Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Grzejnik do pompy ciepła - termomodernizacja domu z niskotemperaturowymi regulusami

Jeśli zmieniasz system ogrzewania domu na pompę ciepła, najpewniej musisz też dopasować do jej pracy grzejniki. Ogrzewanie domu - komfortowe, tanie, reagujące na wszelkie zmiany pogody - nie jest możliwe bez grzejników o minimalnej bezwładności cieplnej, którymi możemy łatwo sterować. Sprawdź, jakie grzejniki należy dobrać do ogrzewania termomodernizowanego budynku, a jakie do nowego domu z pompą ciepła.

Grzejnik do pompy ciepła - termomodernizacja domu z niskotemperaturowymi regulusami
REGULUS - system REGULUS®-system - niskotemperaturowe systemy grzewcze
www.regulus.com.pl
REGULUS - system REGULUS®-system - niskotemperaturowe systemy grzewcze
Dane kontaktowe:
33 496 99 99, 33 815 10 25
Grażyńskiego 51, 43-300 Bielsko-Biała

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Termomodernizacja polega na wprowadzeniu w domu takich zmian, które pozwalają na ograniczenie strat ciepła do minimum. Najlepiej sprawdzą się w niej niskotemperaturowe grzejniki REGULUS®-system, które zapewniają podwyższenie o 1°C temperatury 1 m² każdego grzejnika, w tym ogrzewania podłogowego - gwarantują wzrost jego mocy grzewczej o około 10 W.

Ze wszystkich typów grzejników ściennych obecnych na rynku, regulusy mają największą powierzchnię wymiany.

Budowa regulusów przypomina chłodnicę - układ wodny z miedzi zapewnia największą sprawność w odbiorze ciepła od czynnika grzewczego, lamele z aluminium przekazują je do powietrza poprzez promieniowanie z powierzchni oraz przez konwekcję.

Jeśli zmieniasz ogrzewanie na pompę ciepła, zastanów się nad wymianą grzejników na nowoczesne, sterowalne i niskotemperaturowe.

Pozostawienie dotychczas służących grzejników przy gruntownej termomodernizacji domu jest tzw. błędem w sztuce budowlanej. Inwestorzy mają potem żal, że nikt ich o tej konieczności nie poinformował.

Grzejnik do instalacji centralnego ogrzewania
Grzejnik REGULUS-system S-CORNER do instalacji centralnego ogrzewania

Wymiana grzejników w remontowanym domu

Opcja pierwsza

Wymiana grzejników na grzejniki tej samej wielkości, lecz zaopatrzone w turbinki poprzeczne - wewnątrzgrzejnikowe, cicho pracujące. Są aktualnie dostępne wyłącznie w ofercie REGULUS®-system.

To grzejniki ścienne: E-VENT 230 V (grzejące) lub REVERS 24 V (grzejące i chłodzące poprzez rewers na pompie ciepła).

Opcja druga

Zainstalowanie pod dotychczasowymi grzejnikami uniwersalnych poprzecznych turbinek podgrzejnikowych typu ZEPHYR.

Opcja trzecia

Przewymiarowanie grzejników, tj. zmiana dotychczasowego typu grzejników na większe o około 50% (uwaga - nie zawsze jest na to miejsce).

Grzejnik ścienny REGULUS-system
Grzejnik ścienny z wentylatorem E-VENT

Instalacja grzejników w nowym obiekcie

Wykonanie hybrydowej dystrybucji ciepła (HDC)

Dobra konfiguracja instalacji centralnego ogrzewania i centralnego chłodzenia zawiera takie komponenty, jak: pompa ciepła, mały bufor ciepła (około 200 litrów), ogrzewanie podłogowe w strefach komunikacji i grzejniki niskotemperaturowe.

W procesie grzania dominują niskoinercyjne grzejniki, które łatwo uruchomić i łatwo zatrzymać. 70% potrzeb grzewczych zaspokoją grzejniki, podłoga da efekt letniej posadzki i wspomoże grzejniki przy dużych mrozach.

Niskotemperaturowe, niskoinercyjne regulusy są wykorzystywane w trzech opcjach:

  • Grzanie standardowe - promieniowanie + konwekcja, każda instalacja, wszystkie źródła ciepła - wszystkie typoszeregi produkcji REGULUS®-system.
  • Grzanie standardowe lub ze wspomaganą cyrkulacją powietrza - typoszereg E-VENT.
  • Grzanie standardowe, grzanie ze wspomaganą cyrkulacją powietrza, chłodzenie - typoszereg REVERS.
Grzejnik ścienny REGULUS®-system
Grzejnik ścienny REGULUS®-system

Wentylatorowy system wspomagania pracy instalacji c.o.

Grzejniki z turbinką lub turbinki podgrzejnikowe stosuje się po to, żeby:

  • szybko zwiększyć dynamikę grzania, np. w ogrzaniu pomieszczenia użytkowanego okresowo,
  • podwyższyć moc grzejnika bez zmiany temperatury zasilania, np. przy dopasowaniu mocy grzewczej do niedoszacowanych wymagań grzewczych pomieszczenia,
  • utrzymać moc grzejnika przy istotnym obniżeniu temperatury zasilania - oznacza to efektywne grzanie z pompą ciepła, z gruntowym wymiennikiem ciepła lub z kotłem kondensacyjnym.
Grzejnik bazowy E-VENT zbudowany jest na tej samej zasadzie, co standardowe produkty REGULUS- system, ale w szczycie jego wnęki zainstalowane są elementy przyłączeniowe wentylatora
Grzejnik bazowy E-VENT zbudowany jest na tej samej zasadzie, co standardowe produkty REGULUS- system, ale w szczycie jego wnęki zainstalowane są elementy przyłączeniowe wentylatora

Optymalna produkcja ciepła i jego dystrybucja

Optymalnej produkcji ciepła powinna towarzyszyć optymalna dystrybucja ciepła. Nasz dom powinien zapewnić komfort cieplny i bezpieczeństwo cieplne całej rodzinie - dostarczać tyle ciepła, ile trzeba dokładnie wtedy, kiedy trzeba.

Gdy ciepła jest za mało lub za dużo, lub gdy podane jest w złym czasie, odczuwamy w domu dyskomfort.

Ciepło powinno być produkowane w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać kaloryczność stosowanego nośnika energii. Jeśli na ciepło nie ma pełnego zapotrzebowania, jego nadmiar nie powinien być magazynowany w posadzce, lecz w zbiorniku buforowym. 

Grzejnik REVERS z wentylatorem, który pomaga w komfortowym rozprowadzaniu ciepła
Grzejnik REVERS z wentylatorem, który pomaga w komfortowym rozprowadzaniu ciepła
Grzejniki z wentylatorem REGULUS - system.

Ładowanie energii w betonową posadzkę, bez względu na to, czy jest zapotrzebowanie na ciepło czy też nie, oznacza jej marnotrawstwo i konkretną stratę finansową!

Poważnym błędem jest montowanie źródła ciepła z nadmiarem mocy. Grzejniki nie są po to, by buforować nadmiar mocy źródła ciepła i chronić go przed taktowaniem. Grzejniki mają grzać - kiedy chcemy, jak długo chcemy i tam, gdzie chcemy.

Instalacja c.o. powinna być sterowalna po to, żeby natychmiast po osiągnięciu pożądanej temperatury lub po pojawieniu się dużych uzysków ciepła, również w razie braku potrzeby kontynuowania grzania (np. wyjście do pracy, wyjazd), grzanie można było jak najszybciej przerwać.

Ogrzewanie domu - tanie, komfortowe, całoroczne, elastycznie reagujące na wszelkie zmiany i anomalie pogodowe - nie jest możliwe bez grzejników łatwo sterowalnych o minimalnej bezwładności cieplnej.

Źródło i zdjęcia: REGULUS - system