Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2010
Hydromasaż - wanny i panele
Woda jest źródłem przyjemności: działa na nas uspokajająco lub pobudzająco, zależnie od temperatury. By zwielokrotnić efekty wodnej terapii, wystarczy wprawić wodę w ruch. Obdarzona odpowiednią dynamiką, nie tylko ukoi, ale także uleczy wiele pospolitych dolegliwości.

Hydromasaż - wanny i panele
(fot. Hansgrohe)
Dawniej w pogoni za nią jeździło się do sanatoriów – miejsc z założenia przeznaczonych dla rekonwalescentów. Kto zdrów, choć zmęczony, mógł doświadczyć dobrodziejstw hydroterapii jedynie po znajomości. Dziś nie musimy chorować, by korzystać z dobroczynnego działania wody; ba, nie musimy nawet wyjeżdżać. Wielofunkcyjny salon SPA możemy mieć na wyciągnięcie ręki: w domu, a nawet w niedużym mieszkaniu, choć tu najpewniej nie starczy nam miejsca na wszystkie wygody. Ale spróbować warto!

 

Woda ma zbawienne działanie na nasz organizm; stąd pojęcie SPA, wywodzące się od łacińskiego zwrotu sanus per aquam – „zdrowy przez wodę”. Ciepła kąpiel (do 37°C) to recepta na bezsenność i niepokój – relaksuje, rozluźnia mięśnie, pomaga też osobom cierpiącym na migreny. Seans w chłodnej wodzie (24–30°C) przeciwdziała apatii, łagodzi zaburzenia trawienia i pobudza koncentrację. Gorące kąpiele polecane są przy przeziębieniach, w stanach napięcia nerwowego, a także jako terapia wspomagająca zwalczanie cellulitisu. Szczególnie zbawiennie działa masaż wodny: dynamiczny strumień rozgrzewa skórę, poprawiając ukrwienie i dotlenienie tkanek podskórnych, co przyspiesza przemianę materii i sprzyja regeneracji organizmu.

 

Woda stymuluje receptory nerwowe na całym ciele, co – w zależności od nasilenia masażu – może mieć działanie rozluźniające lub silnie pobudzające. Do wyboru mamy zabiegi wodne, wodno- -powietrzne i powietrzne – tzw. masaż perełkowy, w którym funkcję stymulatora przejmują wytłaczane z dysz pęcherzyki powietrza.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2010”

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje