Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2010
Sauna, łaźnia, kabina ciepła
W chłodnym klimacie ciepło jest w cenie, dlatego od jesieni do wiosny rozgrzewamy się na różne sposoby, poszukując wspomnień upalnego lata. Najlepiej połączyć przyjemne z pożytecznym: rozkoszne doznania ze zbawiennym działaniem ciepła na naszą kondycję i zdrowie!

Sauna, łaźnia, kabina ciepła
(fot. Tylö)
Terapia gorącym powietrzem jest u nas coraz popularniejsza. Trudno się dziwić – relaks w saunie czy łaźni parowej to czysta przyjemność, z roku na rok coraz łatwiej dostępna. Kompaktowa sauna zmieści się w średniej wielkości łazience, a zadaszona kabina natryskowa z wytwornicą pary zajmuje zaledwie metr kwadratowy.

 

Tyle samo potrzeba na kabinę z promiennikami podczerwieni (emitującymi promieniowanie infrared), która w dodatku, w odróżnieniu od większości saun, nie wymaga podłączenia trójfazowego o napięciu 400 V. Łatwo dziś wybrać rodzaj cieplnej terapii, w zależności od indywidualnych potrzeb i upodobań.

Domowa odnowa

Terapia ciepłem to doskonały trening dla organizmu. Przebywanie w wysokiej temperaturze przyspiesza metabolizm, zmusza do wysiłku układ sercowo-naczyniowy, pobudza tkanki i oczyszcza poprzez skórę cały ustrój. Regularne seanse wpływają korzystnie na odporność. A choć sauna, podobnie jak kabina infrared, sama nie odchudza, pobyt w niej, zwłaszcza bezpośrednio po aktywności fizycznej, pobudza spalanie kalorii, a także doskonale przygotowuje skórę do wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Najlepsza chwila na myślenie o saunie to etap projektowania domu. Mamy wtedy szansę zaaranżować domowe „centrum odnowy biologicznej” na miarę wyzwań współczesności. Saunę możemy zaprojektować jako kabinę wolno stojącą, umieszczoną w łazience lub pokoju rekreacyjnym, albo też jako osobne pomieszczenie. Możemy wybrać jedną z wielu kabin gotowych, lub zamówić projekt w wyspecjalizowanej firmie, co pozwoli w pełni wykorzystać warunki przestrzenne: wnęki, zaułki i skosy.

 

Ważne, by w sąsiedztwie sauny znalazło się ujęcie wody z balią, wanną lub natryskiem – ten ostatni koniecznie wyposażony w słuchawkę ręczną; okresowe schładzanie ciała zimną wodą pomiędzy gorącymi seansami musi odbywać się w kierunku od stóp do głowy, dlatego strumień z górnej deszczownicy nie wystarczy.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2010”

 

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje