Grzejniki elektryczne

Najnowsze porady
Masz dość czekania na ciepłą wodę? Odkryj komfort z Bosch Tronic 4500 T!
10 czynników, które wpływają na bezawaryjną pracę pompy ciepła przez dlugie lata
Co lepsze grzejnik aluminiowy czy stalowy?
Rozdzielacze Kusmet - serce instalacji grzewczej i wodnej
Potrzeba całorocznego ogrzewania a bezwładność cieplna grzejników
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem podłogowym - komfort na wyciągnięcie ręki
Powłoki na grzejnikach a zrównoważone budownictwo - jak wpływamy na przyszłość już dziś
Grzejnik niskotemperaturowy do pompy ciepła - dlaczego warto go mieć?
Planujesz budowę lub modernizację systemu ogrzewania? Odkryj najtańszy i najbardziej efektywny sposób na ciepło w Twoim domu i firmie!
Grzejniki elektryczne
W naszym kraju największą popularnością cieszą się grzejniki wodne. Alternatywą dla nich są modele na prąd. Mogą być zarówno podstawowym sposobem ogrzewania domu, jak i stanowić uzupełnienie systemu centralnego ogrzewania. Ten rodzaj grzejników, zależnie od budowy, może oddawać ciepło przez promieniowanie lub przez konwekcję (podobnie jak grzejniki wodne). Na rynku dostępne są urządzenia elektryczne, przystosowane do powieszenia na ścianie lub przenośne, wyposażone w nóżki lub kółka. Pierwszy typ podłącza się przeważnie do sieci elektrycznej przez puszkę instalacyjną, rzadziej wtyczkę.

Grzejniki elektryczne - co oferuje rynek?

Dostępne w sprzedaży modele mają rozmaitą moc, zwykle do 2500 W. Najczęściej jest ona regulowana, a grzejnik ma wbudowany termostat. W katalogach niektórych producentów znajdują się uproszczone metody doboru grzejników. Na ich podstawie można samodzielnie określić potrzebną moc urządzeń.

Jeśli jednak ogrzewanie elektryczne ma być podstawowym systemem grzewczym w domu, dobór grzejników najbezpieczniej jest zlecić projektantowi z uprawnieniami. Tego typu urządzenia mają wiele zalet: łatwość montażu, szybkość nagrzewania pomieszczenia (poza olejowymi i marmurowymi), bezpieczeństwo i prostota obsługi, sprawność sięgająca prawie 100% (niemal cała dostarczana energia elektryczna zamieniana jest w ciepło), przystępna cena. Niestety, dużą wadą ogrzewania elektrycznego jest wysoki koszt energii elektrycznej.

Innym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą ogrzewać dom prądem, jest zakup grzejników akumulacyjnych. Nie są najtańsze i sporo ważą, ale pozwalają zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Wszystko dzięki specjalnej budowie, która umożliwia akumulowanie ciepła. Tego typu urządzenia pobierają prąd w tańszej taryfie i oddają go w postaci ciepła w czasie, gdy obowiązuje droższa taryfa.

Mały grzejnik elektryczny można kupić już za niespełna 100 zł. Większe, markowe modele kosztują nawet 10-krotnie więcej.

Grzejnik Athena bathroom 2
Grzejnik Athena bathroom 2 (fot. Purmo)