Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2010
Urządzamy pokój dziecka
Wiadomo: dziecko wprowadza do domu własne porządki. Zresztą, czy to aby odpowiednie słowo? Na szczęście nad tym radosnym chaosem daje się zapanować. Metodycznie, lecz przede wszystkim z miłością i wyobraźnią. Mały dziecięcy świat bardzo ich potrzebuje!

Ponad podziałami

Urządzamy pokój dziecka
(fot. Greinplast)
Swój nowy dom urządzamy z pietyzmem i rozwagą; wertujemy katalogi, dobieramy materiały, próbki tkanin i kolorów, dopinamy wszystko na ostatni guzik. A gdy każdy szczegół jest już dopracowany, w domu pojawia się dziecko – i wtedy zaczyna się zabawa! Ubranka, które suszą się wszędzie, bo kupiliśmy ich za dużo. Krzesełka do karmienia, bujaczki, później rowerki i hulajnogi. Książeczki, misie, klocki i cała masa pozornie bezwartościowych szpargałów, do których nasze dziecko jest wyjątkowo przywiązane. Jak okiełznać ten żywioł?

 

Wbrew pozorom to nie takie trudne. Wystarczy spojrzeć na malucha, jak na... trochę mniejszego dorosłego. Dostrzec jego rzeczywiste potrzeby. I wrodzoną skłonność do wszystkiego, co tchnie harmonią. Dziecko nie potrzebuje sztucznego świata; najlepiej będzie się czuło w naturalnym środowisku swoich rodziców, które tylko w części należy zmodyfikować i dostosować do jego upodobań i możliwości.

 

Aranżacja pokoju dziecięcego powinna być twórczą kontynuacją wystroju całego domu, związaną z nim stylem, gamą kolorów i jakością materiałów wykończeniowych. Wystarczy, że barwy będą, zależnie od potrzeby, żywsze lub bardziej stonowane, tkaniny bardziej wzorzyste, mebelki – trochę bardziej fantazyjne, niż w „dorosłej” części mieszkania. I tak dojdą przecież zabawki, kredki, farby i dziecięca twórczość. Taki świat da dziecku poczucie integralności i bezpiecznego zakorzenienia. A o to nam przecież chodzi.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2010”

 

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje