Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Kocioł grzewczy - jedno- czy dwufunkcyjny?

Jaki kocioł wybrać? Jedno- czy dwufunkcyjny? Firma Kospel wyjaśnia, jakie są różnice między tymi urządzeniami i jak wybrać kocioł, aby spełniał oczekiwania użytkownika.

Kocioł grzewczy - jedno- czy dwufunkcyjny?
Kospel Elektryczne przepływowe i pojemnościowe podgrzewacze wody, wymienniki c.w.u.
kospel.pl
Kospel Elektryczne przepływowe i pojemnościowe podgrzewacze wody, wymienniki c.w.u.
Dane kontaktowe:
94 346 38 08, 94 346 04 32, 801 011 225
Olchowa 1, 75-136 Koszalin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Kotły jednofunkcyjne

To urządzenia przeznaczone wyłącznie do instalacji grzewczej budynku. Pod tym względem są rozwiązaniem najtańszym oraz najprostszym, ponieważ zasilają tylko układ centralnego ogrzewania.

Kotły jednofunkcyjne z zasobnikami c.w.u.

Są to kotły z dołączonymi podgrzewaczami pojemnościowymi. Woda w zasobniku z wężownicą podgrzewana jest, aż do osiągnięcia wymaganej temperatury. Następnie kocioł ponownie przełącza się tylko na zasilanie układu c.o.

Temperatura wody w zasobniku jest stale podtrzymywana można więc z niej korzystać w każdym momencie i równocześnie w kilku urządzeniach sanitarnych (aż do jej wyczerpania). Później trzeba jednak odczekać pewien czas, aż woda zostanie ponownie podgrzana.

Kotły dwufunkcyjne

Ogrzewają wodę w instalacji grzewczej, a po odkręceniu kranu w sposób przepływowy również wodę użytkową. Do podgrzania dużej ilość wody w krótkim czasie urządzenia te muszą dysponować znacznie większą mocą niż by to wynikało z potrzeb instalacji c.o.

Kotły dwufunkcyjne z zasobnikami 

To urządzenia bardzo komfortowe zazwyczaj tańsze i o mniejszych wymiarach niż zestaw kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem c.w.u.

W pojemniku magazynowana jest stosunkowo niewielka ilość wody wystarczająca do mycia, czy zmywania, ale przy większych jej poborach uruchamiany jest podgrzewacz przepływowy.

Dostępne są kotły z tzw. zasobnikami warstwowymi charakteryzującymi się bardzo dużą szybkością nagrzewania wody (ciepłą uzyskuje się już po 3–5 minutach). Mają małe wymiary i dużo większą wydajność od tradycyjnych.

źródło zdjęcia: Kospel