Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm

Pompy ciepła

Znalezione pozycje: 26
Ostatnio dodane produkty
Pompa ciepła to urządzenie, które zamienia energię zgromadzoną w otoczeniu na użyteczne dla nas ciepło. Składa się z instalacji źródła dolnego i górnego. Źródło dolne to element otoczenia, z którego pompa ciepła czerpie ciepło. Może to być grunt, wody podziemne albo powierzchniowe bądź powietrze. Górne źródło ciepła to instalacja centralnego ogrzewania i/lub ciepłej wody użytkowej.

Ile kosztuje pompa ciepła i jej eksploatacja?

Ceny pomp ciepła zależą od rodzaju dolnego źródła, automatyki itp. Najtańsze są urządzenia typu powietrze/woda. Dobrej klasy sprzęt o mocy ok. 10 kW można kupić już za 20 000 zł. Inwestycja, w której dolnym źródłem ciepła jest grunt, to już znaczny wydatek, od 30 tysięcy zł z kolektorem poziomym do ponad 50 tys. zł z odwiertami pionowymi jako dolnym źródłem.

Wykorzystujące jako źródło ciepła powietrze atmosferyczne pompy są jak na razie rzadziej stosowane w Polsce, ale cieszą się coraz większą popularnością. Dużą zaletą wyboru tego typu urządzenia jest brak konieczności wykonywania kosztownego dolnego źródła ciepła. Niestety, pompa tego typu będzie generować roczne wydatki eksploatacyjne na trochę wyższym poziomie, ze względu na niższą w stosunku do gruntowych wersji sprawność (wydajność). Wydajność pomp ciepła możemy określić przy pomocy wskaźnika COP.

Wskaźnik ten mówi, ile ciepła (w kWh) można uzyskać ze zużycia 1 kWh energii elektrycznej. I tak dla pomp ciepła powietrze/woda wskaźnik COP wynosi około 2,5, dla wersji grunt/woda - nieco ponad 3,5. Im ogrzewamy bardziej energooszczędny dom, tym bardziej opłaca się stosować pompę ciepła. Przykładowo za ogrzewanie budynku o powierzchni 100 m2 i przy zapotrzebowaniu na ciepło na poziomie 100 kWh/m2•rok, używając jako źródło ciepła pompę o COP = 2,5 oraz przy cenie energii elektrycznej równej 0,65 zł/kWh, zapłacimy 2600 zł rocznie. Natomiast dla domu o takiej samej powierzchni, ale o zużyciu ciepła na poziomie 50 kWh/m2•rok, koszt ogrzewania to już tylko 1300 zł. Jeśli całość energii potrzebnej do zasilania pomp ciepła wytworzymy w instalacji fotowoltaicznej, to koszty eksploatacyjne instalacji z pompą ciepła będą zredukowane do kosztów przeglądów, czyli do ok. 300 zł raz na 2 lata. Wówczas możemy uzyskać nawet tzw. dom zeroenergetyczny netto (o zerowym bilansie zużycia i produkcji energii w skali roku).

Duża część pomp ciepła pełni funkcję ogrzewania w miesiącach zimowych, a klimatyzacji w miesiącach letnich. Z tego powodu właśnie te urządzenia uważane są za najbardziej efektywne. W domach, w których dysponujemy dodatkowym, szczytowym źródłem ciepła, np. kominkiem, moc pompy ciepła nie powinna przekraczać 50-80% maksymalnego zapotrzebowania na ciepło.

dr Arkadiusz Węglarz

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum