Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2010
Wybieramy drzwi
Skrzydło, rama, klamka, dwa lub trzy zawiasy – niby banalne, a przecież ważne. Drzwi – wraz z oknami, ścianami i podłogą – definiują wizualny kanon wnętrza.

Wybieramy drzwi
(fot. Invado)
Wybieramy je na długo i zatrudniamy na pełen etat. Mają bezszelestnie się otwierać i szczelnie zamykać, nie skrzypieć, nie trzaskać, chronić przed hałasem, a czasem przed chłodem. Niektórym przydzielamy zadania specjalne: wentylacyjne lub doświetlające. A także role bardziej ambitne: wizualnego powiększenia wnętrza, dodania mu powagi i klasy.

 

Oczywiste, że najtańsze drzwi z hipermarketu nie zaspokoją tak wyrażonych oczekiwań, choć i tam znajdziemy modele godne uwagi. Najlepiej jednak komplet skrzydła z ościeżnicą (to techniczna nazwa popularnej framugi) zamówić u producenta lub importera. Odpowiedzialność za dopasowanie framugi do wielkości otworu i grubości ściany bierze wówczas na siebie przedstawiciel firmy, od którego przy okazji możemy uzyskać fachową poradę, dotyczącą rodzaju konstrukcji, typu zawiasów, materiału wykończenia czy sposobu otwierania. Wbrew pozorom to nie takie proste: w niewielkim domu potrzeba dobrej koncepcji, by drzwi nie „konkurowały” ze sobą, obcierając się i blokując wzajemnie.

 

Jak wybrać najlepsze drzwi? Należy wziąć pod uwagę trzy aspekty: techniczny, funkcjonalny i estetyczny. Ponieważ producenci często oferują pełną gamę rozwiązań techniczno-użytkowych w ramach jednej linii stylistycznej, możemy śmiało zacząć od tego co najprzyjemniejsze, czyli – od estetyki.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2010”

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje