6 sposobów na zaplanowanie zabudowy kuchennej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
6 sposobów na zaplanowanie zabudowy kuchennej

Nawet jeśli potrafimy dobierać kolory i materiały, sprawnie żonglujemy formami, konieczna będzie solidna porcja wiedzy na temat tego, jaki układ szafek i sprzętów sprawdza się w kuchni, i co sprawia, że korzystanie z niej jest przyjemnością. Na początek warto dopasować jeden ze sprawdzonych schematów rozkładu szafek do kształtu przeznaczonego na kuchnię pomieszczenia.

Przedstawiamy 6 sposobów na zaplanowanie zabudowy kuchennej. Dowiedz się, czym charakteryzują się poszczególne układy.

1) Zabudowa kuchenna w kształcie litery "L"

Zabudowa kuchenna w kształcie litery L - rysunek pomocniczy
Zabudowa kuchenna w kształcie litery "L"

To jeden z kilku popularnych sposobów zaplanowania kuchennej zabudowy. Lepiej sprawdza się w średnich i małych kuchniach, bowiem wymaga pokonywania stosunkowo długich odcinków pomiędzy strefami, co znacznie wydłuża czas pracy. Może też okazać się jedynym sensownym, jeśli pomieszczenie ma nie najlepsze proporcje i przypomina długi korytarz.

Ma też niewątpliwe zalety - warto wykorzystać jak najlepiej narożnik, umieszczając po jednej jego stronie zlewozmywak, a po drugiej płytę grzejną. W ten sposób zyskujemy całkiem spory blat roboczy między nimi.

Jednocześnie trzeba zachować pewną kolejność stref, dlatego bliżej wejścia planujemy zlewozmywak, pamiętając, by przed nim znalazła się lodówka i szafki do przechowywania produktów spożywczych.

Przykładowa aranżacja kuchni z zabudową w kształcie litery L
Przykładowa aranżacja kuchni z zabudową w kształcie litery "L" (fot. HTH)

2) Zabudowa kuchenna - kuchnia dwurzędowa

Zabudowa dwurzędowa kuchni -  rysunek pomocniczy
Zabudowa kuchenna - kuchnia dwurzędowa

To prosty układ, który zapewnia dobrą komunikację. Jest bardziej korzystny niż ten w kształcie litery L ze względu na bliskość wszystkich stref pracy.

Szafki i sprzęt AGD ustawione są po obu stronach kuchni, dlatego też sprawdza się w stosunkowo szerokich pomieszczeniach, w których odległość między ścianami wynosi co najmniej 240 cm. Jednocześnie odległość między przeciwległymi frontami szafek nie powinna być mniejsza niż 90 cm. Komfortowa jednak będzie odległość 120 cm, zwłaszcza w miejscu, gdzie schylamy się do piekarnika.

W takiej kuchni najwygodniej będzie usytuować po jednej stronie zlewozmywak i płytę grzejną z blatem roboczym między nimi, a po drugiej - lodówkę i pozostałe szafki do przechowywania. Taki układ można stosować nie tylko w wydzielonej 4 ścianami kuchni. W kuchni połączonej z salonem rolę jednego rzędu może pełnić długi rząd szafek dolnych pełniących funkcję wyspy.

Przykładowa aranżacja kuchni w układzie dwurzędowym
Przykładowa aranżacja kuchni w układzie dwurzędowym (fot. WMF Kuchnie)

3) Zabudowa kuchenna w kształcie litery "U"

Zabudowa kuchenna w kształcie litery U - rysunek pomocniczy
Zabudowa kuchenna w kształcie litery "U"

To jeszcze bardziej praktyczny układ niż dwurzędowy, bowiem zapewnia więcej miejsca do przechowywania, a także stwarza możliwości niestandardowego wykorzystania dwóch narożników. Tutaj dwa ciągi robocze biegną wzdłuż przeciwległych ścian i są połączone trzecim, poprzecznym.

Tak jak w przypadku układu dwurzędowego, jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w kuchni dość dużej, a na pewno szerokiej. Tu także zlewozmywak i płytę grzejną powinno się umieścić w jednym ciągu, ale jeśli lubimy podczas zmywania patrzeć na świat, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zlewozmywak znalazł się pod oknem. Pamiętajmy tylko o zamontowaniu specjalnej baterii podokiennej.

Przykładowa aranżacja kuchni w kształcie litery U
Przykładowa aranżacja kuchni w kształcie litery "U" (fot. Black Red White)

4) Zabudowa kuchenna w kształcie litery "G"

Zabudowa kuchenna w kształcie litery G - rysunek pomocniczy
Zabudowa kuchenna w kształcie litery "G"

To bardzo ergonomiczny układ, bowiem maksymalnie wykorzystuje przestrzeń, a jednocześnie pozwala na sprawne poruszanie się w nim. Jednak sprawdza się tylko w dość dużych kuchniach, których plan zbliżony jest do kwadratu. Wbrew pozorom, nadaje się nie tylko do kuchni zamkniętych. Jeden lub nawet dwa ciągi zabudowy mogą bowiem graniczyć z otwartą przestrzenią salonu.

Nie należy jednak do prostych w realizacji. Łatwo tu popaść w przesadę - zbyt duży natłok ciężkich bryłowych elementów pozbawi przestrzeń lekkości i "oddechu". Trzeba więc mieć pomysł na wykorzystanie otwartych półek i jasnych kolorów. Przyda się tu też sporo światła dziennego i sztucznego.

Jeśli kuchnia G jest wyjątkowo duża, można zagospodarować też jej środek, umieszczając tu stół jadalniany lub wyspę.

Przykładowa aranżacja zabudowy kuchennej w kształcie litery G
Przykładowa aranżacja zabudowy kuchennej w kształcie litery "G" (fot. Arrital)

5) Zabudowa kuchenna - kuchnia jednorzędowa

Zabudowa kuchenna - kuchnia jednorzędowa - rysunek pomocniczy
Zabudowa kuchenna - kuchnia jednorzędowa

Zabudowa zaplanowana w jednym rzędzie nie należy do ergonomicznych. Tu problemem są duże odległości, które trzeba pokonać, przemieszczając się z jednego jej końca na drugi. Trudno też będzie zrealizować komfortowy plan trójkąta, którego wierzchołki tworzą lodówka, zlewozmywak i płyta grzejna.

Jeśli jednak decydujemy się na taki układ, trzeba przynajmniej wziąć pod uwagę zasady rządzące rozmieszczaniem stref. Oznacza to, że najbliżej wejścia ustawiamy lodówkę i szafki do przechowywania żywności. Dalej powinien znaleźć się zlewozmywak, za nim długi blat roboczy, a potem płyta grzejna. Taki schemat uwzględnia sposób poruszania się, gdy przynosimy do kuchni zakupy, a także podczas przyrządzania posiłków.

Problemem kuchni jednorzędowej jest niewątpliwie mała ilość miejsca do przechowywania, dlatego nie rezygnujemy z górnego ciągu szafek i staramy się wykorzystać każdy zakamarek.

Przykładowa aranżacja kuchni w zabudowie jednorzędowej
Przykładowa aranżacja kuchni w zabudowie jednorzędowej (Bulthaup)

6) Zabudowa kuchenna z wyspą

Zabudowa kuchenna z wyspą - rysunek pomocniczy
Zabudowa kuchenna z wyspą

W założeniu bardzo przypomina kuchnię dwurzędową. Różni się tym, że nad jednym z ciągów szafek, czyli nad wyspą, nie ma rzędu górnego. Ta przestrzeń nie musi jednak pozostać niewykorzystana - jeśli w wyspie umieścimy płytę grzejną, warto zawiesić nad nią dekoracyjny okap, który będzie jednocześnie źródłem światła.

W tym układzie, praktykowanym przede wszystkim w kuchniach otwartych na salon - nie może być mowy o pomyłkach aranżacyjnych. Każdy element zabudowy musi być przemyślany. Unikaj efektu laboratorium (białych błyszczących szafek i typowych kuchennych kafelków) oraz nadmiaru elementów. Można też rozważyć zastosowanie rozwiązań ukrywających sprzęt AGD czy zlewozmywak za przesuwnymi frontami.

Przykładowa aranżacja kuchni z wyspą
Przykładowa aranżacja kuchni z wyspą (Aster Cucine)

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2017"

Zdaniem naszych Czytelników

time image

20 Sie 2020, 13:29

Niekumaty tak zrobi... a kumaty zrobi tak, żeby klient był tak zadowolony, że szeptana reklama przyniesie serię nowych zamówień...

time image

20 Sie 2020, 13:04

4 godziny temu, podczytywacz napisał: Projektuje, projektuje... Każdy kumaty producent mebli na wymiar zaprojektuje Ci  taką kuchnię... i to najczęściej gratis... zaprojektuje - pod siebie a nie pod klienta

time image

20 Sie 2020, 08:31

Projektuje, projektuje... Każdy kumaty producent mebli na wymiar zaprojektuje Ci  taką kuchnię... i to najczęściej gratis...

time image

Gość Blokers

20 Sie 2020, 07:44

Ciekawe, że nikt nie projektuje kuchni o powierzchniach ok 4 m2 , których są w Polsce setki tysięcy w blokach. Na hektarach to każdy potrafi.

time image

Gość Projektantka

20 Sie 2020, 07:41

Kuchnie bez lodówek. Ciekawe propozycje. No tak, ale lodówka jest najbardziej kłopotliwa w umiejscowieniu.

time image

Gość martabuduje

27 Lip 2018, 10:30

kuchnia to było moje ulubione pomieszczenie do zaplanowania z braku miejsca wybrałam tą w kształcie L, bardzo sobie chwalę.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje