Kotły elektryczne

Zobacz oferty produktowe firm

Kotły elektryczne

Znalezione pozycje: 2
Ostatnio dodane produkty
Ogrzewanie domu prądem jest ekologiczne, ale niestety niezbyt tanie, dlatego kotły elektryczne nie są w naszym kraju tak popularne, jak urządzenia na paliwa stałe czy gaz.

Oferowane są zazwyczaj jako małe i lekkie urządzenia jednofunkcyjne, wykonane w wersji wiszącej. Mogą one współpracować z zasobnikiem c.w.u., dzięki czemu jedno urządzenie – oprócz ogrzewania – zapewni także ciepłą wodę. W sprzedaży dostępne są też modele stojące o większej mocy, zazwyczaj wyposażone w zasobnik.

Kocioł elektryczny fot. Elterm
Kocioł elektryczny fot. Elterm

Źródłem ciepła w tego typu kotle jest najczęściej grzałka, zabezpieczona osłoną przed kontaktem z wodą. W zależności od typu, urządzenie może mieć jedną lub kilka grzałek (ich liczba wpływa na moc kotła). Do ogrzania przeciętnego domu jednorodzinnego wystarcza przeważnie 10–15 kW. Jeśli dom jest dobrze ocieplony, moc taka wystarczy do ogrzania powierzchni do 200 m². Kocioł elektryczny może spełniać także rolę wspomagającą. Wówczas jego moc może być znacznie niższa. Jeżeli kocioł ma kilka grzałek, to włączają się one kolejno wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ciepło (moc kotła odpowiednio się zwiększa).

Kocioł elektryczny jest sterowany w taki sposób, aby jego moc była dopasowywana do rzeczywistego zapotrzebowania budynku na ciepło (osiąga się to przez włączanie i wyłączanie grzałek). Urządzenie może być również wyposażone w programator czasowy, zapewniający pracę według wytycznych ustalonych przez domowników. Im bardziej rozbudowana jest automatyka, tym kocioł jest droższy, ale rosną możliwości obniżania kosztów ogrzewania. Ceny takich urządzeń zaczynają się od 2000–3000 zł.

Kocioł elektryczny EKCO Mz fot. Kospel
Kocioł elektryczny EKCO Mz fot. Kospel