Polskie Stowarzyszenie Dekarzy wspiera młodych dekarzy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Polskie Stowarzyszenie Dekarzy wspiera młodych dekarzy

Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, organizator kampanii pod hasłem "Zawód Przyszłości Dekarz", działa na rzecz promocji kształcenia zawodowego młodzieży w kierunku dekarstwa. "Zawodówka" jest passe! - stwierdza wielu młodych ludzi, a do kształcenia pozostałych brakuje nauczycieli. Jak zatem zapobiec zapaści na rynku usług rzemieślniczych?

aktualizacja: 2019-08-19 10:49:16

Klasy dekarskie są już rzadkością w szkołach branżowych, dotychczasowy brak wsparcia ze strony organów administracji państwowej dla kształcenia zawodowego spowodował, że samorządy inwestują środki głównie w funkcjonowanie szkół ogólnokształcących. Dzięki zaangażowaniu członków Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy w lokalną promocję zawodu, a także bezpośrednio w jego nauczanie, możemy cieszyć się z kolejnych absolwentów klas dekarskich m.in. Białymstoku czy Biłgoraju. To wciąż jednak tylko kropla w morzu potrzeb, a sytuacja na rynku pracy jest bliska stanu krytycznego!

Zespół Szkół Technicznych w Toruniu z entuzjazmem włączył się do wspólnych działań z PSD w ramach kampanii "Zawód Przyszłości Dekarz". Czas rekrutacji na rok szkolny 2019/2020 zweryfikował jednak plany dyr. Agnieszki Jankowskiej, a do klasy dekarskiej zgłosiło się zaledwie dwóch chętnych uczniów. Wydział Edukacji Miasta Torunia, które objęło patronatem honorowym kampanię, zdecydował o likwidacji kierunku ze względów ekonomicznych, nie dając szans na pozyskanie kolejnych uczniów w rekrutacji uzupełniającej.

Jest szansa, że ktoś jednak pójdzie po rozum do głowy i zechce zostać dekarzem - argumentuje Łukasz Staniszewski, wiceprezes kujawsko-pomorskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.

- To może nie jest lekka praca, ale za to dająca dobre wynagrodzenie i dużą liczbę zleceń. Wydaje mi się, że miasto popełniło spory błąd decydując pochopnie o likwidacji klasy dla przyszłych dekarzy. Informacje o podobnych sytuacjach docierają do PSD także z innych placówek w Polsce, lecz w części z nich udaje się stworzyć co najmniej klasę wielozawodową, gdzie wykształcimy po kilku młodych dekarzy.

Dostajemy kolejne zgłoszenia i prowadzimy rozmowy ze szkołami, które mają potencjał by otworzyć klasę dekarską - mówi Artur Bednarski z Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.

Zależy nam na promocji tego kierunku, dlatego w ramach projektu "Zawód Przyszłości Dekarz" oferujemy wiele profitów dla uczniów chętnych kształcić się na dekarza. Stypendia za wyniki w nauce, certyfikowane szkolenia specjalistyczne pod okiem ekspertów branży budowlanej i wyjazdy do fabryk producentów materiałów dachowych to tylko część z nich. Zachęcamy też uczniów do startu w Mistrzostwach Polski Młodych Dekarzy, gdzie najlepsi zdobędą bilet na wyjazd na Mistrzostwa Świata w 2020 r., odbywające się tym razem w Chinach. Dla niektórych może to być podróż życia. - dodaje Artur Bednarski.

Więcej informacji: dekarz.com.pl

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje