9 błędów popełnianych podczas montowania grzejników

9 błędów popełnianych podczas montowania grzejników

Ogrzewanie grzejnikowe można zainstalować w domu nowym, jak i podczas modernizacji instalacji w remontowanym. Oto 9 najczęstszych błędów popełnianych podczas montowania grzejników.

1) Brak projektu

Jeśli mamy szczęście, a wykonawca jest doświadczony, to instalacja wykonana bez projektu może działać prawidłowo. Częściej jednak okazuje się, np. że niektóre pomieszczenia są niedogrzanie, a całość nie daje się wyregulować. Wykonanie projektu przez fachowca pozwala nie tylko ustrzec się wielu błędów. Ponadto zdecydowanie łatwiej będzie nam dochodzić swoich praw, jeśli nie będziemy zadowoleni z efektów pracy instalatora.

2) Źle dobrana moc grzejników

Zdarza się to dość często, częściowo dlatego, że ich moc zmienia się wraz ze zmianą temperatury wody. Określając moc grzejników, podaje się także temperaturę:

  • wody zasilającej;
  • wody powracającej do kotła;
  • panującą w ogrzewanym pomieszczeniu.

W efekcie warunki, dla których określa się moc grzejnika, są zapisane, np. tak: 70/55/20°C.

Nie należy pochopnie zawyżać mocy grzejników. Wówczas trzeba zastosować większe, wyregulowanie hydrauliczne instalacji może okazać się niemożliwe, bo cały czas przepływ wody w nich będzie bardzo mocno zdławiony, co może z kolei doprowadzić do tego, że niektóre grzejniki będą nie dogrzewać.

Te same problemy dotyczą oczywiście także ogrzewania podłogowego.

Jak dobrać grzejnik do instalacji?

3) Źle umieszczone grzejniki

Grzejniki umieszcza się w pobliżu miejsc, w których straty ciepła są największe - przy ścianach zewnętrznych, pod oknami. Także rurki ogrzewania podłogowego układa się gęściej w pobliżu ścian zewnętrznych, tworząc pas grzejący intensywniej.

Błędem jest umieszczanie grzejników zbyt blisko parapetu (szczelina powinna mieć ok. 10 cm) lub na nieodpowiednich wspornikach, praktycznie "przyklejone" do ściany, gdyż utrudnia to ruch powietrza wspomagający przekazywanie ciepła. Podobne niekorzystne skutki powoduje zasłonięcie grzejników ciężkimi zasłonami, meblami itp.

Strata mocy grzejnika
Skuteczna moc grzejnika spadnie, jeśli znajdzie się on zbyt blisko parapetu lub za obudową.

4) Źle umieszczone czujniki temperatury

Miejsce na pokojowy lub pogodowy czujnik temperatury sterujący pracą kotła, a w konsekwencji także grzejników, musi być tak wybrane, by jego wskazania nie były fałszowane przez inne źródła ciepła. Regulatora pokojowego nie należy umieszczać, np. zbyt blisko kominka, któregoś z grzejników lub za zasłoną. Wartym uwagi rozwiązaniem, szczególnie jeśli mamy problemy z wybraniem miejsca na czujnik; są czujniki bezprzewodowe, które można swobodnie przenosić.

W przypadku czujników umieszczonych na zewnątrz domu (współpracujących z automatyką pogodową) trzeba przede wszystkim unikać ich bezpośredniego nasłonecznienia.

5) Niedodanie do wody inhibitora korozji

Jeśli w instalacji centralnego ogrzewania wykonanej z rur miedzianych instalujemy grzejniki aluminiowe, to do wody grzewczej powinien być dodany inhibitor korozji, chroniący przed procesami elektrochemicznymi szkodliwymi dla trwałości elementów aluminiowych. Instalacja taka musi pracować w obiegu zamkniętym, gdyż częste uzupełnianie wody znacząco zmniejsza skuteczność środka antykorozyjnego.

6) Dobranie grzejników o zbyt małej mocy

Lepiej zamontować grzejnik o większej wydajności cieplnej niż za mały. Pozwoli to na wydajną pracę instalacji przy niższej temperaturze wody zasilającej, co korzystnie wpłynie na sprawność urządzeń grzewczych. Poprzez dławienie przepływu wody zaworem ręcznym lub termostatycznym, dostosujemy moc grzejną do bieżących potrzeb.

7) Zasyfonowanie instalacji grzejnikowej

Doprowadzenie rur do grzejnika nie może powodować zasyfonowania instalacji, co się zdarza, gdy grzejnik umieszczony jest poniżej rur. Zasyfonowanie prowadzi do powstania korka powietrznego i zaniku przepływu wody. Jeśli nie ma innej szansy zamontowania grzejnika, w najwyższym punkcie doprowadzenia wody należy założyć odpowietrznik samoczynny. 

8) Niestabilny montaż grzejników

Zamontowanie grzejnika naściennego wymaga stabilnego osadzenia wsporników w murze, gdyż może on ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów.

Problem z montażem występuje zwłaszcza przy mocowaniu grzejników na ścianach pokrytych płytami gipsowo-kartonowymi. Przy dużych (ciężkich) grzejnikach, należy oprzeć je na dopasowanych do nich podporach, które przeniosą ciężar urządzenia na podłogę.

Montaż grzejnika
Mocowanie grzejnika ściennego na specjalnych podporach montażowych (fot. Zehnder).

9) Niewłaściwe podłączenie grzejników do instalacji

Grzejniki łączy się z instalacją zawsze za pośrednictwem dwóch zaworów: na zasilaniu montuje się zawór regulacyjny, a na powrocie - zawór odcinający. Pozwala to na ewentualne zdjęcie grzejnika bez konieczności spuszczania wody z całej instalacji.

Zawór regulacyjny przystosowany do założenia głowicy termostatycznej montuje się w takim położeniu, aby głowica leżała poziomo.

Redaktor: Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Purmo

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

podczytywacz
21-11-2022 19:25
11 minut temu, demo napisał: przestawić tego chwasta w inny kąt pokoju, Jeśli się JESZCZE da bez demontażu grzejnika     12 minut temu, demo napisał: lejek z wężykiem Jeśli z zaworu dolotowego, to da się grawitacyjnie ...
demo
21-11-2022 19:13
30 minut temu, podczytywacz napisał: Jeśli szkoda Ci kasy na ogrzewanie roślinki i wolisz ciepło w pokoju - weź nożyczki, czy sekator i TNIJ przy samej... ziemi w doniczce, wrzuć to ucięte do pojemnika brązowego BIO... Nie, no co ty żeby zaraz ciąć.  Może ...
vlad1431
21-11-2022 19:07
Zaczęło kapać z grzejnika na podłogę, to podstawiłam tam roślinkę w doniczce i teraz nie mam żadnej możliwości zmiany, bluszcz rośnie jak wariat, zaczyna oplątywać grzejnik a mi się wydaje, że jak się zbytnio rozrośnie na kaloryferze to będzie zimno w pokoju.Co robić?Pomocy!Genialne ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Sprawdź asortyment firmy
Purmo Group Poland
Purmo Group Poland
Grzejniki wodne
Zobacz firmę
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz