Zamiana stropu żelbetowego na strop RECTOR

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zamiana stropu żelbetowego na strop RECTOR

Wysoka cena stali oraz rosnące koszty wykonawstwa sprawiają, że tradycyjne rozwiązania konstrukcyjne do jakich należą niewątpliwie stropy żelbetowe są obecnie coraz częściej wypierane przez stropy prefabrykowane. W wielu projektach domów jednorodzinnych tych indywidualnych oraz katalogowych występują stropy żelbetowe, które można zamienić na prefabrykowane stropy Rector zachowując przy tym wszelkie wymogi konstrukcyjne.

aktualizacja: 2021-10-13 03:54:40

Projekt

Pierwszym krokiem do zmiany technologii wykonania stropu jest wykonanie projektu. W tym celu należy skontaktować się najlepiej z producentem, który dysponując działem projektowym jest w stanie szybko i precyzyjnie dobrać strop o odpowiednich parametrach. Na tym etapie warto zwrócić uwagę na to w jakiej technologii chcemy wykonać ściany działowe opierające się na stropie oraz czy przewidujemy nietypowe obciążenia na stopie takie jak np. jacuzzi lub dach zielony którego waga na 1 m² stropu może wynosić nawet kilkaset kilogramów.

Jeżeli jesteś ciekawy jak wyglądałby twój strop w technologii RECTOR wystarczy przesłać materiały (rzuty, przekroje) na adres: wycena@rector.pl.

System RECTOBETON
System RECTOBETON
System RECTOLIGHT
System RECTOLIGHT

Czas oczekiwania i dostawa

Stropy Rector będące prefabrykatami drobnowymiarowymi produkowane są "na magazyn". W przeciwieństwie do prefabrykatów wielkowymiarowych na które czas oczekiwania może się wydłużyć do kilku miesięcy, stropy Rector dostarczane są niezwłocznie lub w przypadku konieczności wyprodukowania nietypowych belek czas oczekiwania nie przekroczy 2 tygodni. Dostawa na budowę może odbyć się za pomocą auta z naczepą lub HDS (możliwość rozładunku belek bezpośrednio na ściany).

Montaż

Z punktu widzenia wykonawcy ważną informacją jest brak konieczności użycia dźwigu. Belki stropowe ważące ok. 15-20 kg/m.b. układa się ręcznie. Wypełnienia stropowe z pustaków betonowych (12-20 kg/szt.) oraz lekkie panele RECTOLIGHT (4-6 kg/szt.) montuje się bardzo szybko. Czas montażu stropu RECTOBETON (1,35 r-g/m²) jest o połowę krótszy niż montaż stropu żelbetowego. Wybierając strop RECTOLIGHT (0,65 r-g/m²) czas montażu skraca się czterokrotnie.

Montaż stropów Rector
Montaż stropów Rector

Szalunki

Belki stropowe wraz z wypełnieniem w trakcie betonowania pełnią również funkcję szalunku traconego. Pustak betonowy i panel RECTOLIGHT są elementami wypełniającymi, dzięki czemu strop jest lżejszy a funkcję konstrukcyjną pełnią belki sprężone, które wraz z nadbetonem tworzą żebra. W przypadku stropów Rector, w większości przypadków udaje się wyeliminować szalunki stropowe ponieważ pustaki oraz panele można docinać zarówno wzdłuż jak i wszerz dzięki czemu wypełnia się każdą wolną przestrzeń stropową. W strefach (przy balkonach, klatkach stropowych) wymagających dozbrojenia stosuje się niższe wypełnienia, które pełnią funkcję szalunku traconego.

W stropach Rector belki sprężone są wstanie przenieść obciążenia nawet od słupków więźby dachowej przez co nie stosuje się belek żelbetowych wykonywanych na budowie. W praktyce 100% stropu zajmują prefabrykaty. Wyjątkiem są jedynie wymiany żelbetowe stosowane przy większych otworach stropowych przekraczających 48 cm. Dodatkowym ułatwieniem dla wykonawcy jest możliwość użycia gotowych prefabrykowanych podciągów sprężonych PPR, które wystają jedynie 7 cm poniżej stropu i nie wymagają szalunków oraz zbrojenia.

Stropy Rector
Stropy Rector

Stemple

Duża sztywność belki sprężonej ułatwia montaż ponieważ do długości 2 m nie trzeba jej podpierać, do 5 m wystarczy jedna podpora a powyżej 5 m stosuje się 2 podpory montażowe. Stemple podpierające pasma podpór rozstawia się najczęściej co drugie żebro (ok. 1,2 m). Istnieje możliwość dobrania mocniejszych belek stropowych, których nie trzeba będzie podpierać nawet przy rozpiętości stropu do ok. 5 m. W porównaniu ze stropem żelbetowym oszczędności na liczbie stempli wynoszą nawet do 60%.

Stemple Rector
Stemple Rector

Zużycie stali

Standardowe stropy żelbetowe dozbraja się ok. 20 kg stali/m² stropu. W przypadku prefabrykowanych stropów Rector wystarczy łącznie ok. 3 kg/m² (pręty przypodporowe oraz siatka stalowa na całych stropie w warstwie nadbetonu). Biorąc pod uwagę strop o powierzchni ok. 100 m² można przyjąć, że na stropie prefabrykowanym zaoszczędzimy prawie 2 tony stali.

Prefabrykowane stropy Rector
Prefabrykowane stropy Rector

Zużycie betonu i waga stropu

Strop żelbetowy o wysokości 20 cm zużywa ok 200 l mieszanki betonowej na 1 m², stropy Rector o podobnej wysokości zużywają jedynie 70 l. Przy stropie o powierzchni 100 m² daje to oszczędności w postaci ok 12 m³ betonu. Waga stropu Rector przy zachowaniu tych samych parametrów nośności będzie o kilkanaście ton mniejsza co się przekłada na mniejsze obciążenie fundamentów. Po 28 dniach od betonowania wystarczy zdemontować podpory (nie ma szalunków, więc odchodzi problem z ich demontażem i czyszczeniem).

Mieszanka betonowa na stropie Rector

Użytkowanie

Duża sztywność stropów Rector dzięki sprężonym belkom oraz siatce stalowej układanej w warstwie nadbetonu sprawia, że stropy nie "klawiszują" i nie pękają a obciążenia nawet te punktowe przenoszone są większą powierzchnię stropu. Wysoka jakości stropu i brak spękań pozwalają na powszechne stosowanie stropów Rector w budownictwie wielorodzinnym oraz użyteczności publicznej.

Podsumowanie

Tendencja do zmiany technologii z żelbetowej na prefabrykację stropową wynika z kilku przyczyn. Czynnik ekonomiczny szczególnie obecnie przy bardzo wysokich cenach stali oraz drewna ma duży wpływ na wybór rozwiązania. W zależności od projektu oszczędności wynikające z zamiany technologii na rozwiązania Rector mogą wynieść nawet do 30% wartości całego stropu. Drugim powodem jest najczęściej dużo prostszy i szybszy montaż. Wystarczy rozłożyć prefabrykaty zgodnie z rysunkiem montażowym. Nie trzeba posiadać szalunków, dużej liczby stempli oraz specjalistów od stropów żelbetowych. Ekipom budowlanym specjalizującym się najczęściej w robotach murarskich dużo prościej i znacznie szybciej jest ułożyć lekkie prefabrykaty stropowe.

Zalety wynikające z prefabrykacji sprawiają, że rozwiązania Rector są atrakcyjne dla inwestorów oraz wykonawców. Rosnące zapotrzebowanie na belkę przyczyniło się do uruchomienia 2020 roku drugiego zakładu produkcyjnego w Mszczonowie. Dzięki temu możliwe jest podwojenie mocy produkcyjnych oraz skrócenie czasu oczekiwania na towar.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje