Coraz wyższe wymagania dotyczące stosowanych materiałów oraz technologii w budownictwie to część planu, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej budynków, a co za tym idzie - uczynienie ich bardziej przyjaznymi dla środowiska. Wszelkie normy i obostrzenia nakierowane są na osiągnięcie bilansu energetycznego bliskiego zeru, a więc dążenie do wyeliminowania strat energii doprowadzanej i odprowadzanej z budynku.
Nowe wymogi dla budynków i instalacji - co to oznacza dla inwestora?
Od początku 2021 roku parametry dotyczące przenikalności cieplnej poszczególnych przegród budynku ulegają ponownemu zaostrzeniu. Dotyczy to wszystkich miejsc, w których możliwe są straty energii cieplnej, np. okien, dachu, podłóg oraz ścian zewnętrznych. W przypadku tych ostatnich wymagania co do współczynnika przenikania ciepła U zmienią się z 0,23 na 0,20 W/(m²·K). Co to oznacza dla inwestorów?
Spełnienie nowych norm może się wydawać kolejnym utrudnieniem, jednak z perspektywy inwestora jest to zmiana bardzo korzystna w długim okresie czasu, bowiem wpływa znacząco na utrzymanie komfortu termicznego oraz ograniczenie kosztów eksploatacyjnych budynku. Im niższa wartość wskaźnika przenikalności cieplnej ścian U, tym mniej energii cieplnej ucieka przez przegrody na zewnątrz, co w efekcie daje mniejsze straty ciepła i niższe koszty ogrzewania - wyjaśnia Robert Janiak, Product Manager z firmy H+H Polska.
Jak wybrać energooszczędne materiały do budowy domu?
Konieczność spełnienia coraz bardziej wyśrubowanych norm wymusza na inwestorach poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak materiały murowe dostępne w ramach Systemu Budowy H+H. Elementy te odpowiadają wymogom dotyczącym izolacyjności termicznej oraz energooszczędności, a przy tym wykazują ponadprzeciętną wytrzymałość i pozwalają na elastyczne dopasowanie do oczekiwań inwestora.
Beton komórkowy H+H ma jedną z najniższych wartości współczynnika przewodzenia ciepła spośród wszystkich dostępnych na rynku rodzajów materiałów murowych. Dzięki porowatej strukturze wykazuje właściwości izolacyjne. Beton komórkowy pozwala na budowanie ścian nośnych zewnętrznych nawet w technologii jednowarstwowej, gwarantując odpowiednie parametry izolacyjne bez konieczności stosowania dodatkowego docieplenia. Te właściwości sprawiają, że materiał ten doskonale sprawdza się przy wznoszeniu konstrukcji budynków mieszkalnych. Innym materiałem murowym, na który warto zwrócić uwagę są bloczki silikatowe również wchodzące w skład
Systemu Budowy H+H. Wykonane z wapna, piasku i wody, poddane prasowaniu, a następnie oddziaływaniu pary wodnej pod wysokim ciśnieniem mają bardzo gęstą strukturę i wykazują ponadprzeciętną wytrzymałość na ściskanie. Dzięki tym właściwościom bloczki silikatowe doskonale nadają się do wznoszenia ścian nośnych oraz umożliwiają tworzenie bardziej przestronnych pomieszczeń przy zachowaniu stosunkowo cienkich przegród.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
W połączeniu z doskonałą akumulacyjnością cieplną bloczki silikatowe mogą stanowić idealny materiał do wznoszenia ścian wewnętrznych, nośnych, akumulujących ciepło, będących doskonałym uzupełnieniem ścian zewnętrznych wznoszonych z betonu komórkowego. Ściany z silikatów skutecznie chronią przed szybkim wychładzaniem pomieszczeń i pozwalają dłużej utrzymać stałą temperaturę w budynku. Dodatkowo, elementy silikatowe mają bardzo dobre właściwości akustyczne.
Mostki termiczne - jak uniknąć strat ciepła przez przegrody?
Niezwykle ważnym aspektem dotyczącym strat energii cieplnej w przypadku przegród budowlanych są mostki termiczne. Tak nazywamy miejsca w konstrukcji budynku, które są narażone na utratę ciepła na zewnątrz. Mostki termiczne mogą występować przy oknach, drzwiach, szczelinach łączących dach ze ścianami, miejscach styku materiałów o różnych parametrach izolacyjnych, ale również w miejscach pozornie jednorodnych, np. w samej ścianie - w miejscu spojenia materiału budulcowego. Dlatego tak ważne jest, by materiał murowy miał możliwie równą, gładką powierzchnię i cechował się wysoką dokładnością wymiarową. Takie wymagania spełniają bloczki silikatowe oraz beton komórkowy H+H. Powtarzalność wymiarowa i równa powierzchnia pozwalają na zastosowanie cienkowarstwowej spoiny, a tym samym zminimalizowanie ryzyka występowania mostków termicznych tą drogą - tłumaczy Robert Janiak, Product Manager z firmy H+H Polska.
Podjęcie odpowiednich decyzji na etapie wyboru materiałów konstrukcyjnych zaprocentuje na przestrzeni lat i będzie miało odzwierciedlenie w niskich kosztach użytkowania domu. Wykorzystanie betonu komórkowego czy bloczków silikatowych pozwala zbudować prawdziwie energooszczędny dom.