Zasobniki i podgrzewacze wody

Zobacz oferty produktowe firm

Zasobniki i podgrzewacze wody

Znalezione pozycje: 10
Ostatnio dodane produkty
W budownictwie jednorodzinnym ciepła woda użytkowa może być przygotowywana nie tylko przez kocioł, ale także przez podgrzewacz - gazowy bądź elektryczny. Czym się różnią te urządzenia?

Podgrzewacze wody gazowe - charakterystyka

Wymagają podłączenia do instalacji gazowej oraz kominowej, która jest przystosowana do odprowadzania spalin gazowych. Ponadto można je instalować wyłącznie w pomieszczeniach o kubaturze nie mniejszej niż 8 m - jeżeli mają otwartą komorę spalania lub 6,5 m³ - jeżeli mają komorę zamkniętą. Pomieszczenia te muszą być wentylowane. W przypadku urządzeń z otwartą komorą spalania musi to być wentylacja grawitacyjna.

W przypadku tych z zamkniętą komorą spalania może zaś być dowolnego rodzaju, jeżeli zastosowano koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe. Jeżeli są one rozdzielone, wymagana jest także wentylacja grawitacyjna. Tego typu podgrzewacze mogą być zasilane gazem ziemnym i płynnym (ze zbiornika lub butli).

Tych drugich nie wolno instalować w piwnicach lub innych wnętrzach z podłogą poniżej poziomu terenu. Ponadto w pomieszczeniu nie może być podłogowych wpustów kanalizacyjnych, w tym odpływów podłogowych w prysznicach bez brodzika. Gaz płynny jest bowiem cięższy od powietrza i w razie wycieku gromadziłby się w takich miejscach.

W sprzedaży są tańsze modele z otwartą komorą spalania i droższe - z zamkniętą. Ze względu na większe bezpieczeństwo użytkowania i efektywność, poleca się te drugie.

Dostępne są w dwóch wariantach - pojemnościowym i przepływowym. Urządzenia pojemnościowe mają mniejszą moc od przepływowych, z reguły do 10 kW. Wyposażone są w zbiorniki o pojemności od 80 do 200 litrów. Od wielkości zbiornika zależy sposób montażu. Mniejsze (o pojemności do 120 litrów) można zawieszać na ścianie, większe stawia się na podłodze. Wymagają podłączenia do komina. Tego typu podgrzewacze zbudowane są z dwóch części. W dolnej znajduje się palnik, a nad nim pionowy kanał spalinowy. Po włączeniu palnika gorące spaliny przepływające kanałem oddają ciepło otaczającej go wodzie. Palnik pracuje do momentu, w którym woda w zasobniku osiągnie zadaną temperaturę, a następnie wyłącza się.

Podgrzewacze przepływowe oferowane są w trzech różnych przedziałach mocy: małej (17-19 kW), średniej (23-24 kW) i dużej (ok. 30 kW). Ich wydajność to 9-14 l/min. Przy ich doborze należy zwrócić uwagę na rodzaj palnika, sposób zapłonu oraz minimalne ciśnienie załączania. Ważny jest sposób regulowania temperatury. W trybie ręcznym wielkość płomienia trzeba zmieniać samemu, w automatycznym samoczynnie dopasowuje się do ilości przepływającej wody.

Gazowy przepływowy podgrzewacz wody
Gazowy przepływowy podgrzewacz wody (fot. Junkers (Bosch))

Podgrzewacze wody elektryczne - charakterystyka

W sprzedaży są zarówno niewielkie urządzenia, które można zasilać z instalacji jednofazowej (230 V), jak i te o większej mocy (powyżej 6 kW), wymagające podłączenia do instalacji trójfazowej. Podgrzewacze elektryczne mogą być pojemnościowe (podgrzewają wodę znajdującą się w zasobniku) albo przepływowe (podgrzewają wodę po odkręceniu kranu, tylko wówczas pobierając prąd).

Podgrzewacze pojemnościowe zazwyczaj mają moc od 1,5 do 2 kW - takie urządzenia bez problemu włączymy do standardowej instalacji elektrycznej. Najlepiej sprawdzają się tam, gdzie jest większe zapotrzebowanie na wodę.

Oferowane są w wersji bezciśnieniowej (jednopunktowe) oraz ciśnieniowej (wielopunktowe). Te pierwsze mają zazwyczaj pojemność od 5 do 15 litrów i mogą współpracować tylko z jedną baterią. Zakłada się je bezpośrednio nad lub pod miejscem poboru wody. Najczęściej sprzedawane są w komplecie ze specjalną baterią.

Podgrzewacze ciśnieniowe mogą mieć pojemność od kilku do nawet kilkuset litrów. Przeznaczone są do współpracy z kilkoma standardowymi bateriami. Mniejsze można umieścić w szafce, większe zawiesić pod sufitem, na ścianie, albo też postawić na specjalnym stojaku. Od wielkości i mocy urządzenia zależy ilość dostępnej wody i czas jej podgrzewania, a więc komfort użytkowania.

Podgrzewacze przepływowe mają bardzo zróżnicowana i moc (od 3,5 do ponad 20 kW) i wydajność (od 1,5 do 14 litrów na minutę). Podgrzewacze o małej mocy przeznaczone są do współpracy tylko z jednym punktem poboru wody; sprawdzają się przy korzystaniu z niej w małych ilościach.

Przeważnie sprzedawane są w komplecie z baterią i wylewką lub słuchawką prysznicową. Urządzenia o większej mocy mogą zasilać jednocześnie kilka punktów. Temperatura wody może być w nich regulowana hydraulicznie (im więcej wody się pobiera, tym niższa jest jej temperatura) albo elektronicznie (temperatura jest stała niezależna od ilości pobieranej wody. Można ją nastawić z dokładnością do 0,5-1°C).

Elektryczny podgrzewacz wody
Elektryczny podgrzewacz wody (fot. Kospel)

Ile kosztują podgrzewacze wody?

Ceny podgrzewaczy są bardzo zróżnicowane i zależą od typu urządzenia, jego mocy, zastosowanej elektroniki i materiału, z jakiego są wykonane. Najtańszy model elektryczny przepływowy o małej mocy (3 kW) kupimy już za 130 zł. W sprzedaży są też urządzenia o mocy 24 kW w cenie ok. 2000 zł. Najtańszy podgrzewacz elektryczny pojemnościowy kosztuje 250 zł. Te o większej mocy mogą być nawet 10-krotnie droższe. Wybór podgrzewaczy gazowych jest dużo mniejszy, a ich ceny wahają się od 800 do ponad 3000 zł.