Kotły elektryczne charakteryzują się bardzo prostą budową, ponieważ źródłem ciepła jest po prostu grzałka (jedna lub kilka w zależności od mocy kotła). Zasilane są prądem trójfazowym. Korzystanie z drugiej taryfy powoduje, że koszty energii eksploatacyjne są porównywalne z korzystaniem z gazu.
W większości domów instalacja kotła elektrycznego jako głównego źródła ciepła nie jest uzasadniona, gdyż przy znacznie niższych nakładach można go zastąpić indywidualnymi grzejnikami elektrycznymi, bez konieczności instalowania rur i grzejników wodnych.
Kocioł elektryczny może natomiast pełnić funkcję uzupełniającego lub awaryjnego źródła ciepła, gdy w domu zamontowana jest instalacja c.o. a do ogrzewania wykorzystuje się kocioł np. węglowy. W takiej sytuacji ogrzewanie elektryczne włącza się na czas dłuższej nieobecności mieszkańców (np. wyjazd na zimowisko) i utrzymuje w domu temperaturę „dyżurną” na poziomie 10–12°C.
Kocioł może być również zamontowany w instalacji z kotłem gazowym lub olejowych, zwiększając pewność funkcjonowania ogrzewania, np. w razie awarii kotła.
Kocioł elektryczny montowany jest niekiedy jako ogrzewanie tymczasowe, gdy w najbliższym czasie po zamontowaniu instalacji będzie zainstalowany docelowy kocioł gazowy.
opracowanie: redakcja IRBJ
źródło zdjęcia: Elterm