Czy to prawda, że inwestycja w pompę ciepła zwróci się po 20 latach?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:12
Czy to prawda, że inwestycja w pompę ciepła zwróci się po 20 latach?

Buduję dom 160 m2. Dlaczego miałbym wybrać ogrzewanie pompą ciepła? Słyszałem, że taka inwestycja zwróci się po 20 latach. Wprawdzie koszty eksploatacji są niskie, ale koszt inwestycji sięga kwoty 70-80 tys. zł. 

Odpowiedź eksperta: Ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła jest obecnie najbardziej ekonomicznym sposobem ogrzewania budynków. Wykorzystujemy tu bowiem naturalne ciepło niskotemperaturowe, zawarte w przyrodzie (w gruncie, w wodzie, lub w powietrzu).

Oczywiście, aby wydobyć to ciepło musimy „dodać” energię elektryczną. Tym niemniej, stosunek uzyskanej energii cieplnej do włożonej energii elektrycznej, czyli tzw. współczynnik efektywności energetycznej COP, waha się, w zależności od warunków, od 2,5 do 7,0. (Dla porównania: przy ogrzewaniu elektrycznym COP wynosi 1,0).

W tradycyjnych kotłach paliwowych, wykorzystujących wysokotemperaturowy proces spalania węgla, gazu lub oleju opałowego, sprawność energetyczna (stosunek ciepła oddanego przez kocioł do teoretycznej ilości ciepła uzyskanego ze spalania paliwa) wynosi zawsze poniżej 100%. Najbardziej efektywne kotły kondensacyjne, odzyskujące ciepło utajone zawarte w parze wodnej, będącej jednym z produktów spalania, podnoszą sprawność do maksimum 111%.  

 

Trzeba tu dodać jeszcze znacznie szybciej rosnące ceny gazu lub oleju opałowego w stosunku do ceny energii elektrycznej. To powoduje, że koszty eksploatacyjne tradycyjnych instalacji kotłowych są znacznie wyższe niż instalacji z pompą ciepła.  

 

Dla Inwestora zasadnicze znaczenie będzie więc miała odpowiednia równowaga między kosztami inwestycyjnymi (koszt urządzeń i instalacja) a kosztami eksploatacyjnymi. Należy zwrócić uwagę, że koszt inwestycyjny jest wydatkiem jednorazowym, ponoszonym na początku inwestycji, a koszt eksploatacyjny jest kosztem stałym, ponoszonym przez wiele lat.

Istotną sprawą jest więc czas zwrotu zwiększonych nakładów inwestycyjnych, poniesionych na instalację pompy ciepła oraz przyszłe „zyski”, wynikające z niższych kosztów eksploatacji. Okres 20 lat zwrotu kosztów, zawarty w Pańskim pytaniu, to legenda mająca swe źródło zarówno w wysokiej cenie pierwszych pomp ciepła (najczęściej gruntowych) jak i w stosunkowo niskiej ówcześnie cenie tradycyjnych paliw. Gwałtownie rosnące ceny paliw, przy malejących cenach pomp ciepła spowodowały, że okres zwrotu inwestycji w pompę ciepła wynosi obecnie 5-7 lat, w zależności od rodzaju pompy.  

 

Również podany przez Pana całkowity koszt inwestycyjny pompy ciepła jest zdecydowanie zawyżony. Najdroższe (ale i najbardziej efektywne) są pompy ciepła gruntowe, gdzie koszty generowane są głównie przez wysokie koszty instalacji (głębokie odwierty lub wykopy pod wymienniki poziome) i mogą sięgać 40-50 tys. zł. Najtańsze są tu pompy ciepła powietrze-woda, gdzie całkowity koszt inwestycyjny nie przekracza 30 tys.zł.  

 

Świadomie skoncentrowałem się na aspekcie ekonomicznym, gdyż ma on największy wpływ na podjęcie decyzji o wyborze systemu ogrzewania. Nie należy jednak zapominać o tym, że technologia pomp ciepła wykorzystuje w znacznej większości odnawialne źródła energii, przyczyniając się do zachowania bogactw naturalnych dla przyszłych pokoleń, a także jest technologią „czystą”, nie zanieczyszczającą środowiska.

Aleksander Archanowicz z firmy Daikin
rys. Daikin
 

Zdaniem naszych Czytelników

16 Nov 2019, 12:52

13 godzin temu, Gość Marian , sołectwo Laliki napisał: Mając 30 tys na pompę ciepła może lepiej kupić panele fotowoltaiczne o mocy 5kW ? i grzać nimi bufor ciepła 1000L ? A jakie jest logiczne uzasadnienie dla grzania buforu z wodą prądem, żeby ogrzewać ...

Gość Marian , sołectwo Laliki

15 Nov 2019, 23:25

Mając 30 tys na pompę ciepła może lepiej kupić panele fotowoltaiczne o mocy 5kW ? i grzać nimi bufor ciepła 1000L ?

10 Jun 2019, 06:28

Ja przez prawie 10 lat użytkowania praktycznie żadnych awarii (pojedyncze przypadki, niezwiązane z PC jako taką), rachunki od samego początku do teraz na bardzo satysfakcjonującym poziomie. Czy o czymś świadczy? - porównując to do 6 awarii Pawła? Może tylko o tym, że wybrał ...

Gość Paweł

09 Jun 2019, 15:35

W ciągu 15 lat używania pompy w poprzednim domu Miałem 6 awarii których Łączny koszt praktycznie podwoił instalacje pomimo że była to pompa z osprzętem od wiodącej firmy. Koszt energii elektrycznej też nie był taki mały jak deklarowany na początku. W nowym domu jednak wybrałem ...

Gość Tymek

30 Nov 2009, 14:12

Ja długo sie zastanawiałem nad takim wyborem pompy ciepła,ale jednak patrzac na koszty i na to jakie sa plusy nad innymi urzadzeniami sam zdecyduje sie na jej zzałozenie.

Gość Robert - fachowiec

30 Apr 2009, 18:18

Wkurza mnie ta mowa o czystości technologii i nie zanieczyszczaniu środowiska... A skąd ten prąd do napędu się bierze? Z węgla!!!!

23 Mar 2009, 14:15

Cytat A przy pompie mamy teoretycznie - niższe koszty eksploatacji.A co jest tam zawyżone - niestety koszt samej pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym to właśnie 70 tyś. Biorąc pod uwagę że kotłownia olejowa z instalacją kosztuje około ...

22 Mar 2009, 23:37

Cytat Biorąc pod uwagę - to pompa ciepła nigdy się nie zwróci. Żeby coś się zwróciło to musi generować materialne zyski, czyli pompa musiałaby coś produkować co moglibyśmy sprzedać i na tym zarobić i po jakimś czasie inwestycja ...

03 Mar 2009, 11:43

Słyszałem, że inwestycja w pompę ciepła zwróci się po 20 latach, czy to prawda?Pytanie kompletnie idiotyczne jeśli nie odnosi się do żadnej innej dostępnej alternatywy.

03 Mar 2009, 11:32

Cytat Biorąc pod uwagę wszystkie elementy w kotłowni jak zaworki , rurki, pompki, itd to pytający nie zawyża zbytnio kosztów Biorąc pod uwagę - to pompa ciepła nigdy się nie zwróci. Żeby coś się zwróciło to musi generować ...

Gość mający pompę

02 Mar 2009, 23:33

Biorąc pod uwagę wszystkie elementy w kotłowni jak zaworki , rurki, pompki, itd to pytający nie zawyża zbytnio kosztów

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!