Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2010
Ściany i podłoga w salonie
Pozostaną z nami na długo, a zadanie przed nimi niełatwe: salonowe ściany i podłoga mają codziennie od nowa cieszyć nas swym widokiem. Nie znudzić się, ale i nie zmęczyć nadmierną ekspresją. A po latach zaliczyć na celujący dwa przedmioty: trwałość i funkcjonalność.

Klasyka gatunku

Ściany i podłoga w salonie
(fot. Komfort)
W aranżacjach klasycznych ścianom i podłodze przypada rola sztafażu – tła dla mebli i dekoracji. I nie ważne, czy będzie to klasyka historyzująca, czy nowoczesna. Bo klasyka w świecie wnętrz nie determinuje epoki; to kanon, wzorzec zbliżony do doskonałości. Dlatego urządzane w jej duchu wnętrze musimy oddać w ręce profesjonalnych wykonawców i ubrać w najlepsze gatunkowo materiały.

 

Zamiast dążyć do ekstrawagancji kolorystycznej, poszukajmy niekłótliwych barw z jednej rodziny. Ich połączenia nie muszą być banalne; wystarczy unikać wizualnej agresji. Równie starannie dobierajmy faktury, połysk rezerwując dla wybranych obszarów. Lśnić może posadzka ze szlachetnego gresu, marmuru lub granitu, albo też z pokrytego błyszczącym lakierem drewna. Na ścianach w cenie są powierzchnie matowe.

 

Gładką satynową powłokę uzyskamy używając farby emulsyjnej – te najlepsze są odporne na ścieranie, a nawet same skutecznie bronią się przed kurzem. Jako dodatkowy środek wyrazu możemy zastosować delikatną fakturę; stonowany efekt zapewniają farby z domieszkami minerałów (np. z drobinami kwarcu) lub tynki strukturalne na bazie naturalnych spoiw wapiennych, z dodatkiem kamiennego miału. Możemy w ten sposób wyczarować na ścianie szlachetny piaskowiec czy trawertyn lub pójść o krok dalej i... wybrać naturalną kamienną okładzinę.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2010”

 

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny