Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Zmiany wymagań dotyczących przenikalności cieplnej przegród

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zmiany wymagań dotyczących przenikalności cieplnej przegród

Wraz z początkiem 2021 roku inwestorów czekają kolejne zmiany, a wśród nich nowe przepisy dotyczące warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki w zakresie izolacyjności termicznej oraz zużycia energii. Planując budowę domu, warto zapoznać się z aktualnymi wytycznymi i upewnić się, że technologie oraz materiały, które wybieramy, spełniają najnowsze normy prawa budowlanego. Na co zwrócić uwagę, wyjaśnia Robert Janiak, Product Manager z firmy H+H.

aktualizacja: 2020-08-27 09:04:56

Coraz wyższe wymagania dotyczące stosowanych materiałów oraz technologii w budownictwie to część planu, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej budynków, a co za tym idzie - uczynienie ich bardziej przyjaznymi dla środowiska. Wszelkie normy i obostrzenia nakierowane są na osiągnięcie bilansu energetycznego bliskiego zeru, a więc dążenie do wyeliminowania strat energii doprowadzanej i odprowadzanej z budynku.

Nowe wymogi dla budynków i instalacji - co to oznacza dla inwestora?

Od początku 2021 roku parametry dotyczące przenikalności cieplnej poszczególnych przegród budynku ulegają ponownemu zaostrzeniu. Dotyczy to wszystkich miejsc, w których możliwe są straty energii cieplnej, np. okien, dachu, podłóg oraz ścian zewnętrznych. W przypadku tych ostatnich wymagania co do współczynnika przenikania ciepła U zmienią się z 0,23 na 0,20 W/(m²·K). Co to oznacza dla inwestorów?

Spełnienie nowych norm może się wydawać kolejnym utrudnieniem, jednak z perspektywy inwestora jest to zmiana bardzo korzystna w długim okresie czasu, bowiem wpływa znacząco na utrzymanie komfortu termicznego oraz ograniczenie kosztów eksploatacyjnych budynku. Im niższa wartość wskaźnika przenikalności cieplnej ścian U, tym mniej energii cieplnej ucieka przez przegrody na zewnątrz, co w efekcie daje mniejsze straty ciepła i niższe koszty ogrzewania - wyjaśnia Robert Janiak, Product Manager z firmy H+H Polska.

Jak wybrać energooszczędne materiały do budowy domu?

Konieczność spełnienia coraz bardziej wyśrubowanych norm wymusza na inwestorach poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak materiały murowe dostępne w ramach Systemu Budowy H+H. Elementy te odpowiadają wymogom dotyczącym izolacyjności termicznej oraz energooszczędności, a przy tym wykazują ponadprzeciętną wytrzymałość i pozwalają na elastyczne dopasowanie do oczekiwań inwestora.

Beton komórkowy H+H ma jedną z najniższych wartości współczynnika przewodzenia ciepła spośród wszystkich dostępnych na rynku rodzajów materiałów murowych. Dzięki porowatej strukturze wykazuje właściwości izolacyjne. Beton komórkowy pozwala na budowanie ścian nośnych zewnętrznych nawet w technologii jednowarstwowej, gwarantując odpowiednie parametry izolacyjne bez konieczności stosowania dodatkowego docieplenia. Te właściwości sprawiają, że materiał ten doskonale sprawdza się przy wznoszeniu konstrukcji budynków mieszkalnych. Innym materiałem murowym, na który warto zwrócić uwagę są bloczki silikatowe również wchodzące w skład

Systemu Budowy H+H. Wykonane z wapna, piasku i wody, poddane prasowaniu, a następnie oddziaływaniu pary wodnej pod wysokim ciśnieniem mają bardzo gęstą strukturę i wykazują ponadprzeciętną wytrzymałość na ściskanie. Dzięki tym właściwościom bloczki silikatowe doskonale nadają się do wznoszenia ścian nośnych oraz umożliwiają tworzenie bardziej przestronnych pomieszczeń przy zachowaniu stosunkowo cienkich przegród.

W połączeniu z doskonałą akumulacyjnością cieplną bloczki silikatowe mogą stanowić idealny materiał do wznoszenia ścian wewnętrznych, nośnych, akumulujących ciepło, będących doskonałym uzupełnieniem ścian zewnętrznych wznoszonych z betonu komórkowego. Ściany z silikatów skutecznie chronią przed szybkim wychładzaniem pomieszczeń i pozwalają dłużej utrzymać stałą temperaturę w budynku. Dodatkowo, elementy silikatowe mają bardzo dobre właściwości akustyczne.

Mostki termiczne - jak uniknąć strat ciepła przez przegrody?

Niezwykle ważnym aspektem dotyczącym strat energii cieplnej w przypadku przegród budowlanych są mostki termiczne. Tak nazywamy miejsca w konstrukcji budynku, które są narażone na utratę ciepła na zewnątrz. Mostki termiczne mogą występować przy oknach, drzwiach, szczelinach łączących dach ze ścianami, miejscach styku materiałów o różnych parametrach izolacyjnych, ale również w miejscach pozornie jednorodnych, np. w samej ścianie - w miejscu spojenia materiału budulcowego. Dlatego tak ważne jest, by materiał murowy miał możliwie równą, gładką powierzchnię i cechował się wysoką dokładnością wymiarową. Takie wymagania spełniają bloczki silikatowe oraz beton komórkowy H+H. Powtarzalność wymiarowa i równa powierzchnia pozwalają na zastosowanie cienkowarstwowej spoiny, a tym samym zminimalizowanie ryzyka występowania mostków termicznych tą drogą - tłumaczy Robert Janiak, Product Manager z firmy H+H Polska.

Podjęcie odpowiednich decyzji na etapie wyboru materiałów konstrukcyjnych zaprocentuje na przestrzeni lat i będzie miało odzwierciedlenie w niskich kosztach użytkowania domu. Wykorzystanie betonu komórkowego czy bloczków silikatowych pozwala zbudować prawdziwie energooszczędny dom.

Firma powiązana:
H+H Polska Sp.z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zalety wełny mineralnej
Zalety wełny mineralnej
9 mocnych stron LAMBDA MEGA WHITE
9 mocnych stron LAMBDA MEGA WHITE
Dlaczego szary styropian czasami odpada od fasady?
Dlaczego szary styropian czasami odpada od fasady?
Dlaczego słońce wypala dziury w szarym styropianie?
Dlaczego słońce wypala dziury w szarym styropianie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje