Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem; powierzchnia 250 m2.
Termomodernizacja dachu: na krokwiach ukośnego dachu o pow. 220 m2 podczas budowy ułożono łaty i kontrłaty, pełne deskowanie i papę, a między krokwiami na wcisk płyty wełny skalnej o gr. 12 cm. Po kilku latach, podczas ostatecznego wykańczania poddasza, do krokwi umocowano specjalne wieszaki, na których umocowano kolejną warstwę wełny mineralnej (z rolki, o gr. 15 cm).
W zastępstwie folii paroszczelnej, zastosowano matę termoizolacyjną (z pianki, o gr. 5 mm) jednostronnie powleczoną zbrojoną folią aluminiową, którą przyklejono do stalowego rusztu stalowego do płyt g-k. Całość zabudowano płytami g-k.
![]() |
Podczas termomodernizacji dodano drugą warstwę wełny mineralnej i matę z folią aluminiową, a całość zabudowano płytami g-k |
Decyzja: w 1998 r. przeprowadziliśmy się do domu z wykończonym parterem i przez kilka kolejnych lat gromadziliśmy środki na wykończenie użytkowego poddasza. Wiedzieliśmy, że kiedyś na nim zamieszkamy, dlatego od razu ułożyliśmy między krokwiami dachu warstwę z płyt wełny skalnej, a wydzieloną klatkę schodową zamknęliśmy drzwiami i dobrze ocieplonym ślepym stropem. Na monolitycznym stropie od strony poddasza ułożyliśmy wtedy warstwę ognioodpornej wełny mineralnej o gr. 5 cm.
Kiedy w 2006 r. rozpoczęliśmy wykańczanie poddasza, budownictwo było już w zupełnie innej epoce – standardy, dotyczące termoizolacji, bardzo się zmieniły. Spełniały je nasze trójwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych i styropianu, okna z ramami z PVC i pakietem dwuszybowym, które od razu zaopatrzyliśmy w zewnętrzne "ciepłe" rolety, jak również podłogi na gruncie, które miały izolację z dwóch warstw styropianu o gr. 5 cm.
Martwiło nas ocieplenie dachu, bo już wtedy głośno mówiło się, że jedna warstwa wełny między krokwiami to za mało. Wykonawcy termoizolacji umocowali do krokwi odpowiednie wieszaki i ułożyli w poprzek, względem istniejącego ocieplenia, kolejną warstwę wełny, tym razem z rolki. Do aluminiowego stelaża przytwierdzili matę termoizolacyjną z folią aluminiową i płyty g-k.
![]() |
![]() |
W spiżarni jeszcze nie zabudowano maty z folią aluminiową, która zastępuje folię paroszczelną | Pod ocieplonym sufitem na poddaszu, jeszcze w trakcie prowadzenia prac, zamontowano wentylator |
Termomodernizacja dachu - porady i przestrogi:
- Leszek – w Internecie przeczytałem, że pod dachem warto zastosować matę izolacyjną z folią aluminiową, ponieważ: zastępuje folię paroszczelną i działa izolacyjnie jak wełna o gr. 7 cm, albo jak styropian o gr. 10 cm. Ponadto, w zimie odbija ciepło, pochodzące z ogrzewania budynku, w kierunku wnętrz.
- Agnieszka – obecne ocieplenie poddasza, w porównaniu z wcześniejszym, oceniam jako dużo lepsze. W zimie wnętrza są cieplejsze, niż te na parterze. Na gorąco w czasie upałów nie ma lekarstwa. Kiedy w lecie na poddaszu zbiera się ciepło, włączam wentylator pod sufitem. Zapewniam też odpowiednie wietrzenie – w upały wietrzę poddasze tylko w nocy; przy umiarkowanej temperaturze otwieram okna na przestrzał.
Termomodernizacja dachu - koszty:
- wełna mineralna ok. 5000 zł,
- mata termoizolacyjna z folią aluminiową ok. 1500 zł.
Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym mata o gr. 5 mm, obustronnie pokryta zbrojoną folią aluminiową
Zdaniem naszych Czytelników
Budujemy Dom - budownictwo ogólne
29 Paź 2019, 08:11
Każda paroizolacja, wiatroizolacja itd. powinna być układana mocowana z zachowaniem ciągłości warstwy. Dlatego warto w miejscu styków uszczelnić dodatkowo taśmą. Nawet jeśli na płytach folia ma naddatek na zakład i klej, ja bym dodatkowo wzmocnił/uszczelnił połączenie taśmą. ...
Gość elektronik12
29 Paź 2019, 04:34
Witam, dodam swoją opinie na temat mat termoizolacyjnych, gdyż sam borykałem się z problemem ocieplenia poddasza i wiem że to co zrobiłem stosując matę typu BAUFOL ALU 150 był strzałem w dziesiątkę. Choć nie robiłem matematycznych wyliczeń to efekt jest niesamowity. Musiałem ...