6 sposobów na zaplanowanie zabudowy kuchennej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
6 sposobów na zaplanowanie zabudowy kuchennej

Nawet jeśli potrafimy dobierać kolory i materiały, sprawnie żonglujemy formami, konieczna będzie solidna porcja wiedzy na temat tego, jaki układ szafek i sprzętów sprawdza się w kuchni, i co sprawia, że korzystanie z niej jest przyjemnością. Na początek warto dopasować jeden ze sprawdzonych schematów rozkładu szafek do kształtu przeznaczonego na kuchnię pomieszczenia.

Przedstawiamy 6 sposobów na zaplanowanie zabudowy kuchennej. Dowiedz się, czym charakteryzują się poszczególne układy.

1) Zabudowa kuchenna w kształcie litery "L"

Zabudowa kuchenna w kształcie litery L - rysunek pomocniczy
Zabudowa kuchenna w kształcie litery "L"

To jeden z kilku popularnych sposobów zaplanowania kuchennej zabudowy. Lepiej sprawdza się w średnich i małych kuchniach, bowiem wymaga pokonywania stosunkowo długich odcinków pomiędzy strefami, co znacznie wydłuża czas pracy. Może też okazać się jedynym sensownym, jeśli pomieszczenie ma nie najlepsze proporcje i przypomina długi korytarz.

Ma też niewątpliwe zalety - warto wykorzystać jak najlepiej narożnik, umieszczając po jednej jego stronie zlewozmywak, a po drugiej płytę grzejną. W ten sposób zyskujemy całkiem spory blat roboczy między nimi.

Jednocześnie trzeba zachować pewną kolejność stref, dlatego bliżej wejścia planujemy zlewozmywak, pamiętając, by przed nim znalazła się lodówka i szafki do przechowywania produktów spożywczych.

Przykładowa aranżacja kuchni z zabudową w kształcie litery L
Przykładowa aranżacja kuchni z zabudową w kształcie litery "L" (fot. HTH)

2) Zabudowa kuchenna - kuchnia dwurzędowa

Zabudowa dwurzędowa kuchni -  rysunek pomocniczy
Zabudowa kuchenna - kuchnia dwurzędowa

To prosty układ, który zapewnia dobrą komunikację. Jest bardziej korzystny niż ten w kształcie litery L ze względu na bliskość wszystkich stref pracy.

Szafki i sprzęt AGD ustawione są po obu stronach kuchni, dlatego też sprawdza się w stosunkowo szerokich pomieszczeniach, w których odległość między ścianami wynosi co najmniej 240 cm. Jednocześnie odległość między przeciwległymi frontami szafek nie powinna być mniejsza niż 90 cm. Komfortowa jednak będzie odległość 120 cm, zwłaszcza w miejscu, gdzie schylamy się do piekarnika.

W takiej kuchni najwygodniej będzie usytuować po jednej stronie zlewozmywak i płytę grzejną z blatem roboczym między nimi, a po drugiej - lodówkę i pozostałe szafki do przechowywania. Taki układ można stosować nie tylko w wydzielonej 4 ścianami kuchni. W kuchni połączonej z salonem rolę jednego rzędu może pełnić długi rząd szafek dolnych pełniących funkcję wyspy.

Przykładowa aranżacja kuchni w układzie dwurzędowym
Przykładowa aranżacja kuchni w układzie dwurzędowym (fot. WMF Kuchnie)

3) Zabudowa kuchenna w kształcie litery "U"

Zabudowa kuchenna w kształcie litery U - rysunek pomocniczy
Zabudowa kuchenna w kształcie litery "U"

To jeszcze bardziej praktyczny układ niż dwurzędowy, bowiem zapewnia więcej miejsca do przechowywania, a także stwarza możliwości niestandardowego wykorzystania dwóch narożników. Tutaj dwa ciągi robocze biegną wzdłuż przeciwległych ścian i są połączone trzecim, poprzecznym.

Tak jak w przypadku układu dwurzędowego, jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w kuchni dość dużej, a na pewno szerokiej. Tu także zlewozmywak i płytę grzejną powinno się umieścić w jednym ciągu, ale jeśli lubimy podczas zmywania patrzeć na świat, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zlewozmywak znalazł się pod oknem. Pamiętajmy tylko o zamontowaniu specjalnej baterii podokiennej.

Przykładowa aranżacja kuchni w kształcie litery U
Przykładowa aranżacja kuchni w kształcie litery "U" (fot. Black Red White)

4) Zabudowa kuchenna w kształcie litery "G"

Zabudowa kuchenna w kształcie litery G - rysunek pomocniczy
Zabudowa kuchenna w kształcie litery "G"

To bardzo ergonomiczny układ, bowiem maksymalnie wykorzystuje przestrzeń, a jednocześnie pozwala na sprawne poruszanie się w nim. Jednak sprawdza się tylko w dość dużych kuchniach, których plan zbliżony jest do kwadratu. Wbrew pozorom, nadaje się nie tylko do kuchni zamkniętych. Jeden lub nawet dwa ciągi zabudowy mogą bowiem graniczyć z otwartą przestrzenią salonu.

Nie należy jednak do prostych w realizacji. Łatwo tu popaść w przesadę - zbyt duży natłok ciężkich bryłowych elementów pozbawi przestrzeń lekkości i "oddechu". Trzeba więc mieć pomysł na wykorzystanie otwartych półek i jasnych kolorów. Przyda się tu też sporo światła dziennego i sztucznego.

Jeśli kuchnia G jest wyjątkowo duża, można zagospodarować też jej środek, umieszczając tu stół jadalniany lub wyspę.

Przykładowa aranżacja zabudowy kuchennej w kształcie litery G
Przykładowa aranżacja zabudowy kuchennej w kształcie litery "G" (fot. Arrital)

5) Zabudowa kuchenna - kuchnia jednorzędowa

Zabudowa kuchenna - kuchnia jednorzędowa - rysunek pomocniczy
Zabudowa kuchenna - kuchnia jednorzędowa

Zabudowa zaplanowana w jednym rzędzie nie należy do ergonomicznych. Tu problemem są duże odległości, które trzeba pokonać, przemieszczając się z jednego jej końca na drugi. Trudno też będzie zrealizować komfortowy plan trójkąta, którego wierzchołki tworzą lodówka, zlewozmywak i płyta grzejna.

Jeśli jednak decydujemy się na taki układ, trzeba przynajmniej wziąć pod uwagę zasady rządzące rozmieszczaniem stref. Oznacza to, że najbliżej wejścia ustawiamy lodówkę i szafki do przechowywania żywności. Dalej powinien znaleźć się zlewozmywak, za nim długi blat roboczy, a potem płyta grzejna. Taki schemat uwzględnia sposób poruszania się, gdy przynosimy do kuchni zakupy, a także podczas przyrządzania posiłków.

Problemem kuchni jednorzędowej jest niewątpliwie mała ilość miejsca do przechowywania, dlatego nie rezygnujemy z górnego ciągu szafek i staramy się wykorzystać każdy zakamarek.

Przykładowa aranżacja kuchni w zabudowie jednorzędowej
Przykładowa aranżacja kuchni w zabudowie jednorzędowej (Bulthaup)

6) Zabudowa kuchenna z wyspą

Zabudowa kuchenna z wyspą - rysunek pomocniczy
Zabudowa kuchenna z wyspą

W założeniu bardzo przypomina kuchnię dwurzędową. Różni się tym, że nad jednym z ciągów szafek, czyli nad wyspą, nie ma rzędu górnego. Ta przestrzeń nie musi jednak pozostać niewykorzystana - jeśli w wyspie umieścimy płytę grzejną, warto zawiesić nad nią dekoracyjny okap, który będzie jednocześnie źródłem światła.

W tym układzie, praktykowanym przede wszystkim w kuchniach otwartych na salon - nie może być mowy o pomyłkach aranżacyjnych. Każdy element zabudowy musi być przemyślany. Unikaj efektu laboratorium (białych błyszczących szafek i typowych kuchennych kafelków) oraz nadmiaru elementów. Można też rozważyć zastosowanie rozwiązań ukrywających sprzęt AGD czy zlewozmywak za przesuwnymi frontami.

Przykładowa aranżacja kuchni z wyspą
Przykładowa aranżacja kuchni z wyspą (Aster Cucine)

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2017"

Zdaniem naszych Czytelników

time image

20 Sie 2020, 13:29

Niekumaty tak zrobi... a kumaty zrobi tak, żeby klient był tak zadowolony, że szeptana reklama przyniesie serię nowych zamówień...

time image

20 Sie 2020, 13:04

4 godziny temu, podczytywacz napisał: Projektuje, projektuje... Każdy kumaty producent mebli na wymiar zaprojektuje Ci  taką kuchnię... i to najczęściej gratis... zaprojektuje - pod siebie a nie pod klienta

time image

20 Sie 2020, 08:31

Projektuje, projektuje... Każdy kumaty producent mebli na wymiar zaprojektuje Ci  taką kuchnię... i to najczęściej gratis...

time image

Gość Blokers

20 Sie 2020, 07:44

Ciekawe, że nikt nie projektuje kuchni o powierzchniach ok 4 m2 , których są w Polsce setki tysięcy w blokach. Na hektarach to każdy potrafi.

time image

Gość Projektantka

20 Sie 2020, 07:41

Kuchnie bez lodówek. Ciekawe propozycje. No tak, ale lodówka jest najbardziej kłopotliwa w umiejscowieniu.

time image

Gość martabuduje

27 Lip 2018, 10:30

kuchnia to było moje ulubione pomieszczenie do zaplanowania z braku miejsca wybrałam tą w kształcie L, bardzo sobie chwalę.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje