Czy to prawda, że inwestycja w pompę ciepła zwróci się po 20 latach?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:12
Czy to prawda, że inwestycja w pompę ciepła zwróci się po 20 latach?

Buduję dom 160 m2. Dlaczego miałbym wybrać ogrzewanie pompą ciepła? Słyszałem, że taka inwestycja zwróci się po 20 latach. Wprawdzie koszty eksploatacji są niskie, ale koszt inwestycji sięga kwoty 70-80 tys. zł. 

Odpowiedź eksperta: Ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła jest obecnie najbardziej ekonomicznym sposobem ogrzewania budynków. Wykorzystujemy tu bowiem naturalne ciepło niskotemperaturowe, zawarte w przyrodzie (w gruncie, w wodzie, lub w powietrzu).

Oczywiście, aby wydobyć to ciepło musimy „dodać” energię elektryczną. Tym niemniej, stosunek uzyskanej energii cieplnej do włożonej energii elektrycznej, czyli tzw. współczynnik efektywności energetycznej COP, waha się, w zależności od warunków, od 2,5 do 7,0. (Dla porównania: przy ogrzewaniu elektrycznym COP wynosi 1,0).

W tradycyjnych kotłach paliwowych, wykorzystujących wysokotemperaturowy proces spalania węgla, gazu lub oleju opałowego, sprawność energetyczna (stosunek ciepła oddanego przez kocioł do teoretycznej ilości ciepła uzyskanego ze spalania paliwa) wynosi zawsze poniżej 100%. Najbardziej efektywne kotły kondensacyjne, odzyskujące ciepło utajone zawarte w parze wodnej, będącej jednym z produktów spalania, podnoszą sprawność do maksimum 111%.  

 

Trzeba tu dodać jeszcze znacznie szybciej rosnące ceny gazu lub oleju opałowego w stosunku do ceny energii elektrycznej. To powoduje, że koszty eksploatacyjne tradycyjnych instalacji kotłowych są znacznie wyższe niż instalacji z pompą ciepła.  

 

Dla Inwestora zasadnicze znaczenie będzie więc miała odpowiednia równowaga między kosztami inwestycyjnymi (koszt urządzeń i instalacja) a kosztami eksploatacyjnymi. Należy zwrócić uwagę, że koszt inwestycyjny jest wydatkiem jednorazowym, ponoszonym na początku inwestycji, a koszt eksploatacyjny jest kosztem stałym, ponoszonym przez wiele lat.

Istotną sprawą jest więc czas zwrotu zwiększonych nakładów inwestycyjnych, poniesionych na instalację pompy ciepła oraz przyszłe „zyski”, wynikające z niższych kosztów eksploatacji. Okres 20 lat zwrotu kosztów, zawarty w Pańskim pytaniu, to legenda mająca swe źródło zarówno w wysokiej cenie pierwszych pomp ciepła (najczęściej gruntowych) jak i w stosunkowo niskiej ówcześnie cenie tradycyjnych paliw. Gwałtownie rosnące ceny paliw, przy malejących cenach pomp ciepła spowodowały, że okres zwrotu inwestycji w pompę ciepła wynosi obecnie 5-7 lat, w zależności od rodzaju pompy.  

 

Również podany przez Pana całkowity koszt inwestycyjny pompy ciepła jest zdecydowanie zawyżony. Najdroższe (ale i najbardziej efektywne) są pompy ciepła gruntowe, gdzie koszty generowane są głównie przez wysokie koszty instalacji (głębokie odwierty lub wykopy pod wymienniki poziome) i mogą sięgać 40-50 tys. zł. Najtańsze są tu pompy ciepła powietrze-woda, gdzie całkowity koszt inwestycyjny nie przekracza 30 tys.zł.  

 

Świadomie skoncentrowałem się na aspekcie ekonomicznym, gdyż ma on największy wpływ na podjęcie decyzji o wyborze systemu ogrzewania. Nie należy jednak zapominać o tym, że technologia pomp ciepła wykorzystuje w znacznej większości odnawialne źródła energii, przyczyniając się do zachowania bogactw naturalnych dla przyszłych pokoleń, a także jest technologią „czystą”, nie zanieczyszczającą środowiska.

Aleksander Archanowicz z firmy Daikin
rys. Daikin
 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

16 Lis 2019, 11:52

13 godzin temu, Gość Marian , sołectwo Laliki napisał: Mając 30 tys na pompę ciepła może lepiej kupić panele fotowoltaiczne o mocy 5kW ? i grzać nimi bufor ciepła 1000L ? A jakie jest logiczne uzasadnienie dla grzania buforu z wodą prądem, żeby ogrzewać ...

time image

Gość Marian , sołectwo Laliki

15 Lis 2019, 22:25

Mając 30 tys na pompę ciepła może lepiej kupić panele fotowoltaiczne o mocy 5kW ? i grzać nimi bufor ciepła 1000L ?

time image

10 Cze 2019, 04:28

Ja przez prawie 10 lat użytkowania praktycznie żadnych awarii (pojedyncze przypadki, niezwiązane z PC jako taką), rachunki od samego początku do teraz na bardzo satysfakcjonującym poziomie. Czy o czymś świadczy? - porównując to do 6 awarii Pawła? Może tylko o tym, że wybrał ...

time image

Gość Paweł

09 Cze 2019, 13:35

W ciągu 15 lat używania pompy w poprzednim domu Miałem 6 awarii których Łączny koszt praktycznie podwoił instalacje pomimo że była to pompa z osprzętem od wiodącej firmy. Koszt energii elektrycznej też nie był taki mały jak deklarowany na początku. W nowym domu jednak wybrałem ...

time image

Gość Tymek

30 Lis 2009, 13:12

Ja długo sie zastanawiałem nad takim wyborem pompy ciepła,ale jednak patrzac na koszty i na to jakie sa plusy nad innymi urzadzeniami sam zdecyduje sie na jej zzałozenie.

time image

Gość Robert - fachowiec

30 Kwi 2009, 16:18

Wkurza mnie ta mowa o czystości technologii i nie zanieczyszczaniu środowiska... A skąd ten prąd do napędu się bierze? Z węgla!!!!

time image

23 Mar 2009, 13:15

Cytat A przy pompie mamy teoretycznie - niższe koszty eksploatacji.A co jest tam zawyżone - niestety koszt samej pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym to właśnie 70 tyś. Biorąc pod uwagę że kotłownia olejowa z instalacją kosztuje około ...

time image

22 Mar 2009, 22:37

Cytat Biorąc pod uwagę - to pompa ciepła nigdy się nie zwróci. Żeby coś się zwróciło to musi generować materialne zyski, czyli pompa musiałaby coś produkować co moglibyśmy sprzedać i na tym zarobić i po jakimś czasie inwestycja ...

time image

03 Mar 2009, 10:43

Słyszałem, że inwestycja w pompę ciepła zwróci się po 20 latach, czy to prawda?Pytanie kompletnie idiotyczne jeśli nie odnosi się do żadnej innej dostępnej alternatywy.

time image

03 Mar 2009, 10:32

Cytat Biorąc pod uwagę wszystkie elementy w kotłowni jak zaworki , rurki, pompki, itd to pytający nie zawyża zbytnio kosztów Biorąc pod uwagę - to pompa ciepła nigdy się nie zwróci. Żeby coś się zwróciło to musi generować ...

time image

Gość mający pompę

02 Mar 2009, 22:33

Biorąc pod uwagę wszystkie elementy w kotłowni jak zaworki , rurki, pompki, itd to pytający nie zawyża zbytnio kosztów

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny