Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm

Kotły gazowe i olejowe

Znalezione pozycje: 16
Rzadko się zdarza, aby właściciele domów jednorodzinnych z dostępem do sieci gazowej zdecydowali się na inne paliwo do zasilania instalacji c.o. i przygotowywania c.w.u. Oferta kotłów na gaz jest bardzo bogata. Czytaj więcej
Kotły gazowe i olejowe
Rzadko się zdarza, aby właściciele domów jednorodzinnych z dostępem do sieci gazowej zdecydowali się na inne paliwo do zasilania instalacji c.o. i przygotowywania c.w.u. Oferta kotłów na gaz jest bardzo bogata.

Ogrzewanie domu kotłem gazowym jest bardzo korzystną opcją, biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne, eksploatacyjne i komfort użytkowania. Przy właściwie dobranym modelu, wystarczy tylko odpowiednio programować jego pracę na automatycznym regulatorze (adekwatnie do potrzeb swoich i ciepłochronności budynku), oraz co roku wzywać serwisanta do wykonania przeglądu technicznego.

Na takie urządzenie decydują się zatem nawet właściciele domów bez dostępu do sieci gazu ziemnego. Choć standardowo kotły mają dysze przewidziane do takiego zasilania, w prosty i niedrogi sposób można je przystosować do gazu płynnego - ze zbiornika na zewnątrz budynku.

TYP URZĄDZENIA A MIEJSCE MONTAŻU

Kotły kondensacyjne występują zarówno w wersji stojącej, jak i przeznaczonej do zawieszenia na ścianie. Te drugie są mniejsze i lżejsze, dzięki czemu można je bez problemu ulokować w rzędzie wiszących szafek (np. kuchennych). Modele stojące na ogół mają wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), przez co zajmują znacznie więcej miejsca.

Oprócz tego kotły gazowe oferowane są z otwartą lub zamkniętą komorą spalania. Wersje z otwartą komorą pobierają powietrze (potrzebne do spalania gazu) z pomieszczenia, w którym pracują. Rozwiązanie takie wymaga bardzo sprawnego systemu wymiany powietrza w domu. Przy czym - z uwagi na ryzyko przedostania się spalin do pomieszczenia - dopuszczalna jest wyłącznie wentylacja grawitacyjna. Zasadniczo takie kotły nie powinny być już stosowane w nowych domach jednorodzinnych.

Modele z zamkniętą komorą (czyli wszystkie kondensacyjne) czerpią powietrze z zewnątrz - osobnym kanałem lub poprzez zestaw powietrzno-spalinowy. Wbudowany wentylator zapewnia zasysanie go, a także odprowadzanie spalin. Układ działa niezależnie od wentylacji pomieszczenia (nie trzeba rezygnować z mechanicznej). Kotły takie, choć nieco droższe, są bezpieczniejsze i popularniejsze. Można je bez problemu instalować w kuchni, łazience czy korytarzu - w tzw. pomieszczeniach nie przeznaczonych na stały pobyt ludzi, o kubaturze przynajmniej 6,5 m³.

Mały kocioł gazowy z zamkniętą komorą
Małe kotły gazowe z zamkniętą komorą często montuje się w przedpokoju, łazience, kuchni. (fot. Bosch)

SPRAWNOŚĆ NA ODPOWIEDNIM POZIOMIE

Starsze kotły nie kondensacyjne nie wykorzystywały całej energii cieplnej zawartej w spalanym paliwie. Para wodna - produkt spalania gazu - trafiał bowiem do komina. W modelach kondensacyjnych ulega ona skropleniu, dzięki czemu można odzyskać zawartą w niej energię. Kotły tego typu wykazują o 15% wyższą sprawność od konwencjonalnych. Oznacza to, że zużywają kilkanaście procent gazu mniej do uzyskania tej samej ilości ciepła.

SPOSÓB PRZYGOTOWYWANIA CIEPŁEJ WODY

Kocioł jednofunkcyjny wymaga do tego zbiornika (oddzielnego lub zamkniętego w tej samej obudowie). Ogrzewa budynek (pracuje na potrzeby c.o.), a ciepłą wodę użytkową przygotowuje w 80-200 l zasobniku - a więc znacznie większym od samego kotła. Układ taki może obejmować wiszący kocioł i stojący zasobnik umieszczony pomieszczeniu gospodarczym. Konieczne jest wygospodarowanie na niego odpowiednio dużo miejsca - najlepiej sprawdza się wydzielona kotłownia.

Kolejną opcję stanowią urządzenia kompaktowe - kocioł z zasobnikiem znajdują się we wspólnej obudowie. Modele jednofunkcyjne polecane są do dużych budynków, gdzie c.w.u. pobiera się w wielu oddalonych od kotła punktach. Wiele domów ma rozległą sieć rur i spore oddalenie kuchni oraz łazienek od kotłowni. W takim wypadku system z zasobnikiem i obiegiem cyrkulacyjnym zapewnia wypływ ciepłej wody z kranu natychmiast po jego odkręceniu. Ponadto dopóki ogrzana woda z zasobnika się nie wyczerpie, można z niej korzystać w dużej ilości, w kilku punktach jednocześnie.

Wersje dwufunkcyjne przygotowują c.w.u. przepływowo. Stanowią jak gdyby połączenie kotła z przepływowym podgrzewaczem. Ogrzewanie wody odbywa się na bieżąco, gdy zachodzi potrzeba (nie ma strat energii wynikających z jej wychładzania, kiedy się z niej nie korzysta). Są to urządzenia bez zasobnika, wiszące, wielkości małej szafki. Przeznaczone są zatem do mniejszych budynków (bez wydzielonej przestrzeni gospodarczej), tym bardziej, że punkty poboru wody muszą znajdować się blisko kotła. Długość rur (między kotłem i punktem poboru) nie powinna przekraczać 3 m. Im dłuższe, tym bardziej uciążliwe jest spuszczanie z nich wychłodzonej już wody (a trzeba jeszcze dodać do tego czas na rozgrzanie kotła).

Można wyróżnić jeszcze trzeci rodzaj urządzeń, będący połączeniem dwóch powyższych rozwiązań: kotły dwufunkcyjne z niewielkim zasobnikiem c.w.u. - o pojemności kilkudziesięciu litrów. Podgrzewają wodę przepływowo dopiero wtedy, gdy skończy się ta w zasobniku. Przez większość czasu wystarcza zapas ze zbiornika. Mamy więc zalety systemu zasobnikowego (przede wszystkim możliwość zrobienia cyrkulacji), a jednocześnie nie musimy się martwić, że mieszkańcom zabraknie ciepłej wody.

OPTYMALNA MOC KOTŁÓW GAZOWYCH

Moc kotła określona jest w projekcie domu. Jeśli w budynku dokonano istotnych zmian względem projektu (np. podczas remontów), specjalista powinien dokonać nowych obliczeń. W budownictwie jednorodzinnym zastosowanie mają na ogół urządzenia jednofunkcyjne o mocy 15-24 kW i dwufunkcyjne o mocy 17-27 kW.

Częstym błędem jest tzw. przewymiarowanie kotła, czyli zakup modelu o mocy większej, niż to wynika z projektu domu i faktycznych potrzeb. Zachęca do tego niewielka różnica w cenie pomiędzy urządzeniami o różnej mocy. Parametr ten powinien odpowiadać rzeczywistemu zapotrzebowaniu na ciepło.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dobór kotła o wyższej mocy może skutkować tym, że nie będzie on w stanie pracować w sposób ciągły i nastąpi jego szybsze zużycie (dotyczy to zwłaszcza okresów przejściowych - wiosny, jesieni). Jednak w przypadku najnowszych modeli, takie ryzyko jest niewielkie, bo mogą one pracować nawet z mocą kilkunastu procent nominalnej.

Małgorzata Kolmus

Ostatnio dodane produkty
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum