł w PDF Pokrycie dachu