Czy to prawda, że inwestycja w pompę ciepła zwróci się po 20 latach?

Czy to prawda, że inwestycja w pompę ciepła zwróci się po 20 latach?

Buduję dom 160 m2. Dlaczego miałbym wybrać ogrzewanie pompą ciepła? Słyszałem, że taka inwestycja zwróci się po 20 latach. Wprawdzie koszty eksploatacji są niskie, ale koszt inwestycji sięga kwoty 70-80 tys. zł. 

Odpowiedź eksperta: Ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła jest obecnie najbardziej ekonomicznym sposobem ogrzewania budynków. Wykorzystujemy tu bowiem naturalne ciepło niskotemperaturowe, zawarte w przyrodzie (w gruncie, w wodzie, lub w powietrzu).

Oczywiście, aby wydobyć to ciepło musimy „dodać” energię elektryczną. Tym niemniej, stosunek uzyskanej energii cieplnej do włożonej energii elektrycznej, czyli tzw. współczynnik efektywności energetycznej COP, waha się, w zależności od warunków, od 2,5 do 7,0. (Dla porównania: przy ogrzewaniu elektrycznym COP wynosi 1,0).

W tradycyjnych kotłach paliwowych, wykorzystujących wysokotemperaturowy proces spalania węgla, gazu lub oleju opałowego, sprawność energetyczna (stosunek ciepła oddanego przez kocioł do teoretycznej ilości ciepła uzyskanego ze spalania paliwa) wynosi zawsze poniżej 100%. Najbardziej efektywne kotły kondensacyjne, odzyskujące ciepło utajone zawarte w parze wodnej, będącej jednym z produktów spalania, podnoszą sprawność do maksimum 111%.  

 

Trzeba tu dodać jeszcze znacznie szybciej rosnące ceny gazu lub oleju opałowego w stosunku do ceny energii elektrycznej. To powoduje, że koszty eksploatacyjne tradycyjnych instalacji kotłowych są znacznie wyższe niż instalacji z pompą ciepła.  

 

Dla Inwestora zasadnicze znaczenie będzie więc miała odpowiednia równowaga między kosztami inwestycyjnymi (koszt urządzeń i instalacja) a kosztami eksploatacyjnymi. Należy zwrócić uwagę, że koszt inwestycyjny jest wydatkiem jednorazowym, ponoszonym na początku inwestycji, a koszt eksploatacyjny jest kosztem stałym, ponoszonym przez wiele lat.

Istotną sprawą jest więc czas zwrotu zwiększonych nakładów inwestycyjnych, poniesionych na instalację pompy ciepła oraz przyszłe „zyski”, wynikające z niższych kosztów eksploatacji. Okres 20 lat zwrotu kosztów, zawarty w Pańskim pytaniu, to legenda mająca swe źródło zarówno w wysokiej cenie pierwszych pomp ciepła (najczęściej gruntowych) jak i w stosunkowo niskiej ówcześnie cenie tradycyjnych paliw. Gwałtownie rosnące ceny paliw, przy malejących cenach pomp ciepła spowodowały, że okres zwrotu inwestycji w pompę ciepła wynosi obecnie 5-7 lat, w zależności od rodzaju pompy.  

 

Również podany przez Pana całkowity koszt inwestycyjny pompy ciepła jest zdecydowanie zawyżony. Najdroższe (ale i najbardziej efektywne) są pompy ciepła gruntowe, gdzie koszty generowane są głównie przez wysokie koszty instalacji (głębokie odwierty lub wykopy pod wymienniki poziome) i mogą sięgać 40-50 tys. zł. Najtańsze są tu pompy ciepła powietrze-woda, gdzie całkowity koszt inwestycyjny nie przekracza 30 tys.zł.  

 

Świadomie skoncentrowałem się na aspekcie ekonomicznym, gdyż ma on największy wpływ na podjęcie decyzji o wyborze systemu ogrzewania. Nie należy jednak zapominać o tym, że technologia pomp ciepła wykorzystuje w znacznej większości odnawialne źródła energii, przyczyniając się do zachowania bogactw naturalnych dla przyszłych pokoleń, a także jest technologią „czystą”, nie zanieczyszczającą środowiska.

Aleksander Archanowicz z firmy Daikin
rys. Daikin
 

Komentarze

gawel
16-11-2019 12:52
13 godzin temu, Gość Marian , sołectwo Laliki napisał: Mając 30 tys na pompę ciepła może lepiej kupić panele fotowoltaiczne o mocy 5kW ? i grzać nimi bufor ciepła 1000L ? A jakie jest logiczne uzasadnienie dla grzania buforu z wodą prądem, żeby ogrzewać ...
Gość Marian , sołectwo Laliki
15-11-2019 23:25
Mając 30 tys na pompę ciepła może lepiej kupić panele fotowoltaiczne o mocy 5kW ? i grzać nimi bufor ciepła 1000L ?
aaaa
10-06-2019 06:28
Ja przez prawie 10 lat użytkowania praktycznie żadnych awarii (pojedyncze przypadki, niezwiązane z PC jako taką), rachunki od samego początku do teraz na bardzo satysfakcjonującym poziomie. Czy o czymś świadczy? - porównując to do 6 awarii Pawła? Może tylko o tym, że wybrał ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz