Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Jak uruchomić po raz pierwszy pompę ciepła? Co sprawdzić, jak skonfigurować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Pierwsze uruchomienie urządzenia grzewczego wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Pompie ciepła trzeba poświęcić więcej czasu niż, np. instalacji z kotłem grzewczym.

Pierwsze uruchomienie pompy ciepła

Należy sprawdzić m.in. samo urządzenie, a także dolne i górne źródła ciepła. Testuje się także dostępne funkcje: ciepłą wodę użytkową czy chłodzenie. Dodatkowo trzeba też znać algorytmy pracy regulatora i jego możliwości. W związku z tym pierwsze uruchomienie powinno być przeprowadzone przez fabryczny serwis, firmę specjalistyczną lub przeszkolonego instalatora.

W większości przypadków producenci udostępniają protokoły zgłoszeń pierwszego uruchomienia i określają w nich swoje wymagania. Dzięki temu technik może odpowiednio przygotować się do pracy oraz wykryć problemy.

Co należy sprawdzić przed uruchomieniem pompy ciepła?

Aby urządzenie działało w sposób optymalny i ekonomiczny należy zadbać, aby wszystkie procedury związane z pierwszym uruchomieniem zostały spełnione. Pompę ciepła należy zamontować w pomieszczeniu o odpowiedniej wentylacji, z dala od substancji żrących i, w którym nie panuje zbyt duża wilgotność powietrza.

Dolne, jak i górne źródło ciepła musi zostać odpowiednio przygotowane: napełnione i odpowietrzone. Uruchomienie pompy ciepła może się odbywać o każdej porze roku, kiedy temperatura dolnego źródła jest nieco niższa niż górnego.

Pompa ciepła Alezio M V200. fot. De Dietrich
Pompa ciepła Alezio M V200. fot. De Dietrich

Kiedy instalacja po raz pierwszy jest uruchamiana w okresie zimowym, może się zdarzyć, że temperatura w gruncie jest wyższa niż w instalacji grzewczej. W tej sytuacji pompa ciepła może nie dostarczać ciepła. Zdarza się też, że urządzenie wchodzi w stan awarii niskiego ciśnienia.

Chcąc uniknąć takiej sytuacji, należy rozpocząć grzanie pompą ciepła przez podwyższenie temperatury w instalacji grzewczej, dzięki zabudowanemu podgrzewaczowi elektrycznemu. Wpłynie to na zwiększenie ciśnienia w układzie chłodniczym pompy ciepła po stronie skraplacza (wymiennik ciepła współpracujący z instalacją c.o.). Dopiero po rozgrzaniu instalacji można bez problemu uruchomić pompę ciepła.

Nocna taryfa za energię elektryczną przy pierwszej konfiguracji pompy ciepła

Dobrym rozwiązaniem, które przyczyni się do ograniczenia kosztów eksploatacyjnych do minimum jest przy pierwszym uruchomieniu skonfigurowanie pompy ciepła w taki sposób, aby wykorzystywała tańszą, nocną taryfę za energię elektryczną. Wtedy urządzenie będzie pracować według ustalonego harmonogramu w godzinach nocnych oraz przez dwie godziny w ciągu dnia.

Tańsza taryfa za energię elektryczną najczęściej dotyczy godzin od 22.00 do 6.00 oraz od 13.00 do 15.00. Obecnie szerokie możliwości programowania w nowych urządzeniach pozwalają na ustawienie dokładnej temperatury, jaka ma być utrzymywana w domu oraz temperatury ciepłej wody użytkowej.

źródło i zdjęcia: De Dietrich

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum