Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Elektryczny podgrzewacz wody vs. bojler - różnice i podobieństwa

Zarówno bojlery, jak i elektryczne podgrzewacze wody, są urządzeniami ekonomicznymi i wygodnymi w użytkowaniu, które łatwo się instaluje. Jednak każde z nich sprawdzi się w innej sytuacji. Przedstawiamy różnice i podobieństwa między elektrycznym podgrzewaczem wody a ogrzewaczem pojemnościowym zwanym także bojlerem.

Elektryczny podgrzewacz wody vs. bojler - różnice i podobieństwa
Kospel Elektryczne przepływowe i pojemnościowe podgrzewacze wody, wymienniki c.w.u.
kospel.pl
Kospel Elektryczne przepływowe i pojemnościowe podgrzewacze wody, wymienniki c.w.u.
Dane kontaktowe:
94 346 38 08, 94 346 04 32, 801 011 225
Olchowa 1, 75-136 Koszalin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jest wiele sposobów na podgrzewanie wody użytkowej - na przykład za pomocą głównego źródła ciepła w instalacji c.o. w naszym domu. Wystarczy połączyć je z wymiennikiem c.w.u. Jeśli chcemy ogrzać wodę bez uruchamiania głównego źródła ciepła, warto zamontować w nim grzałkę elektryczną. Możemy również ogrzać wodę poprzez wykorzystanie ciepła słonecznego, za pomocą instalacji solarnej.

Każdy z tych sposobów jest powszechnie znany i spotykany w wielu domach. Jednak czy warto decydować się na takie instalacje, jeśli zużycie wody w naszych domach jest niewielkie? Co zrobić w przypadku, kiedy nie mamy miejsca na instalację wymiennika c.w.u.? 

W takich sytuacjach najlepiej sprawdzi się elektryczny podgrzewacz przepływowy lub ogrzewacz pojemnościowy. Są to z reguły urządzenia niewielkie, łatwe w instalacji i wygodne w użytkowaniu.

Bojler i podgrzewacz przepływowy - różnice

Przepływowy podgrzewacz wody to urządzenie elektryczne, które pozwala na ogrzewanie wody na bieżąco, w momencie jej przepływu. Podgrzewacze przepływowe są bardzo ekonomiczne, ponieważ pobierają energię elektryczną tylko w momencie aktywnego ogrzewania wody.

Eliminuje to straty ciepła spowodowane przechowywaniem zagrzanej wody w zbiorniku. Ze względu na praktyczne rozmiary, montaż takiego urządzenia jest bezproblemowy.

Kolejnym rozwiązaniem jest ogrzewacz pojemnościowy, nazywany również bojlerem. Zasada działania ogrzewacza jest dokładnie taka sama, jak bojlera z grzałką elektryczną. Urządzenie podgrzewa wodę i magazynuje ją w zbiorniku, którego pojemność jest dostosowana do osobistych preferencji i oczywiście możliwości przestrzennych.

Takie ogrzewacze świetnie spełniają swoją funkcję w miejscach, w których pobór ciepłej wody jest częsty i w większych ilościach.

Elektryczny podgrzewacz wody czy bojler? Wybierz najlepszy sposób na ogrzanie wody

Wybór sposobu ogrzewania wody jest bardzo istotny. Bojler oraz podgrzewacz przepływowy różnią się sposobem działania, więc kiedy decydujemy się na jedno z tych urządzeń, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

W miejscach, w których potrzebujemy stosunkowo dużej ilości ciepłej wody, najlepiej sprawdzi się ogrzewacz pojemnościowy. Świetnym przykładem takiego urządzenia jest POC inox. Ten kompaktowy ogrzewacz został wyposażony w zbiornik ze stali nierdzewnej, który jest odporny na korozję. Można zdecydować się na jedną z dwóch jego pojemności - 5 l lub 10 litrów.

Podgrzewacze przepływowe najlepiej sprawdzają się przy mniejszym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę, np. przy umywalkach czy zlewozmywakach. Świetnym przykładem takiego urządzenia może być EPS2 wyposażony w baterię z wylewką i w słuchawkę prysznicową - dzięki temu doskonale sprawdza się w mniejszych łazienkach.

Warto zaznaczyć, że podgrzewacze przepływowe marki Kospel można łatwo i szybko wpiąć w instalację jednofazową. Wyjątkami od tej reguły są zaawansowane podgrzewacze przepływowe PPE3 oraz PPH3, które korzystają z instalacji trójfazowej.

Źródło i zdjęcia: Kospel