Ściany wzniesione w niemieckiej technologii Juwo

Ściany wzniesione w niemieckiej technologii Juwo

Podczas pobytu u brata w Niemczech pierwszy raz usłyszałem o technologii Juwo, opartej na precyzyjnie oszlifowanych, poryzowanych pustakach ceramicznych i systemowych kształtkach do wyrobienia narożników, nadproży, wieńców - mówi Janusz, który wraz z Małgosią są Czytelnikami Budujemy Dom, a ściany stawiali w 2013 r.

Dom: parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia 200 m2, wolno stojący garaż 45 m2.

Ściany zewnętrzne:

  • Murowane, dwuwarstwowe, o grubości 40 cm.
  • Warstwa konstrukcyjna nośna - ze szlifowanych pustaków ceramicznych o grubości 30 cm.
  • Warstwa ocieplenia - 10 cm wełny mineralnej.
  • Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej siatka i grunt (będzie tynk silikonowy); od strony wnętrz tynk cementowo-wapienny.

Decyzja: Janusz - "Zjadłem zęby" na budowach i kiedy postanowiłem wznieść drugi własny dom, od razu wiedziałem, że postawię go z ceramiki, bo jest trwała, wytrzymała, odporniejsza na zmienne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, ponadto akumuluje ciepło i tłumi dźwięki. Powstaje z gliny, zatem jest ekologiczna i naturalna. Wiedziałem, że pustaki wyrabiane tradycyjnie są dobre, ale jeszcze lepsze te nowocześniejsze, czyli poryzowane (minipory zwiększają ich właściwości termoizolacyjne) i mające pióro i wpust, umożliwiające szczelny i precyzyjny montaż.

Jednak jako wykonawca szukałem materiału, który ułatwiłby mi postawienie ścian - np. wolałem uniknąć rozrabiania tradycyjnej zaprawy murarskiej, ale nade wszystko żmudnego przygotowywania szalunków do wylewanych z żelbetu nadproży i wieńców. Podczas pobytu u brata w Niemczech pierwszy raz usłyszałem o technologii Juwo, opartej na precyzyjnie oszlifowanych, poryzowanych pustakach ceramicznych (mają aż 29 komór) i systemowych kształtkach do wyrobienia narożników, nadproży, wieńców. W niej pasowało mi dosłownie wszystko!

Cienką i równą warstwę zaprawy klejowej podawano przy pomocy specjalnego wózka
Cienką i równą warstwę zaprawy klejowej podawano przy pomocy specjalnego wózka.

Ściany wzniesione w technologii Juwo - rady i przestrogi:

  • Problemem okazała się cena, ponieważ kiedy chciałem rozpocząć budowę, polscy sprzedawcy wywindowali ją wysoko, podobnie jak innych materiałów ceramicznych. Nie odpuściłem, tylko znalazłem na to sposób. Wspólnie z sąsiadem, któremu miałem postawić dom z tego samego materiału, zorganizowaliśmy transport z Niemiec. Wcześniej pojechaliśmy z projektami obu obiektów do Wałbrzycha, do przedstawiciela producenta i całej technologii. Tam fachowcy precyzyjnie obliczyli ilość niezbędnych kształtek - standardowych, narożnych, nadprożowych, stropowych (chciałem mieć też systemowy ceramiczny strop) itp.

    Wraz z transportem z Niemiec średnio cena elementów okazała się niższa o 2 zł na sztuce. Mało tego - odbyłem profesjonalny instruktaż! Na budowę przyjechał niemiecki mistrz z pomocnikiem, wyposażeni w specjalny wózek do podawania kleju i odpowiednie narzędzia. Zmierzyli laserowo fundamenty (muszą być idealnie wypoziomowane). Po rozrobieniu kleju, majster nakładał cieniutkie plastry zaprawy przy użyciu wózka, a pomocnik ustawiał pustaki. W tej technologii najważniejsza jest pierwsza równa warstwa muru! Kolejne siłą rzeczy są wypoziomowane, gdyż pustaki trzymają wymiary. Instruktorzy migiem wykonali dwie pierwsze warstwy dookoła domu, ofiarowali mi wózek do kleju i odjechali. Resztę ścian postawiłem sam. Pracę nazwałem "biurową", bo szła jak z płatka. Nie zabrakło ani jednego elementu!

  • Małgosia: W naszym domu przez okrągły rok panuje dobry mikroklimat, co wynika z postawienia ścian z ceramiki. Nie jest zbyt sucho, wilgotno, gorąco. Temperatura nie waha się gwałtownie. Mury nie popękały. Są twarde, ale ekipa monterów zabudowy kuchennej bez problemu poradziła sobie z zawieszeniem szafek na długich kołkach, a mąż - kinkietów, obrazów itd.

Koszty wzniesienia ścian w technologii Juwo:

  • warstwa konstrukcyjna nośna ścian około 40 000 zł;
  • wełna, siatka, zaprawy klejowe 9600 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Właściciel układa wieniec z systemowych kształtek.

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Analogiczna technologia - może różni sie szczegółami konstrukcyjnymi, jest Porotherm Wienerberger. W tym artykule jest technologia murowania na mokro a Wienerberger proponuje już "na sucho" Dryfix. Nie wiem, czy pustaki Porotherm są "idealnie" szlifowane, ale sa już w Polsce dobre ...
Gość Adam Sapeta
16-04-2021 19:15
Podobne efekty można uzyskać budując dom w technologii YTONG dostępnej bez problemów w Polsce. Do tego otrzymuje się ścianę jednowarstwową o doskonałych parametrach. Zaprojektowałem i zbudowałem swój dom w tej technologii, jeszcze z użyciem bloczków gr. 40 cm (zgodnie ze starymi ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz