Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2010
Zlewozmywaki i baterie
... musimy wybrać zlewozmywak i baterię – sprawny tandem, który ma pasować do siebie nawzajem, a także do naszych organizacyjno-funkcjonalnych potrzeb. A choć zmywanie jest dziś łatwiejsze niż kiedyś, to wybór odpowiednich urządzeń – wcale nie!

Zlewozmywaki i baterie
(fot. Deante)
Wprawdzie producenci zmywarek robią wiele, by przekonać nas do swojej oferty, jednak maszyna myjąca naczynia w zamkniętym obiegu nigdy nie wyprze z kuchni poczciwego zlewu. To w nim namaczamy przypaloną patelnię, nad nim też spłukujemy łyżeczkę po kawie i ubrudzone przy pracach kulinarnych dłonie. Zlewozmywak wyposażony w nakładkę poszerza przestrzeń roboczą kuchni. A ociekacz jest doskonałym miejscem na podręczny zestaw naczyń czy choćby na osuszenie sałaty.

 

Zestawić zlew z baterią to dziś żadna sztuka. Możemy zastosować wypróbowaną metodę kontrastu materiałów albo wybrać oba elementy w jednym kolorze i z tego samego tworzywa. Najważniejsze, by były wygodne w użytkowaniu, dostosowane do intensywności pracy, oszczędne i bezawaryjne.

W kolejce po przelew

Jeśli komfortowo i ergonomicznie zorganizujemy nasz „domowy zmywak”, być może rzeczywiście będziemy niecierpliwie wyczekiwać na swoją kolej do zmywania...

 

Najważniejsze są wymiary zlewozmywaka, głębokość komory i wysokość, na jakiej kończy się jej górna krawędź. Zmywając nie powinniśmy się schylać, ale największy dyskomfort odczujemy montując zlew za wysoko. Gdy opuścimy wyprostowane ręce w stronę dna, nasze nadgarstki powinny dotknąć górnego rantu komory. Muszą o tym pamiętać zwłaszcza ci, którzy planują zakup zlewozmywaka ustawianego na blacie: warto dostosować wysokość szafki do powyższej zasady.

 

Wielkość zlewu skorelujmy z naszymi nawykami żywieniowymi. Nawet duża rodzina nie potrzebuje dwu i pół-komorowego kolosa, jeśli jada głównie na mieście lub u babci, a w kuchni stoi zmywarka. Montując mniejszy model, zaoszczędzimy cenną powierzchnię roboczą. I odwrotnie – tam gdzie gotuje się dużo, a jada często, najszybsza zmywarka nie pomoże. Czekanie, aż się zapełni i odbędzie pełen cykl myjący, jest bardzo niepraktyczne – pojemny wygodny zlewozmywak będzie wtedy na wagę złota. Wreszcie komory: nie mogą być zbyt płytkie, ale te bardzo głębokie utrudniają zachowanie higieny – to tak, jakby same zachęcały naczynia do leniwego zalegania.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2010”

 

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny