Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2010
Umywalka, sedes, bidet
Dziś podstawowy węzeł sanitarny – umywalka, sedes i bidet – to już nie tylko łazienkowe „dobra konieczne”. Planujemy ich rozmieszczenie z fantazją, wybieramy modele z wielką przyjemnością, wreszcie wykorzystujemy. W poczuciu komfortu, a czasem... pełnego zachwytu!

Umywalka, sedes, bidet
(fot. Villeroy&Boch)
Są głównymi elementami funkcjonalnymi każdej toalety. To od nich zaczyna się łazienka. Umywalka i miska WC, coraz częściej stowarzyszone z bidetem, czasami uzupełnione pisuarem – niezbędne i na szczęście coraz ciekawsze. Umywalka, której przysługują specjalne prawa, nie musi być „od kompletu”. Widujemy misy stalowe, kompozytowe, ze szkła, z kamienia lub drewna. Sedes, bidet i pisuar to jeszcze zwykle ceramika, coraz częściej jednak kolorowa, dwubarwna, ozdobiona ornamentem. I te kształty! Wyobraźnia projektantów nie zna granic.

Maluchy i starszaki

Właściciele jednej, w dodatku niewielkiej łazienki nie mają problemu: umywalka powinna być niezbyt mała i płytka – będzie przecież pełnić kilka funkcji – za to bezwzględnie ergonomiczna. Ten zestaw cech nie wyklucza urody. Do wyboru mamy wiele kształtów mis i różne sposoby montażu: na blacie, pod nim (w całości lub częściowo), na postumencie, półpostumencie lub szafce. W małym wnętrzu wygodny – a przy tym dekoracyjny – okaże się zintegrowany reling na ręcznik, bardzo praktyczna będzie także umywalka z szerokim, jednostronnym lub umieszczonym symetrycznie z obu boków blatem ceramicznym: zmieści się na nim wiele podręcznych kosmetyków, a wyczyścić go będzie znacznie łatwiej, niż np. blat obłożony mozaiką.

 

Do małej toalety gościnnej znajdziemy wiele propozycji umywalek- miniaturek: okrągłych, kwadratowych, narożnych – symetrycznych lub całkiem nietypowych. Tu praktyczność można złożyć na ołtarzu efektu: chodzi przecież tylko o mycie rąk. Z tych samych powodów możemy popuścić wodze fantazji, jeśli mamy w domu kilka łazienek. Miejsce w jednej z nich można wówczas zarezerwować dla modelu, który zada wyjątkowego szyku – niepraktycznego, za to pięknego. Warto jednak mieć wtedy w odwodzie dużą umywalkę rodzinną z miejscem na dwie baterie, umywalkę podwójną lub po prostu dwie umywalki obok siebie. Poranne kolejki do łazienki przejdą do historii.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2010”

 

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny