Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2010
Meble kuchenne
I rzeczywiście, nowoczesne meble kuchenne to prawdziwy sezam, kryjący zapasy produktów, naczynia i narzędzia, książki kucharskie i setki przydatnych w kuchni drobiazgów. Większość z nich nie powinna pozostawać na widoku, chcemy je za to mieć w zasięgu ręki.

Od frontu i od kuchni

Meble kuchenne
(fot. Mebel Rust)
Każdy, kto staje przed zadaniem umeblowania kuchni, ma do rozwiązania dwa dylematy: jaki styl nadać kuchennemu wnętrzu poprzez formy i kolory frontów szafek, a także – jaka powinna być wewnętrzna struktura zabudowy. Są jeszcze inne pytania: czy zamówić kuchnię u wyspecjalizowanego producenta, czy też powierzyć jej wykonanie niewielkiej firmie?

 

Skomponować z szafek jednolitą monolityczna całość, czy może wybrać modne elementy wolno stojące na kółkach, które pozwalają kreować zmienne ustawienia, dostosowane do okazjonalnych potrzeb? A może zapomnieć o meblach i wymurować blat wraz z przegrodami podblatowymi, które pomieszczą wygodne półki i pojemne szuflady?

 

Wszystkie te pomysły mają swoje mocne i słabe strony. Renomowane studia kuchenne liczą za swoje produkty niemało, ale oferują zwykle zabudowę bardzo wysokiej jakości, liczne gwarancje, a także profesjonalne usługi projektowe. Wybierając małą firmę stolarską, zaoszczędzimy sporą kwotę, a efekt może do złudzenia przypominać produkt markowy – wielu stolarzy ma dostęp do tych samych komponentów, z których korzystają światowe marki.

 

W takim przypadku nasze zaangażowanie, zwłaszcza w zakresie koncepcji, musi być jednak znacznie większe. Kuchnia mobilna, podobnie jak jej przeciwieństwo – murowana, z reguły narzuca wnętrzu charakter: w pierwszym przypadku profesjonano-laboratoryjny, w drugim – rustykalny lub oszczędnie surowy.

 

W umeblowaniu kuchni pożądana jest inwencja. Bardzo trendy są kolaże: mieszanie epok i stylów, miksowanie kolorów. Zabiegi te – podobnie jak samo gotowanie w duchu fusion – przynoszą często doskonałe rezultaty. W jednym i w drugim przypadku potrzeba doskonałej receptury i finezyjnego utalentowanego wykonawcy.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2010”

 

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!