Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2010
Ściany i podłoga w salonie
Pozostaną z nami na długo, a zadanie przed nimi niełatwe: salonowe ściany i podłoga mają codziennie od nowa cieszyć nas swym widokiem. Nie znudzić się, ale i nie zmęczyć nadmierną ekspresją. A po latach zaliczyć na celujący dwa przedmioty: trwałość i funkcjonalność.

Klasyka gatunku

Ściany i podłoga w salonie
(fot. Komfort)
W aranżacjach klasycznych ścianom i podłodze przypada rola sztafażu – tła dla mebli i dekoracji. I nie ważne, czy będzie to klasyka historyzująca, czy nowoczesna. Bo klasyka w świecie wnętrz nie determinuje epoki; to kanon, wzorzec zbliżony do doskonałości. Dlatego urządzane w jej duchu wnętrze musimy oddać w ręce profesjonalnych wykonawców i ubrać w najlepsze gatunkowo materiały.

 

Zamiast dążyć do ekstrawagancji kolorystycznej, poszukajmy niekłótliwych barw z jednej rodziny. Ich połączenia nie muszą być banalne; wystarczy unikać wizualnej agresji. Równie starannie dobierajmy faktury, połysk rezerwując dla wybranych obszarów. Lśnić może posadzka ze szlachetnego gresu, marmuru lub granitu, albo też z pokrytego błyszczącym lakierem drewna. Na ścianach w cenie są powierzchnie matowe.

 

Gładką satynową powłokę uzyskamy używając farby emulsyjnej – te najlepsze są odporne na ścieranie, a nawet same skutecznie bronią się przed kurzem. Jako dodatkowy środek wyrazu możemy zastosować delikatną fakturę; stonowany efekt zapewniają farby z domieszkami minerałów (np. z drobinami kwarcu) lub tynki strukturalne na bazie naturalnych spoiw wapiennych, z dodatkiem kamiennego miału. Możemy w ten sposób wyczarować na ścianie szlachetny piaskowiec czy trawertyn lub pójść o krok dalej i... wybrać naturalną kamienną okładzinę.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2010”

 

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje