Maty termoizolacyjne z folią aluminiową sprawdziły się przy remoncie dachu

Maty termoizolacyjne z folią aluminiową sprawdziły się przy remoncie dachu

W Internecie przeczytałem, że pod dachem warto zastosować matę izolacyjną z folią aluminiową, ponieważ: zastępuje folię paroszczelną i działa izolacyjnie jak wełna o gr. 7 cm, albo jak styropian o gr. 10 cm. Ponadto, w zimie odbija ciepło, pochodzące z ogrzewania budynku, w kierunku wnętrz. Zastosowałem je m.in. pod dachem w spiżarni i na drzwiach w garażu. Szkoda, że nie ułożyłem ich na całym poddaszu! - mówi Leszek, który wraz z Agnieszką są Czytelnikami Budujemy Dom, a termomodernizaję dachu wykonali w 2006 r.

Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem; powierzchnia 250 m2.

Termomodernizacja dachu: na krokwiach ukośnego dachu o pow. 220 m2 podczas budowy ułożono łaty i kontrłaty, pełne deskowanie i papę, a między krokwiami na wcisk płyty wełny skalnej o gr. 12 cm. Po kilku latach, podczas ostatecznego wykańczania poddasza, do krokwi umocowano specjalne wieszaki, na których umocowano kolejną warstwę wełny mineralnej (z rolki, o gr. 15 cm).

W zastępstwie folii paroszczelnej, zastosowano matę termoizolacyjną (z pianki, o gr. 5 mm) jednostronnie powleczoną zbrojoną folią aluminiową, którą przyklejono do stalowego rusztu stalowego do płyt g-k. Całość zabudowano płytami g-k.

Zabudowa sufitu płytami g-k
Podczas termomodernizacji dodano drugą warstwę wełny mineralnej i matę z folią aluminiową, a całość zabudowano płytami g-k

Decyzja: w 1998 r. przeprowadziliśmy się do domu z wykończonym parterem i przez kilka kolejnych lat gromadziliśmy środki na wykończenie użytkowego poddasza. Wiedzieliśmy, że kiedyś na nim zamieszkamy, dlatego od razu ułożyliśmy między krokwiami dachu warstwę z płyt wełny skalnej, a wydzieloną klatkę schodową zamknęliśmy drzwiami i dobrze ocieplonym ślepym stropem. Na monolitycznym stropie od strony poddasza ułożyliśmy wtedy warstwę ognioodpornej wełny mineralnej o gr. 5 cm.

Kiedy w 2006 r. rozpoczęliśmy wykańczanie poddasza, budownictwo było już w zupełnie innej epoce - standardy, dotyczące termoizolacji, bardzo się zmieniły. Spełniały je nasze trójwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych i styropianu, okna z ramami z PVC i pakietem dwuszybowym, które od razu zaopatrzyliśmy w zewnętrzne "ciepłe" rolety, jak również podłogi na gruncie, które miały izolację z dwóch warstw styropianu o gr. 5 cm.

Martwiło nas ocieplenie dachu, bo już wtedy głośno mówiło się, że jedna warstwa wełny między krokwiami to za mało. Wykonawcy termoizolacji umocowali do krokwi odpowiednie wieszaki i ułożyli w poprzek, względem istniejącego ocieplenia, kolejną warstwę wełny, tym razem z rolki. Do aluminiowego stelaża przytwierdzili matę termoizolacyjną z folią aluminiową i płyty g-k.

Spiżarnia
W spiżarni jeszcze nie zabudowano maty z folią aluminiową, która zastępuje folię paroszczelną
Wentylator pod ocieplonym sufitem
Pod ocieplonym sufitem na poddaszu, jeszcze w trakcie prowadzenia prac, zamontowano wentylator

Termomodernizacja dachu - porady i przestrogi:

  • Leszek - w Internecie przeczytałem, że pod dachem warto zastosować matę izolacyjną z folią aluminiową, ponieważ: zastępuje folię paroszczelną i działa izolacyjnie jak wełna o gr. 7 cm, albo jak styropian o gr. 10 cm. Ponadto, w zimie odbija ciepło, pochodzące z ogrzewania budynku, w kierunku wnętrz.

    Na początku kupiłem maty z pianki, które pokryto ekranem aluminiowym tylko z jednej strony. Nieco później w sprzedaży znalazłem maty z folią aluminiową po obu stronach pianki, które w zimie odbijają ciepło do wnętrz, zaś latem nie wpuszczają ciepłego powietrza do pomieszczeń. Zastosowałem je m.in. pod dachem w spiżarni i na drzwiach w garażu. Szkoda, że nie ułożyłem ich na całym poddaszu!

    Wykonawcy termomodernizacji przykleili maty do stalowego stelaża dla płyt g-k, używając kleju silikonowego. Listwy stelaża rozstawili na szerokość mat, sprawiając, że łączenia pokrywają się z listwami. Maty łączyli na samoprzylepną taśmę aluminiową, docinali natomiast nożem do tapet. Zgodnie z instrukcją wykonali szpary wentylacyjne.

  • Agnieszka - obecne ocieplenie poddasza, w porównaniu z wcześniejszym, oceniam jako dużo lepsze. W zimie wnętrza są cieplejsze, niż te na parterze. Na gorąco w czasie upałów nie ma lekarstwa. Kiedy w lecie na poddaszu zbiera się ciepło, włączam wentylator pod sufitem. Zapewniam też odpowiednie wietrzenie - w upały wietrzę poddasze tylko w nocy; przy umiarkowanej temperaturze otwieram okna na przestrzał.

    Odkąd w nieogrzewanej spiżarni pojawiły się pod dachem maty termoizolacyjne, temperatura w jej wnętrzu ustabilizowała się - spiżarnia nie wychładza się w zimie tak bardzo jak wcześniej i nie nagrzewa w lecie. O to chodziło!

Koszty termomodernizacji dachu:

  • wełna mineralna ok. 5000 zł, 
  • mata termoizolacyjna z folią aluminiową ok. 1500 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: mata o gr. 5 mm, obustronnie pokryta zbrojoną folią aluminiową

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Gość Ryzykant
19-04-2020 21:26
Mam założone dwie warstwy maty termorefleksyjnej ISOBOOSTER i oto czym się mogę pochwalić. Zakładałem matę zimą jakieś 5 lat temu (2015r.) gdy dowiedziałem się, że za tydzień ma przyjść mróz -20 stopni a ja miałem zalane centralne wodą. Moim punktem odniesienia była butelka ...
Gość MArek , amator
21-03-2020 21:43
a co z cyrkulacja powietrza czyli oddychaniem tej wastwy , czy szczeliny jak to okreslono wykonane zgodnie z instrukcja to wystarczy ? material sam w sobie nie przepuszcza powietrza ani wody....czy polatach nie pojawi sie plesn na plytach KG ??
Każda paroizolacja, wiatroizolacja itd. powinna być układana mocowana z zachowaniem ciągłości warstwy. Dlatego warto w miejscu styków uszczelnić dodatkowo taśmą. Nawet jeśli na płytach folia ma naddatek na zakład i klej, ja bym dodatkowo wzmocnił/uszczelnił połączenie taśmą. ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Sprawdź asortyment firmy
Bauder Polska Sp. z o.o.
Bauder Polska Sp. z o.o.
Pianka PIR, PUR, PE
Zobacz firmę
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz