Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Przegląd powietrznych pomp ciepła z analizą kosztów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Od czasu wprowadzenia na rynek pierwszych pomp ciepła powietrze-woda, ich popularność jako jedynego źródła ciepła dla budynków rezydencyjnych znacząco wzrosła. Obecnie pompa ciepła to często stosowane źródło ciepła dla nowych budynków, jak i dla istniejących.

Firma Daikin posiada w swojej ofercie powietrznych pomp ciepła wiele modeli urządzeń i w zależności od wymagań klienta możemy zaproponować różne rozwiązania dopasowane do oczekiwań, potrzeb i instalacji inwestora.

Pompa ciepła w instalacji ogrzewania wysokotemperaturowego

Jeżeli Państwa dom jest wyposażony w instalację ogrzewania wysokotemperaturowego (temperatura wody zasilającej na poziomie 55-70°C) z grzejnikami, oraz obecnie posiadają Państwo kocioł gazowy lub stałopalny, można zastąpić istniejące źródło ciepła pompą ciepła powietrze-woda wysokotemperaturową, np. Daikin Altherma R HT.

Nie ma potrzeby wymiany istniejących grzejników, wymieniamy tylko źródło ciepła, co pozwoli Państwu osiągnąć niezależność od dostaw gazu, czy sieci ciepłowniczej. Pompa ciepła wysokotemperaturowa dzięki zastosowaniu dwóch współpracujących obiegów czynnika chłodniczego R410a oraz R134a może podgrzać wodę grzewczą nawet do temperatury 80°C. Pompa oprócz przygotowania wody na potrzeby centralnego ogrzewania, ma możliwość podgrzania wody na potrzeby sanitarne w dedykowanym zbiorniku c.w.u ze stali nierdzewnej o pojemności 200l lub 260l.

Inną opcją z zakresu pomp ciepła wysokotemperaturowych jest najnowsza pompa ciepła powietrze-woda Daikin Altherma 3 H HT. Jest to urządzenie wyposażone w nowoczesne technologie, na czynnik chłodniczy R32, z możliwością przygotowania wody grzewczej o temperaturze do 70°C. System poradzi sobie w najzimniejszym klimacie bez problemu działając nawet do temp. zewnętrznej -28°C.

Dodatkowo jednostka zewnętrzna pompy ciepła jest wyjątkowo cicha - ciśnienie akustyczne urządzenia zewnętrznego wynosi zaledwie 38 dB(A) w trybie normalnym, i 35 dB(A) w trybie cichym w odległości 3m od urządzenia - dlatego nie będzie uciążliwe dla inwestora, ani dla sąsiadów. Co więcej jednostka zewnętrzna została wyróżniona za wzornictwo - otrzymała nagrodę "reddot design award 2019".

Daikin Altherma 3 H HT - jednostka zewnętrzna pompy ciepła powietrze-woda
Daikin Altherma 3 H HT - jednostka zewnętrzna pompy ciepła powietrze-woda

Pompa ciepła w mieszanej instalacji ogrzewania

Jeżeli natomiast Państwa dom posiada lub planują Państwo mieszaną instalację ogrzewania - ogrzewanie podłogowe oraz grzejniki niskotemperaturowe warto rozważyć zastosowanie pompy ciepła powietrze-woda niskotemperaturowej, np. Daikin Altherma 3, albo Daikin Altherma 3 H (Hydrosplit). Urządzenia te mogą przygotować wodę o temperaturze do 60-65°C i pracują nawet do bardzo niskiej temperaturze zewnętrznych na poziomie -25°C (Daikin Altherma 3) albo -28°C (Daikin Altherma 3 H).

Oprócz pokrycia potrzeb na c.o. mogą pracować w trybie chłodzenia i wówczas przygotowywać zimną wodę. Poprzez odpowiednie odbiorniki takie jak klimakonwektory, lub ewentualnie ogrzewanie podłogowe możemy chłodzić pomieszczenia latem. Pompa przygotuje też ciepłą wodę użytkową, np. w zintegrowanych jednostkach wewnętrznych, które posiadają zbiornik c.w.u. o pojemności 180l lub 230l.

Dla budynków wyposażonych tylko w instalację ogrzewania podłogowego, która wymaga niskiej temperatury zasilania (na poziomie 25°C do 35°÷38°C) jest największy wybór rozwiązań powietrznych pomp ciepła. Można rozważyć zastosowanie zarówno Daikin Altherma 3 H HT, jak i Daikin Altherma 3, lub Daikin Altherma 3 H.

