Grzejniki elektryczne - co oferuje rynek?
Dostępne w sprzedaży modele mają rozmaitą moc, zwykle do 2500 W. Najczęściej jest ona regulowana, a grzejnik ma wbudowany termostat. W katalogach niektórych producentów znajdują się uproszczone metody doboru grzejników. Na ich podstawie można samodzielnie określić potrzebną moc urządzeń.
Jeśli jednak ogrzewanie elektryczne ma być podstawowym systemem grzewczym w domu, dobór grzejników najbezpieczniej jest zlecić projektantowi z uprawnieniami. Tego typu urządzenia mają wiele zalet: łatwość montażu, szybkość nagrzewania pomieszczenia (poza olejowymi i marmurowymi), bezpieczeństwo i prostota obsługi, sprawność sięgająca prawie 100% (niemal cała dostarczana energia elektryczna zamieniana jest w ciepło), przystępna cena. Niestety, dużą wadą ogrzewania elektrycznego jest wysoki koszt energii elektrycznej.
Innym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą ogrzewać dom prądem, jest zakup grzejników akumulacyjnych. Nie są najtańsze i sporo ważą, ale pozwalają zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Wszystko dzięki specjalnej budowie, która umożliwia akumulowanie ciepła. Tego typu urządzenia pobierają prąd w tańszej taryfie i oddają go w postaci ciepła w czasie, gdy obowiązuje droższa taryfa.
Mały grzejnik elektryczny można kupić już za niespełna 100 zł. Większe, markowe modele kosztują nawet 10-krotnie więcej.