Ponad podziałami
(fot. Greinplast)
Swój nowy dom urządzamy z pietyzmem i rozwagą; wertujemy katalogi, dobieramy materiały, próbki tkanin i kolorów, dopinamy wszystko na ostatni guzik. A gdy każdy szczegół jest już dopracowany, w domu pojawia się dziecko – i wtedy zaczyna się zabawa! Ubranka, które suszą się wszędzie, bo kupiliśmy ich za dużo. Krzesełka do karmienia, bujaczki, później rowerki i hulajnogi. Książeczki, misie, klocki i cała masa pozornie bezwartościowych szpargałów, do których nasze dziecko jest wyjątkowo przywiązane. Jak okiełznać ten żywioł?
Wbrew pozorom to nie takie trudne. Wystarczy spojrzeć na malucha, jak na... trochę mniejszego dorosłego. Dostrzec jego rzeczywiste potrzeby. I wrodzoną skłonność do wszystkiego, co tchnie harmonią. Dziecko nie potrzebuje sztucznego świata; najlepiej będzie się czuło w naturalnym środowisku swoich rodziców, które tylko w części należy zmodyfikować i dostosować do jego upodobań i możliwości.
Aranżacja pokoju dziecięcego powinna być twórczą kontynuacją wystroju całego domu, związaną z nim stylem, gamą kolorów i jakością materiałów wykończeniowych. Wystarczy, że barwy będą, zależnie od potrzeby, żywsze lub bardziej stonowane, tkaniny bardziej wzorzyste, mebelki – trochę bardziej fantazyjne, niż w „dorosłej” części mieszkania. I tak dojdą przecież zabawki, kredki, farby i dziecięca twórczość. Taki świat da dziecku poczucie integralności i bezpiecznego zakorzenienia. A o to nam przecież chodzi.
Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2010”
Sprząt - kino i muzyka
Na wstępie uspokajam – o „wczoraj” będzie najmniej. Współczesne domowe salony stają się małymi salami kinowymi – przynajmniej takie ambicje i plany deklaruje duża część dorosłej populacji. Z kolei słuchanie muzyki, wbrew obawom, wcale nie ustało, tylko zmieniło swoje miejsce i styl, rozproszyło się między wiele różnych możliwości. Inaczej słucha audiofil, inaczej gospodyni domowa, inaczej internauta, inaczej student w metrze, inaczej na wakacjach…
Kominki, piece, kozy
Dom bez niego? Istnieje, ale czy żyje... Palenisko przyciąga ciepłem, blaskiem płomieni, odgłosami trzaskających iskier. Rozwibrowany żar jest jak tętno domowego organizmu.
Technika we wnętrzu
Domowe urządzenia techniczne zbuntowały się przeciw dotychczasowej konspiracji. Wkraczają na salony, żądają prawa głosu, a my – ulegamy, hojnie rozdając im... eksponowane stanowiska.
Urządzamy sypialnię
Sypialnia to pole konfliktu interesów. Przed zaśnięciem powinna nas otoczyć klimatem odprężającego ukojenia, rano zaś, równo z dźwiękiem budzika, musi zapewnić nam nastrój pełen wigoru. Przecież to zadania całkowicie sprzeczne! Jak je pogodzić w jednym wnętrzu?
Urządzamy pokój do pracy
Wygodny i zaciszny, ale też otwarty na świat dzięki łączom multimediów – gabinet jest nam coraz bardziej potrzebny. Nawet tym, którzy spędzają w biurze więcej niż osiem godzin, zdarza się wieczorami odrabiać „pracę domową”. Takie czasy!
Planujemy garderobę
Garderoba pozwala nam uwolnić przestrzeń mieszkalną od nadmiaru rzeczy i mebli. Zapewnia też luksus doboru stroju i oceny własnego wyglądu w spokoju i odosobnieniu. Warto wykorzystać te możliwości.
Sztuka dekoracji okna
Oprawa okiennego obrazu jest niemal równie ważna, jak sam widok. Ten dekoratorski atrybut trwa na granicy dwóch światów: wewnętrznego i zewnętrznego. Dlatego z obydwoma powinien nawiązać równie udany dialog.
Schody we wnętrzu
Dla jednych uciążliwa konieczność, dla innych – atrakcja wizualna; schody mają tyluż zwolenników, co przeciwników. Ale nawet ci ostatni mogą je polubić. Bo schody nie muszą być niewygodne i niebezpieczne. Bywają za to efektowne i piękne.
Wybieramy drzwi
Skrzydło, rama, klamka, dwa lub trzy zawiasy – niby banalne, a przecież ważne. Drzwi – wraz z oknami, ścianami i podłogą – definiują wizualny kanon wnętrza.
Oświetlenie salonu
Ważne, by stwarzało komfortowe warunki dla różnych form wypoczynku. Ale także – by podkreślało styl wnętrza, budowało klimat, wydobywało urodę poszczególnych planów i przedmiotów: mebli, dekoracyjnych tkanin i salonowych ozdób.
Ściany i podłoga w salonie
Pozostaną z nami na długo, a zadanie przed nimi niełatwe: salonowe ściany i podłoga mają codziennie od nowa cieszyć nas swym widokiem. Nie znudzić się, ale i nie zmęczyć nadmierną ekspresją. A po latach zaliczyć na celujący dwa przedmioty: trwałość i funkcjonalność.
Kolory w naszym domu
Kolory to dobry nastrój, pozytywna energia, klimat nostalgii lub egzotyki, przytulność albo przestrzeń... Wystarczy wałek, pędzel, wzornik barw i wyobraźnia.
Planujemy przestrzeń dzienną
Salon wiele o nas mówi. Opowiada o tym, co chcemy pokazać, a także co ukryć. Pokazuje, jak pragniemy być postrzegani, ale przede wszystkim – jak spędzamy czas i celebrujemy codzienność. Słowem, jak żyjemy i jacy jesteśmy.
Stołowy bon ton
Nie zawsze zdążymy, nie co dzień damy radę... Ale starajmy się, kiedy tylko możemy. Bo o kulturę posiłków warto dbać! A sztuka efektownego dekorowania stołu jest jej bardzo istotnym składnikiem.
Zlewozmywaki i baterie
... musimy wybrać zlewozmywak i baterię – sprawny tandem, który ma pasować do siebie nawzajem, a także do naszych organizacyjno-funkcjonalnych potrzeb. A choć zmywanie jest dziś łatwiejsze niż kiedyś, to wybór odpowiednich urządzeń – wcale nie!
Kuchenne AGD
Bez nich jesteśmy w kuchni całkowicie bezradni; sprzęty gospodarstwa domowego to nasi zmechanizowani asystenci. Kuchcik, pomywacz, specjalista od przechowywania żywności – każdy jest nam potrzebny.
Oświetlenie kuchni
Prace kulinarne wymagają od nas uwagi, czasem aptekarskiej precyzji, a narzędzia bywają ostre. Dlatego oświetlenie kuchenne powinniśmy zaprojektować tak, by nie zawiodło nas w żadnej sytuacji.
Meble kuchenne
I rzeczywiście, nowoczesne meble kuchenne to prawdziwy sezam, kryjący zapasy produktów, naczynia i narzędzia, książki kucharskie i setki przydatnych w kuchni drobiazgów. Większość z nich nie powinna pozostawać na widoku, chcemy je za to mieć w zasięgu ręki.
Kuchenne ściany i podłoga
Według słownika budowlanego kuchnia jest pomieszczeniem mokrym. Ale nie tylko; kuchenne ściany wchłaniają tłuste opary, a podłogę nie raz skrapiają „kwaśne deszcze”. Mało tego – spadają łyżeczki, lecą garnki i noże... Dlatego ściany i podłogi, poza urodą, powinny mieć pancerną odporność.
Planujemy kuchnię
Kuchnia przyciąga. Aromatem bułeczek i porannej kawy, zapachami świeżych warzyw i ziół, swojskich lub wyrafinowanych potraw. Nawet odgłosami domowej krzątaniny – wszak lubimy przebywać blisko głównego nurtu życia, a w wielu domach przepływa on właśnie przez wnętrze kuchenne.
Grzejniki łazienkowe
Nie tylko na zimę – grzejnik w łazience przyda się przez cały rok. Wysuszy ręczniki, ogrzeje wnętrze, podgrzeje też nastroje niezwykłą formą!
Sauna, łaźnia, kabina ciepła
W chłodnym klimacie ciepło jest w cenie, dlatego od jesieni do wiosny rozgrzewamy się na różne sposoby, poszukując wspomnień upalnego lata. Najlepiej połączyć przyjemne z pożytecznym: rozkoszne doznania ze zbawiennym działaniem ciepła na naszą kondycję i zdrowie!
Oświetlenie w łazience
Choć mniejsza niż salon, łazienka potrzebuje wielu planów świetlnych. Takich, które uwzględnią wymogi funkcjonalne i kryteria estetyczne. Dla wygody użytkowania i precyzji czynności pielęgnacyjnych. Także – dla piękna.
Hydromasaż - wanny i panele
Woda jest źródłem przyjemności: działa na nas uspokajająco lub pobudzająco, zależnie od temperatury. By zwielokrotnić efekty wodnej terapii, wystarczy wprawić wodę w ruch. Obdarzona odpowiednią dynamiką, nie tylko ukoi, ale także uleczy wiele pospolitych dolegliwości.
Baterie łazienkowe
Zwykły strumień to dziś za mało. Baterie i głowice prysznicowe przyjmują fantazyjne i wyrafinowane formy. W ślad za nimi podąża woda, imitując źródełko, wiosenny deszcz, tropikalną ulewę lub górską kaskadę. Wszystko po to, by wzbudzić nasz zachwyt.
Meble i akcesoria łazienkowe
Choć ich wybór zostawiamy zwykle na koniec, nie sposób się bez nich obejść. Szafki, półki, wieszaki, dywaniki ułatwiają codzienne życie i dodają wnętrzu uroku. Mają też decydujący głos w kwestii stylu.
Umywalka, sedes, bidet
Dziś podstawowy węzeł sanitarny – umywalka, sedes i bidet – to już nie tylko łazienkowe „dobra konieczne”. Planujemy ich rozmieszczenie z fantazją, wybieramy modele z wielką przyjemnością, wreszcie wykorzystujemy. W poczuciu komfortu, a czasem... pełnego zachwytu!
Wanny i kabiny prysznicowe
Czym mierzy się luksus w łazience? Na przykład, liczbą funkcji – im jest ich więcej, tym bliżej ideału. Wanna i kabina natryskowa to dwie odmienne możliwości regeneracji. Warto mieć jedną i drugą.
Ściany i podłogi w łazience
Woda ma po nich spływać jak... woda po kaczce. W dodatku bez skargi mają poddawać się szorowaniu. I muszą być piękne – przecież to do nich należy wydobycie urody łazienkowych sprzętów i dekoracji.
Wodny świat - planujemy łazienkę
Zanurzyć się w komforcie – to chyba marzenie każdego z nas po męczącym dniu. Takie właśnie doznania powinna nam zapewnić łazienka. Wieczorem chcemy z niej wychodzić zrelaksowani i szczęśliwi, rano – odświeżeni i pełni energii. Zanim to nastąpi, musimy doskonale ją zaplanować...
Wodny świat - planujemy łazienkę
Zanurzyć się w komforcie – to chyba marzenie każdego z nas po męczącym dniu. Takie właśnie doznania powinna nam zapewnić łazienka. Wieczorem chcemy z niej wychodzić zrelaksowani i szczęśliwi, rano – odświeżeni i pełni energii. Zanim to nastąpi, musimy doskonale ją zaplanować...