Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kotły gazowe i olejowe

Jakie są najczęściej popełniane błędy w czasie eksploatacji kotłów kondensacyjnych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Współczesne wiszące gazowe kotły kondensacyjne to urządzenia kompaktowe gwarantujące nie tylko najwyższe bezpieczeństwo użytkowania, ale również wysoką sprawność i efektywność energetyczną podczas użytkowania.

Pomimo tego, ze względu na różnego rodzaju potrzeby klientów, istnieje możliwość regulacji parametrów pracy kotła, które spowodują, że kocioł będzie pracował bezpiecznie, ale nieco mniej efektywnie, czyli nieco mniej oszczędnie.

Warunkiem efektywnej pracy kotłów kondensacyjnych jest odzyskiwanie ciepła z pary wodnej zawartej w spalinach. Jest to możliwe, gdy temperatura spalin jest niższa od tzw. temperatury punktu rosy. Niższa temperatura spalin, to nie tylko dodatkowe ciepło przekazane ze spalin do kotła, a również mniejsze straty do otoczenia.

Jeśli więc kocioł pracuje ze zbyt wysoką temperaturą zasilania, spala więcej gazu. Jeśli jednak obniżymy zbytnio temperaturę zasilania, to może okazać się, że uzyskamy komfort cieplny niższy niż oczekiwany.

Rozwiązaniem, które pozwala automatycznie regulować temperaturę zasilania kotła w zależności od potrzeb cieplnych jest regulacja pogodowa. Ten typ regulacji powoduje, że im niższa jest temperatura na zewnątrz budynku, tym wyższa jest temperatura zasilania instalacji. I odwrotnie jeśli temperatura na zewnątrz rośnie, to woda w instalacji jest chłodniejsza.

Jakość tego typu regulacji zależy od nastawionej krzywej grzewczej i zakresu modulacji kotla. Źle dobrana, źle nastawiona krzywa grzewcza może jednak również spowodować, że kocioł będzie przegrzewał lub nie dogrzewał instalację. Dlatego uruchomienie kotła i jego regulację dobrze jest powierzyć doświadczonemu i sprawdzonemu autoryzowanemu serwisowi.

Edmund Słupek, Senior Product Manager BOSCH TERMOTECHNIKA

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum