Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2010
Hydromasaż - wanny i panele
Woda jest źródłem przyjemności: działa na nas uspokajająco lub pobudzająco, zależnie od temperatury. By zwielokrotnić efekty wodnej terapii, wystarczy wprawić wodę w ruch. Obdarzona odpowiednią dynamiką, nie tylko ukoi, ale także uleczy wiele pospolitych dolegliwości.

Hydromasaż - wanny i panele
(fot. Hansgrohe)
Dawniej w pogoni za nią jeździło się do sanatoriów – miejsc z założenia przeznaczonych dla rekonwalescentów. Kto zdrów, choć zmęczony, mógł doświadczyć dobrodziejstw hydroterapii jedynie po znajomości. Dziś nie musimy chorować, by korzystać z dobroczynnego działania wody; ba, nie musimy nawet wyjeżdżać. Wielofunkcyjny salon SPA możemy mieć na wyciągnięcie ręki: w domu, a nawet w niedużym mieszkaniu, choć tu najpewniej nie starczy nam miejsca na wszystkie wygody. Ale spróbować warto!

 

Woda ma zbawienne działanie na nasz organizm; stąd pojęcie SPA, wywodzące się od łacińskiego zwrotu sanus per aquam – „zdrowy przez wodę”. Ciepła kąpiel (do 37°C) to recepta na bezsenność i niepokój – relaksuje, rozluźnia mięśnie, pomaga też osobom cierpiącym na migreny. Seans w chłodnej wodzie (24–30°C) przeciwdziała apatii, łagodzi zaburzenia trawienia i pobudza koncentrację. Gorące kąpiele polecane są przy przeziębieniach, w stanach napięcia nerwowego, a także jako terapia wspomagająca zwalczanie cellulitisu. Szczególnie zbawiennie działa masaż wodny: dynamiczny strumień rozgrzewa skórę, poprawiając ukrwienie i dotlenienie tkanek podskórnych, co przyspiesza przemianę materii i sprzyja regeneracji organizmu.

 

Woda stymuluje receptory nerwowe na całym ciele, co – w zależności od nasilenia masażu – może mieć działanie rozluźniające lub silnie pobudzające. Do wyboru mamy zabiegi wodne, wodno- -powietrzne i powietrzne – tzw. masaż perełkowy, w którym funkcję stymulatora przejmują wytłaczane z dysz pęcherzyki powietrza.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2010”

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny