Ściany wzniesione w niemieckiej technologii Juwo

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ściany wzniesione w niemieckiej technologii Juwo

Podczas pobytu u brata w Niemczech pierwszy raz usłyszałem o technologii Juwo, opartej na precyzyjnie oszlifowanych, poryzowanych pustakach ceramicznych i systemowych kształtkach do wyrobienia narożników, nadproży, wieńców - mówi Janusz, który wraz z Małgosią są Czytelnikami Budujemy Dom, a ściany stawiali w 2013 r.

Dom: parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia 200 m2, wolno stojący garaż 45 m2.

Ściany zewnętrzne:

  • Murowane, dwuwarstwowe, o grubości 40 cm.
  • Warstwa konstrukcyjna nośna - ze szlifowanych pustaków ceramicznych o grubości 30 cm.
  • Warstwa ocieplenia - 10 cm wełny mineralnej.
  • Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej siatka i grunt (będzie tynk silikonowy); od strony wnętrz tynk cementowo-wapienny.

Decyzja: Janusz - "Zjadłem zęby" na budowach i kiedy postanowiłem wznieść drugi własny dom, od razu wiedziałem, że postawię go z ceramiki, bo jest trwała, wytrzymała, odporniejsza na zmienne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, ponadto akumuluje ciepło i tłumi dźwięki. Powstaje z gliny, zatem jest ekologiczna i naturalna. Wiedziałem, że pustaki wyrabiane tradycyjnie są dobre, ale jeszcze lepsze te nowocześniejsze, czyli poryzowane (minipory zwiększają ich właściwości termoizolacyjne) i mające pióro i wpust, umożliwiające szczelny i precyzyjny montaż.

Jednak jako wykonawca szukałem materiału, który ułatwiłby mi postawienie ścian - np. wolałem uniknąć rozrabiania tradycyjnej zaprawy murarskiej, ale nade wszystko żmudnego przygotowywania szalunków do wylewanych z żelbetu nadproży i wieńców. Podczas pobytu u brata w Niemczech pierwszy raz usłyszałem o technologii Juwo, opartej na precyzyjnie oszlifowanych, poryzowanych pustakach ceramicznych (mają aż 29 komór) i systemowych kształtkach do wyrobienia narożników, nadproży, wieńców. W niej pasowało mi dosłownie wszystko!

Cienką i równą warstwę zaprawy klejowej podawano przy pomocy specjalnego wózka
Cienką i równą warstwę zaprawy klejowej podawano przy pomocy specjalnego wózka.

Ściany wzniesione w technologii Juwo - rady i przestrogi:

  • Problemem okazała się cena, ponieważ kiedy chciałem rozpocząć budowę, polscy sprzedawcy wywindowali ją wysoko, podobnie jak innych materiałów ceramicznych. Nie odpuściłem, tylko znalazłem na to sposób. Wspólnie z sąsiadem, któremu miałem postawić dom z tego samego materiału, zorganizowaliśmy transport z Niemiec. Wcześniej pojechaliśmy z projektami obu obiektów do Wałbrzycha, do przedstawiciela producenta i całej technologii. Tam fachowcy precyzyjnie obliczyli ilość niezbędnych kształtek - standardowych, narożnych, nadprożowych, stropowych (chciałem mieć też systemowy ceramiczny strop) itp.

    Wraz z transportem z Niemiec średnio cena elementów okazała się niższa o 2 zł na sztuce. Mało tego - odbyłem profesjonalny instruktaż! Na budowę przyjechał niemiecki mistrz z pomocnikiem, wyposażeni w specjalny wózek do podawania kleju i odpowiednie narzędzia. Zmierzyli laserowo fundamenty (muszą być idealnie wypoziomowane). Po rozrobieniu kleju, majster nakładał cieniutkie plastry zaprawy przy użyciu wózka, a pomocnik ustawiał pustaki. W tej technologii najważniejsza jest pierwsza równa warstwa muru! Kolejne siłą rzeczy są wypoziomowane, gdyż pustaki trzymają wymiary. Instruktorzy migiem wykonali dwie pierwsze warstwy dookoła domu, ofiarowali mi wózek do kleju i odjechali. Resztę ścian postawiłem sam. Pracę nazwałem "biurową", bo szła jak z płatka. Nie zabrakło ani jednego elementu!

  • Małgosia: W naszym domu przez okrągły rok panuje dobry mikroklimat, co wynika z postawienia ścian z ceramiki. Nie jest zbyt sucho, wilgotno, gorąco. Temperatura nie waha się gwałtownie. Mury nie popękały. Są twarde, ale ekipa monterów zabudowy kuchennej bez problemu poradziła sobie z zawieszeniem szafek na długich kołkach, a mąż - kinkietów, obrazów itd.

Koszty wzniesienia ścian w technologii Juwo:

  • warstwa konstrukcyjna nośna ścian około 40 000 zł;
  • wełna, siatka, zaprawy klejowe 9600 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Właściciel układa wieniec z systemowych kształtek.

Zdaniem naszych Czytelników

Analogiczna technologia - może różni sie szczegółami konstrukcyjnymi, jest Porotherm Wienerberger. W tym artykule jest technologia murowania na mokro a Wienerberger proponuje już "na sucho" Dryfix. Nie wiem, czy pustaki Porotherm są "idealnie" szlifowane, ale sa już w Polsce dobre ...

time image

Gość Adam Sapeta

16 Kwi 2021, 17:15

Podobne efekty można uzyskać budując dom w technologii YTONG dostępnej bez problemów w Polsce. Do tego otrzymuje się ścianę jednowarstwową o doskonałych parametrach. Zaprojektowałem i zbudowałem swój dom w tej technologii, jeszcze z użyciem bloczków gr. 40 cm (zgodnie ze starymi ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje