Izolacja pianą PUR - najważniejsze cechy materiału i technologii

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Izolacja pianą PUR - najważniejsze cechy materiału i technologii

Jednym z kluczowych wymogów stawianych w nowoczesnym budownictwie, jest wysoka efektywność energetyczna. Zgodnie z Warunkami Technicznymi WT2021 nie tylko nowe budynki, ale i istniejące, będą wymagały zapotrzebowania na nieodnawialną energię poniżej 70 kWh (m²/rok). W praktyce oznacza to osiąganie klasy energetycznej budynków A lub A+.

aktualizacja: 2024-05-28 11:50:04

Mając na uwadze powyższe zalecenia, niezależnie czy budujemy nowy dom, czy też remontujemy obiekt wymagający termomodernizacji, kluczowym aspektem jest właściwy wybór metody i materiału do izolacji.

Izolacja występuje w każdej części budynku. Izolowane są fundamenty, posadzka, ściany i dach. Każdy element ma znaczenie, aby budynek był energooszczędny i komfortowy. Często zadawanym pytaniem przez inwestorów, jest te dotyczące technologii ocieplenia poddasza. Może być ono odpowiedzialne nawet za 30% strat ciepła, wpływa również znacząco na komfort życia. Źle zaizolowane poddasze może znacznie podwyższać temperatury latem uprzykrzając życie mieszkańcom.

Wymagane właściwości materiału i technologii izolacji

Dobry materiał izolacyjny powinien zapewniać jak najlepszy (najniższy) współczynnik przewodności cieplnej lambda (λ) oraz niską nasiąkliwość. To te parametry decydują o oporze cieplnym izolowanej przegrody. Skuteczna izolacja to jednak przede wszystkim szczelna izolacja. Technologia montażu powinna zapewniać jej ciągłość i szczelność. Ewentualne mostki termiczne powstałe w wyniku nieprawidłowego montażu lub pojawiające się w trakcie eksploatacji budynku zawsze znacznie obniżają jego efektywność energetyczną. Skutecznym połączeniem zalet materiału i technologii montażu jest wykorzystanie pian PUR.

Skuteczna izolacja poddasza to przede wszystkim szczelna izolacja
Skuteczna izolacja poddasza to przede wszystkim szczelna izolacja

Trwałe ocieplenie bez mostków termicznych

Aplikacja pian PUR realizowana jest metodą natrysku. Niezależnie jak skomplikowana jest konstrukcja dachu, piana dokładnie wypełnia wszystkie przestrzenie, w praktyce eliminując mostki termiczne. Podczas natrysku łączy się również trwale z podłożem. Dzięki temu z czasem użytkowania nie opada i nie zmienia swojego położenia i objętości. Oba te warunki są trudne do osiągniecia i zwykle są jedną z wad tradycyjnych materiałów izolacyjnych.

Nakładanie izolacji Crossin na poddaszu
Nakładanie izolacji Crossin na poddaszu

Parametry materiału a grubość przegrody

Celem każdego inwestora jest uzyskanie jak największej powierzchni użytkowej. Przy adaptacji poddasza ważne jest, aby przegroda zapewniała jak najwyższy opór cieplny, a jednocześnie miała jak najmniejszą grubość. Decydujący jest w tym przypadku parametr lambda. Dla przykładu, zastosowanie piany Crossin Attic Soft o deklarowanej wartości lambdy (λ) 0,037 W/(m·K), umożliwia osiągnięcie wymaganego współczynnika przenikania ciepła dla dachów i stropodachów U = 0,15 W/(m²·K), przy grubości warstwy izolacji wynoszącej tylko 25 centymetrów.

Izolacja poddasza pianą PUR Crossin

Sposób na gryzonie i kuny

Niszczenie warstwy ocieplenia przez kuny i myszy to częsty problem. Niejednokrotnie ich ingerencja wymaga wymiany całej warstwy ocieplenia. Piana PUR nie jest środowiskiem chętnie wybieranym do osiedlenia przez szkodniki. Struktura piany nie jest miękka i przyjazna do tworzenia gniazd. To duża zaleta, która może uchronić użytkownika domu przed problemami i kosztami.

Umów się na bezpłatną konsultację

Nawet najlepsze materiały i technologie niewłaściwie użyte nie spełnią założonych wymagań. Przy podjęciu decyzji warto zatem skorzystać z pomocy rekomendowanego przez producenta wykonawcy.

Umów się na bezpłatną konsultację i wycenę izolacji z Autoryzowanym Wykonawcą Crossin. Wystarczy zostawić kontakt na stronie: www.crossin.pl.


crossin.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły