Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm

Kolektory słoneczne

Znalezione pozycje: 16
Ostatnio dodane produkty
Kolektory słoneczne służą do bezpośredniej konwersji energii promieniowania słonecznego w ciepło. Ogólna zasada ich działania polega na tym, że powierzchnia absorpcyjna kolektora pochłania energię cieplną, zawartą w promieniowaniu słonecznym bezpośrednim oraz rozproszonym, i przekazuje ją czynnikowi grzewczemu (glikol, woda lub powietrze), przepływającemu przez zestaw rur odbierających ciepło z absorbera. Transportowane przez czynnik grzewczy ciepło może być wykorzystane przez system przygotowywania ciepłej wody użytkowej albo (rzadziej) przez system centralnego ogrzewania.

Zasada działania instalacji solarnej. Źródło: budujemydom.pl

Kolektory słoneczne dzieli się - w zależności od stosowanego czynnika roboczego - na cieczowe bądź powietrzne. Te pierwsze są w domach jednorodzinnych bez porównania częściej spotykane. Dzielimy je na płaskie i rurowe.

Koszty kompletnego zestawu montażowego instalacji solarnej dla 2-4 osób, czyli 2 lub 3 kolektorów płaskich o powierzchni 4-5 m2, grupy pompowej, zasobnika solarnego 250 litrów, automatyki i akcesoriów kształtują się na poziomie od 7000 do 9000 zł netto. Za montaż płaci się około 1500 zł. W przypadku adekwatnego zestawu z rurowymi kolektorami próżniowymi, koszty wzrosną o ok. 2000 zł. Ponieważ kolektory słoneczne mogą w warunkach polskich pokryć zapotrzebowanie na c.w.u. na poziomie maksymalnym 60% w skali roku, to należy połączyć zestaw solarny z innym źródłem ciepła, np. kotłem kondensacyjnym. Taki kompletny zestaw (kocioł, kolektory, zasobnik) będzie kosztował wraz z montażem 17 000-18 000 zł netto. W budownictwie mieszkaniowym, gdy kompleksowa usługa sprzedaży i montażu zestawu kolektorów słonecznych zostanie zrealizowana przez firmę instalacyjną, stosowana jest 8% stawka VAT, w innych przypadkach wyniesie ona 23%.

Wiele gmin na swoim terenie wspiera finansowo zakładanie instalacji OZE. Wówczas można uzyskać dotację nawet do 85% kosztów całkowitych. Przykładowo, w Warszawie taka dotacja wynosi obecnie 40%. Przyznawana jest ona na zakup zarówno zestawów kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, jak i na wymianę starych kotłów na paliwo stałe na nowoczesne ekologiczne źródła ciepła, np. gazowe kotły kondensacyjne.

Dobór wielkości powierzchni kolektorów słonecznych jest zależny od warunków ich montażu. Najlepiej aby kolektory słoneczne zostały zamontowane na dachu umożliwiającym ich nachylenia pod kątem od 25 do 45° i były skierowane na południe. Wtedy uzyskamy optymalne warunki pracy. Jeżeli odchylenie od południa nie przekracza 45°, a nachylenie kolektora słonecznego mieści się w wyżej wymienionych granicach, to dla 4-osobowej rodziny wystarczy 4-5 m2 powierzchni kolektorów płaskich. W przeciwnym razie powierzchnię należy zwiększyć, zgodnie z zaleceniami producenta.

Przyjmując, że na pokrycie 60% rocznego zapotrzebowania czteroosobowej rodziny na ciepłą wodę potrzeba zużyć ok. 2800 kWh energii w cenie za 1 kWh od 20 do 60 gr, to prosty okres zwrotu nakładów na instalację solarną (SPBT) wynosi od 6 do 17 lat, przy kosztach inwestycyjnych około 10 000 zł. Dotacja w wysokości 40% kosztów inwestycyjnych zmienia wyniki dla SPBT odpowiednio na od 3,5 do 11 lat.

Biorąc to pod uwagę, przed podjęciem decyzji o montażu instalacji solarnej powinno się przeprowadzić analizę kosztów i korzyści zastosowania zarówno kolektorów słonecznych, jak i pozostałych rodzajów OZE. Kolektory słoneczne przede wszystkim warto zamontować w domu, w którym mieszka duża rodzina, bowiem im większe jest zużycie ciepłej wody, tym bardziej uzasadnione ekonomicznie staje się założenie kolektorów. Warto także założyć je w domach energooszczędnych, w których korzysta się z wanny z hydromasażem albo basenu (kolektory znacznie obniżą koszty podgrzewania dużych ilości wody).

dr Arkadiusz Węglarz

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum