Jak wygląda poprawna eksploatacja przydomowej oczyszczalni?

Jak wygląda poprawna eksploatacja przydomowej oczyszczalni?

Oczyszczalnie biologiczne to urządzenia działające na zasadzie osadu czynnego. Z tego względu ich eksploatacja wiąże się z hodowlą bakterii tlenowych i towarzyszących im mikroorganizmów. Różni się to znacząco od korzystania z szamba ekologicznego. Plusem działania oczyszczalni z napowietrzaniem, takiej jak VH jest jej bezwonność i brak potrzeby comiesięcznego wywozu nieczystości płynnych. W przypadku szamba ekologicznego nie możemy na to liczyć. Żeby utrzymać osad czynny w dobrej kondycji, należy mieć na uwadze kilka aspektów eksploatacyjnych.

Najważniejszą sprawą jest zadbanie o odprowadzanie do oczyszczalni ścieku typowego dla gospodarstwa domowego.

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się przydomowe stacje uzdatniania wody. W większości oferowanych na rynku modeli filtry stacji uzdatniania są płukane solanką. Solanka odprowadzana do zbiornika oczyszczalni będzie degradować osad czynny. Chcąc mieć w swoim domu stację uzdatniania i przydomową oczyszczalnię musimy pamiętać, żeby wyprowadzenie solanki ze stacji zrobić osobno, pomijając oczyszczalnię., np. do studni chłonnej. W przeciwnym wypadku, poprawne działanie naszej przydomowej oczyszczalni nie będzie możliwe.

- Podczas płukania stacji uzdatniania wody, może zostać wytworzone nawet 200 litrów solanki. Życie jakiegokolwiek organizmu w tak słonym środowisko byłoby bardzo trudne. Nic dziwnego, że mikroorganizmy osadu czynnego nie będą w stanie sobie z tym poradzić - tłumaczy Radosław Wojciechowski, doradca techniczny w firmie Eko House Technologie Ekologiczne.

Podobnie sprawa wygląda ze skroplinami z pieca kondensacyjnego, które nie powinny być bezpośrednio odprowadzane do rury kanalizacyjnej jeżeli posiadamy przydomową oczyszczalnię.

- Skropliny z pieca kondensacyjnego mają niskie, kwaśne pH. Trafiając do biologicznej oczyszczalni zmieniają również pH jej środowiska z obojętnego na kwaśne, co stwarza niekorzystne warunki i hamuje rozwój bakterii w osadzie czynnym oraz degraduje już żyjące tam mikroorganizmy. W efekcie, w przydomowej oczyszczalni zauważamy dysfunkcję, którą można usunąć jedynie poprzez zaprzestanie odprowadzania do niej skroplin - dodaje doradca techniczny Eko House.

W przypadku, jeżeli już posiadamy piec kondensacyjny i nie mamy możliwości podpięcia ujścia skroplin inaczej niż do rury kanalizacyjnej, to chcąc efektywnie korzystać z biologicznej oczyszczalni, powinniśmy zaopatrzyć się w filtr do kondensatu, które będzie trzeba w porę wymieniać.

Kolejną kwestią jest stosowanie środków czystości o charakterze bakteriobójczym. Czy chcąc zdecydować się na oczyszczalnię, powinniśmy wymienić całą chemię użytkową na wersje bio?

Jeżeli chodzi o detergenty, które są w naszym domu niezbędne, to należy zachować zdrowy rozsądek w ich użytkowaniu. Pamiętajmy, że to dawka jest trucizną i codzienne mycie toalety środkiem bakteriobójczym może odbić się na kondycji osadu czynnego, natomiast powtarzanie tej czynności raz w tygodniu już niekoniecznie. Nie ma reguły. Czasami bezpieczniej, a na pewno ekologicznie jest zmienić przyzwyczajenia.

Radosław Wojciechowski
Doradca techniczny w firmie Eko House Technologie Ekologiczne
Na zdjęciu: Zdrowy osad czynny pobrany z biologicznej oczyszczalni VH

Komentarze

Zdaniem Czytelnika
04-08-2023 14:48
Komentarz dodany przez Bartek Jasinski: Podsumowując, artykuł przynosi cenne informacje na temat oczyszczalni biologicznych i podkreśla ich zalety w porównaniu do szamb ekologicznych. Jest to przydatna lektura dla osób zainteresowanych ekologicznymi rozwiązaniami w dziedzinie oczyszczania ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz