(fot. TiM Kominki)
Dla wielu z nas pytanie, czy warto mieć w domu kominek, jest pytaniem retorycznym – własne domowe ognisko to przedmiot powszechnych marzeń. Postrzegane jako symbol jedności wspólnoty i miejsce koncentracji życia rodzinnego, dzięki nowoczesnym technologiom zyskuje też na znaczeniu jako alternatywne źródło ciepła. Dlatego kominek ma dziś uzasadnienie estetyczne, społeczne i funkcjonalne. Szukając dla niego najodpowiedniejszego miejsca, warto wszystkie te kryteria na równi wziąć pod uwagę.
Jedno jest pewne: lubi być w centrum zainteresowania domowników. Przy ogniu miło spędzać niespieszne godziny, dlatego salon będzie dla kominka doskonałym miejscem pod warunkiem, że to tam najczęściej biesiadujemy i wypoczywamy. Nie stwarzajmy mu konkurencji w postaci umieszczonego po sąsiedzku telewizora; niechaj każdy z elementów ma własny autonomiczny obszar.
Jeśli domowe przyjęcia i rodzinne dyskusje chętniej odbywamy w jadalni, lepszym pomysłem będzie palenisko na granicy stref jadalnianej i dziennej, otwarte na obie strony. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by umieścić kominek w gabinecie; jeżeli pokój graniczy z salonem, warto pokusić się o zakup wkładu dwustronnego i ukryć go wraz z przewodem dymowym w ścianie dzielącej oba pomieszczenia. A przeszklone palenisko łączące sypialnię z luksusową łazienką? Czemu nie!
Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2010”
Sprząt - kino i muzyka
Na wstępie uspokajam – o „wczoraj” będzie najmniej. Współczesne domowe salony stają się małymi salami kinowymi – przynajmniej takie ambicje i plany deklaruje duża część dorosłej populacji. Z kolei słuchanie muzyki, wbrew obawom, wcale nie ustało, tylko zmieniło swoje miejsce i styl, rozproszyło się między wiele różnych możliwości. Inaczej słucha audiofil, inaczej gospodyni domowa, inaczej internauta, inaczej student w metrze, inaczej na wakacjach…
Technika we wnętrzu
Domowe urządzenia techniczne zbuntowały się przeciw dotychczasowej konspiracji. Wkraczają na salony, żądają prawa głosu, a my – ulegamy, hojnie rozdając im... eksponowane stanowiska.
Urządzamy pokój dziecka
Wiadomo: dziecko wprowadza do domu własne porządki. Zresztą, czy to aby odpowiednie słowo? Na szczęście nad tym radosnym chaosem daje się zapanować. Metodycznie, lecz przede wszystkim z miłością i wyobraźnią. Mały dziecięcy świat bardzo ich potrzebuje!
Urządzamy sypialnię
Sypialnia to pole konfliktu interesów. Przed zaśnięciem powinna nas otoczyć klimatem odprężającego ukojenia, rano zaś, równo z dźwiękiem budzika, musi zapewnić nam nastrój pełen wigoru. Przecież to zadania całkowicie sprzeczne! Jak je pogodzić w jednym wnętrzu?
Urządzamy pokój do pracy
Wygodny i zaciszny, ale też otwarty na świat dzięki łączom multimediów – gabinet jest nam coraz bardziej potrzebny. Nawet tym, którzy spędzają w biurze więcej niż osiem godzin, zdarza się wieczorami odrabiać „pracę domową”. Takie czasy!
Planujemy garderobę
Garderoba pozwala nam uwolnić przestrzeń mieszkalną od nadmiaru rzeczy i mebli. Zapewnia też luksus doboru stroju i oceny własnego wyglądu w spokoju i odosobnieniu. Warto wykorzystać te możliwości.
Sztuka dekoracji okna
Oprawa okiennego obrazu jest niemal równie ważna, jak sam widok. Ten dekoratorski atrybut trwa na granicy dwóch światów: wewnętrznego i zewnętrznego. Dlatego z obydwoma powinien nawiązać równie udany dialog.
Schody we wnętrzu
Dla jednych uciążliwa konieczność, dla innych – atrakcja wizualna; schody mają tyluż zwolenników, co przeciwników. Ale nawet ci ostatni mogą je polubić. Bo schody nie muszą być niewygodne i niebezpieczne. Bywają za to efektowne i piękne.
Wybieramy drzwi
Skrzydło, rama, klamka, dwa lub trzy zawiasy – niby banalne, a przecież ważne. Drzwi – wraz z oknami, ścianami i podłogą – definiują wizualny kanon wnętrza.
Oświetlenie salonu
Ważne, by stwarzało komfortowe warunki dla różnych form wypoczynku. Ale także – by podkreślało styl wnętrza, budowało klimat, wydobywało urodę poszczególnych planów i przedmiotów: mebli, dekoracyjnych tkanin i salonowych ozdób.
Ściany i podłoga w salonie
Pozostaną z nami na długo, a zadanie przed nimi niełatwe: salonowe ściany i podłoga mają codziennie od nowa cieszyć nas swym widokiem. Nie znudzić się, ale i nie zmęczyć nadmierną ekspresją. A po latach zaliczyć na celujący dwa przedmioty: trwałość i funkcjonalność.
Kolory w naszym domu
Kolory to dobry nastrój, pozytywna energia, klimat nostalgii lub egzotyki, przytulność albo przestrzeń... Wystarczy wałek, pędzel, wzornik barw i wyobraźnia.
Planujemy przestrzeń dzienną
Salon wiele o nas mówi. Opowiada o tym, co chcemy pokazać, a także co ukryć. Pokazuje, jak pragniemy być postrzegani, ale przede wszystkim – jak spędzamy czas i celebrujemy codzienność. Słowem, jak żyjemy i jacy jesteśmy.
Stołowy bon ton
Nie zawsze zdążymy, nie co dzień damy radę... Ale starajmy się, kiedy tylko możemy. Bo o kulturę posiłków warto dbać! A sztuka efektownego dekorowania stołu jest jej bardzo istotnym składnikiem.
Zlewozmywaki i baterie
... musimy wybrać zlewozmywak i baterię – sprawny tandem, który ma pasować do siebie nawzajem, a także do naszych organizacyjno-funkcjonalnych potrzeb. A choć zmywanie jest dziś łatwiejsze niż kiedyś, to wybór odpowiednich urządzeń – wcale nie!
Kuchenne AGD
Bez nich jesteśmy w kuchni całkowicie bezradni; sprzęty gospodarstwa domowego to nasi zmechanizowani asystenci. Kuchcik, pomywacz, specjalista od przechowywania żywności – każdy jest nam potrzebny.
Oświetlenie kuchni
Prace kulinarne wymagają od nas uwagi, czasem aptekarskiej precyzji, a narzędzia bywają ostre. Dlatego oświetlenie kuchenne powinniśmy zaprojektować tak, by nie zawiodło nas w żadnej sytuacji.
Meble kuchenne
I rzeczywiście, nowoczesne meble kuchenne to prawdziwy sezam, kryjący zapasy produktów, naczynia i narzędzia, książki kucharskie i setki przydatnych w kuchni drobiazgów. Większość z nich nie powinna pozostawać na widoku, chcemy je za to mieć w zasięgu ręki.
Kuchenne ściany i podłoga
Według słownika budowlanego kuchnia jest pomieszczeniem mokrym. Ale nie tylko; kuchenne ściany wchłaniają tłuste opary, a podłogę nie raz skrapiają „kwaśne deszcze”. Mało tego – spadają łyżeczki, lecą garnki i noże... Dlatego ściany i podłogi, poza urodą, powinny mieć pancerną odporność.
Planujemy kuchnię
Kuchnia przyciąga. Aromatem bułeczek i porannej kawy, zapachami świeżych warzyw i ziół, swojskich lub wyrafinowanych potraw. Nawet odgłosami domowej krzątaniny – wszak lubimy przebywać blisko głównego nurtu życia, a w wielu domach przepływa on właśnie przez wnętrze kuchenne.
Grzejniki łazienkowe
Nie tylko na zimę – grzejnik w łazience przyda się przez cały rok. Wysuszy ręczniki, ogrzeje wnętrze, podgrzeje też nastroje niezwykłą formą!
Sauna, łaźnia, kabina ciepła
W chłodnym klimacie ciepło jest w cenie, dlatego od jesieni do wiosny rozgrzewamy się na różne sposoby, poszukując wspomnień upalnego lata. Najlepiej połączyć przyjemne z pożytecznym: rozkoszne doznania ze zbawiennym działaniem ciepła na naszą kondycję i zdrowie!
Oświetlenie w łazience
Choć mniejsza niż salon, łazienka potrzebuje wielu planów świetlnych. Takich, które uwzględnią wymogi funkcjonalne i kryteria estetyczne. Dla wygody użytkowania i precyzji czynności pielęgnacyjnych. Także – dla piękna.
Hydromasaż - wanny i panele
Woda jest źródłem przyjemności: działa na nas uspokajająco lub pobudzająco, zależnie od temperatury. By zwielokrotnić efekty wodnej terapii, wystarczy wprawić wodę w ruch. Obdarzona odpowiednią dynamiką, nie tylko ukoi, ale także uleczy wiele pospolitych dolegliwości.
Baterie łazienkowe
Zwykły strumień to dziś za mało. Baterie i głowice prysznicowe przyjmują fantazyjne i wyrafinowane formy. W ślad za nimi podąża woda, imitując źródełko, wiosenny deszcz, tropikalną ulewę lub górską kaskadę. Wszystko po to, by wzbudzić nasz zachwyt.
Meble i akcesoria łazienkowe
Choć ich wybór zostawiamy zwykle na koniec, nie sposób się bez nich obejść. Szafki, półki, wieszaki, dywaniki ułatwiają codzienne życie i dodają wnętrzu uroku. Mają też decydujący głos w kwestii stylu.
Umywalka, sedes, bidet
Dziś podstawowy węzeł sanitarny – umywalka, sedes i bidet – to już nie tylko łazienkowe „dobra konieczne”. Planujemy ich rozmieszczenie z fantazją, wybieramy modele z wielką przyjemnością, wreszcie wykorzystujemy. W poczuciu komfortu, a czasem... pełnego zachwytu!
Wanny i kabiny prysznicowe
Czym mierzy się luksus w łazience? Na przykład, liczbą funkcji – im jest ich więcej, tym bliżej ideału. Wanna i kabina natryskowa to dwie odmienne możliwości regeneracji. Warto mieć jedną i drugą.
Ściany i podłogi w łazience
Woda ma po nich spływać jak... woda po kaczce. W dodatku bez skargi mają poddawać się szorowaniu. I muszą być piękne – przecież to do nich należy wydobycie urody łazienkowych sprzętów i dekoracji.
Wodny świat - planujemy łazienkę
Zanurzyć się w komforcie – to chyba marzenie każdego z nas po męczącym dniu. Takie właśnie doznania powinna nam zapewnić łazienka. Wieczorem chcemy z niej wychodzić zrelaksowani i szczęśliwi, rano – odświeżeni i pełni energii. Zanim to nastąpi, musimy doskonale ją zaplanować...
Wodny świat - planujemy łazienkę
Zanurzyć się w komforcie – to chyba marzenie każdego z nas po męczącym dniu. Takie właśnie doznania powinna nam zapewnić łazienka. Wieczorem chcemy z niej wychodzić zrelaksowani i szczęśliwi, rano – odświeżeni i pełni energii. Zanim to nastąpi, musimy doskonale ją zaplanować...