Powietrzna pompa ciepła Daikin - jednostka zewnętrzna w lecie i zimie

Ile będzie kosztowała pompa ciepła do ogrzewania domu? Przykładowa analiza

Częstym pytaniem od inwestorów dotyczącym stosowania powietrznych pomp ciepła, jako źródła ciepła dla domu jednorodzinnego, jest ile będzie kosztowała pompa ciepła oraz ogrzewanie domu? Przeprowadźmy krótką analizę na przykładzie domu jednorodzinnego o powierzchni 140 m2.

Do celów symulacji kosztów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej przyjmijmy kilka założeń:

  • Dom jest nowy, wybudowany zgodnie z Warunkami Technicznymi 2017 (obecnie obowiązujące)
  • Zostanie zastosowana instalacja ogrzewania podłogowego w całym domu (temperatura wody grzewczej w zakresie: 25-35°C)
  • Lokalizacja domu: Polska, strefa klimatyczna II, projektowana temp. zewnętrzna –18°C, obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło to 7 kW
  • Dom o powierzchni ok 140 m2 będzie zamieszkiwała rodzina 4 osobowa, dom wyposażony w 2 łazienki
  • Wymagane jest ciche, oszczędne, bezobsługowe i nowoczesne źródło ciepła

Wśród portfolio produktów grzewczych Daikin została wybrana pompa ciepła powietrze-woda, model Daikin Altherma 3 R F.

System ten spełnia założenia:

  • jest to urządzenie, które możemy zastosować dla nowych domów jednorodzinnych (ale nie tylko, bo także do modernizacji źródeł ciepła)
  • system obsłuży instalację ogrzewania podłogowego i przygotuje ciepłą wodę użytkową - w zakresie temperatury wody od 25°C do 65°C
  • pompa ciepła pracuje do temperatury zewnętrznej -25°C - może być zastosowana w strefie klimatycznej II
  • urządzenie posiada wbudowany zasobnik cwu ze stali nierdzewnej o pojemności 230l - przygotuje wystarczającą ilość wody dla rodziny 4-osobowej
  • system można wyposażyć w moduł do sterowania poprzez aplikację na telefon komórkowy (moduł BRP069A62, cena opcji: 530 zł netto)

Dokładne rozwiązanie zaproponowane dla inwestora to:

jednostka zewnętrzna ERGA06DV + jednostka wewnętrzna przypodłogowa EHVH08S23D9W

Koszt inwestycyjny zestawu pompy ciepła to 27.220* zł netto.

W cenie zawarte jest Fabryczne Uruchomienie i Opieka Serwisowa 24h podczas 5 letniej gwarancji. Aby skorzystać z Serwisu Fabrycznego i 5 letniej gwarancji należy zgłosić pompę ciepła do Fabrycznego Uruchomienia i zarejestrować się na portalu Stand By Me - szczegóły pod Linkiem (*cena nie uwzględnia kosztów montażu, materiałów, ani elementów i odbiorników instalacji centralnego ogrzewania).

Z raportu doborowego oraz symulacji przygotowanej przez program doborowy HSN Daikin wynika, że pompa zużyje na cele centralnego ogrzewania 3287 kWh, przyjmując cenę za 1 kWh energii elektrycznej na poziomie 0,6 zł/kWh mamy koszty roczne za ogrzewanie na poziomie 1972,20 zł.

Roczne koszty na cele przygotowania ciepłej wody użytkowej: 2038kWh x 0,6 zł/kWh = 1222,8 zł.

Przykładowa instalacja z pompą ciepła powietrze-woda Daikin Altherma 3 R F - schemat
Przykładowa instalacja z pompą ciepła powietrze-woda Daikin Altherma 3 R F

Rzeczywiste koszty eksploatacyjne mogą się różnić od wyliczeń symulacyjnych, choćby ze względu na obowiązującą cenę za energię elektryczną, w zależności od temperatur zewnętrznych w okresie zimowym, posiadanego systemu ogrzewania (ogrzewanie podłogowe, grzejniki, lub klimakonwektory), oraz posiadania systemu wentylacji mechanicznej.

Przedstawione wyliczenia są jedynie symulacją orientacyjnych kosztów eksploatacyjnych pompy ciepła dla domu jednorodzinnego o powierzchni około 140 m2 i zapotrzebowaniu.

Autoryzowani Dystrybutorzy Daikin

Aby uzyskać dobór pompy ciepła dla swojego domu wraz z akcesoriami, wycenę systemu z montażem i symulacją kosztów eksploatacyjnych należy zgłosić się do jednego z Autoryzowanych Dystrybutorów Daikin w zakresie Ogrzewania i Pomp Ciepła, wyszukiwarka na stronie www.daikin.pl

Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o.
Ul. Taśmowa 7
02-677 Warszawa

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum