Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jaka metoda podgrzewania wody jest najtańsza?

Współcześnie mamy do wyboru wiele metod podgrzewania wody - podgrzewacze, bojery czy bezpośrednie wykorzystanie centralnego ogrzewania. Aby wybrać urządzenie, które będzie z powodzeniem służyć nam przez lata, warto zapoznać się z zaletami oraz wadami każdej metody. 

Jaka metoda podgrzewania wody jest najtańsza?
Kospel Elektryczne przepływowe i pojemnościowe podgrzewacze wody, wymienniki c.w.u.
kospel.pl
Kospel Elektryczne przepływowe i pojemnościowe podgrzewacze wody, wymienniki c.w.u.
Dane kontaktowe:
94 346 38 08, 94 346 04 32, 801 011 225
Olchowa 1, 75-136 Koszalin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są zalety przepływowych podgrzewaczy wody?
  • Czy warto wybrać mały bojer elektryczny?
  • Ogrzewanie wody centralnym źródłem ogrzewania - czy to się opłaca?

Zalety przepływowych podgrzewaczy wody

Najważniejsze zaletypodgrzewaczy przepływowych to:

  • niewielkie gabaryty, dzięki którym można je łatwo podłączyć blisko miejsca poboru wody,
  • automatyczne załączanie tylko w momencie odkręcenia kranu, dzięki czemu jest to energooszczędne rozwiązanie.
  • nie spotykamy się tutaj ze stratami związanymi z przechowywaniem ciepłej wody w zbiorniku oraz jej przepływem w długich odcinkach rur.

Najpopularniejsze są małe podgrzewacze, najczęściej wyposażone w baterię i wieszane bezpośrednio nad umywalką, idealnie nadają się do domków letniskowych, niewielkich lokali gastronomicznych, biur oraz zakładów fryzjerskich. W domkach letniskowych i na campingach często stosuje się podgrzewacze prysznicowe posiadające stopień ochrony IP25, dzięki takiej wodoszczelności można je zamontować bezpośrednio w kabinie prysznicowej.

Podgrzewacze bez wbudowanej baterii najczęściej znajdują zastosowanie w kuchniach. Są małe, dzięki czemu można je łatwo schować w szafce pod zlewozmywakiem. Posiadają one również możliwości umieszczenia pod lub nad umywalką. Chcąc jednak uzyskać większą ilość ciepłej wody w kilku miejscach poboru, należy zastosować urządzenia trójfazowe, zasilane napięciem 400 V. Wybór podgrzewacza ze sterowaniem elektronicznym daje dwie najważniejsze zalety: oszczędność energii i zdecydowanie większy komfort użytkowania.

Czy warto wybrać mały bojer elektryczny?

W wielu przypadkach są podczas poszukiwania sposobu na ogrzanie wody, ogrzewacze pojemnościowe są optymalnym rozwiązaniem. Z pewnością ich zaletą jest gwarancja prostego montażu, wystarczy dostęp do zwykłej instalacji elektrycznej (230 V). Ponadto cechuje je cicha praca, a wysokiej jakości izolacja chroni przed utratą ciepła. Moce grzałek w ogrzewaczach pojemnościowych umożliwiają ich podłączenie do zwykłych gniazdek elektrycznych. Najważniejszym kryterium doboru urządzenia jest jego pojemność. Pojemnościowe ogrzewacze wody cechuje wysoki komfort użytkowania. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom użytkownik ma możliwość regulacji temperatury w zakresie od 23 do 70°C. Grzałka o mocy 2kW zapewnia krótki czas podgrzania wody w zbiorniku. W przypadku ogrzewaczy o pojemności 5 litrów czas podgrzania wody w całym zbiorniku o 30°C wynosi ok. 5,5 minuty. W zbiornikach o pojemności 10 litrów-podgrzanie wody zajmuje ok. 11 minut.

Ogrzewacz wody POC 5 Luna ze zbiornikiem o pojemności 5 litrów
Ogrzewacz wody POC 5 Luna ze zbiornikiem o pojemności 5 litrów fot. Kospel

Opłacalność ogrzewania wody za pomocą centralnego źródła ogrzewania

Jeśli zamierzasz podgrzewać wodę użytkową za pomocą kotła, pompy ciepła lub innego centralnego źródła ogrzewania konieczne będzie zastosowanie wymiennika c.w.u. Firma KOSPEL posiada szeroką bazę wymienników C.W.U.  Jaka jest zasada ich działania? Głównym elementem wymiennika jest zbiornik stalowy pokryty emalią ceramiczną. Firma Kospel podczas produkcji wymienników stosuje technologię emaliowania proszkowego. Największą zaletą tej technologii jest równomierne pokrycie całej powierzchni zbiornika. Precyzyjnie dobrana warstwa emalii doskonale zabezpiecza blachę zbiornika przed korozją. To gwarancja najwyższej trwałości urządzenia oraz wieloletniej, bezawaryjnej pracy.

Wbudowana wężownica lub płaszcz wodny przekazuje ciepło dostarczone z kotła do wody użytkowej. Stosowanie tych urządzeń ma szczególne uzasadnienie w rozległych instalacjach, gdzie należy zastosować cyrkulację. Zbiorniki są produkowane w różnych wersjach np. z jedną, dwoma albo trzema wężownicami lub w wersji płaszczowej. Do wyboru są urządzenia wiszące lub stojące o pojemnościach od 80 do 1000 litrów. Do współpracy z kotłami na paliwa stałe najczęściej stosowane są wymienniki poziome, z wężownicą lub z płaszczem wodnym. Urządzenia poziome oferowane są o pojemnościach w zakresie od 80 do 140 litrów.

Wymiennik płaszczowy SP-180
Wymiennik płaszczowy SP-180 fot. Kospel

a szczególną uwagę zasługują wymienniki płaszczowe. Posiadają one dużo większą moc i wydajność od urządzeń o takich samych pojemnościach z wężownicami. Dla przykładu wydajność wymiennika płaszczowego SP-180 o pojemności całkowitej 183 litry jest porównywalna do wydajności wymiennika z wężownicą o pojemności 300 litrów. Ważnym elementem podczas produkcji wymienników płaszczowych jest technologia falowania ścianek zbiornika. Zwiększa ona dodatkowo powierzchnię grzewczą. Ponadto dzięki większej wytrzymałości ciśnieniowej (do 0,3MPa) umożliwia montaż wymienników w układach zamkniętych c.o. Warto również wyróżnić urządzenia posiadające wysoki stopień energooszczędności-klasę energetyczną A. Są to np. wymienniki SWK - do montażu pod kotłem. Jest wiele sposobów na efektywne ogrzanie wody użytkowej, jednak ich wybór zależy od indywidualnych preferencji i możliwości.

źródło i zdjęcia: Kospel