Czy ogrzewanie pompą ciepła jest bardziej ekonomiczne niż tradycyjne źródła ciepła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy ogrzewanie pompą ciepła jest bardziej ekonomiczne niż tradycyjne źródła ciepła?

Zawsze na rynku poszukiwane są ekonomiczne systemy grzewcze, bo zależy nam na obniżaniu kosztów eksploatacyjnych w każdym zakresie.

aktualizacja: 2019-05-10 12:28:36

Każdy Inwestor, budujący dom stara się znaleźć odpowiedni dla siebie system grzewczy.

Przyjmując założenie, że mówimy o domu wolno stojącym o powierzchni około 150 m2, pierwsze od czego zaczyna zazwyczaj inwestor to porównywania różnic cenowych między urządzeniami, zapominając przy tym o innych ważnych aspektach, takich jak pomieszczenia dodatkowe czy system odprowadzenia spalin.

Należy zatem zwrócić uwagę że pompa ciepła powietrze/woda i powietrze/powietrze nie wymaga kotłowni wystarczy jedyne 1,5 m2 pomieszczenia, montując urządzenie np.; w pralni.

Inwestor wybierając przykładowy kocioł na ekogroszek lub pelet, nie szacuje kosztów wybudowania pomieszczenia kotłowni z kominem systemowym oraz miejsca składowania opału (średnio łącznie 15 m2 - koszt około 27 000,00 zł.), począwszy od fundamentów, muru, ocieplenia, okna, wylewek, tynku, kosztów wybudowania komina systemowego, obróbek dachowych komina itp.

Dodając do poniesionych kosztów kotłowni kocioł, zbiornik c.w.u., niezbędną automatykę wydamy około 40 tyś. zł. Należy przy tym pamiętać, że ustawa "antysmogowa" zakłada zezwolenie na montaż kotłów o minimalnej 5 klasie, co zwiększy dodatkowo koszty inwestycyjne o parę tysięcy zł.

Natomiast warto sprawdzić, że koszt całkowity dla nowoczesnego i ekologicznego rozwiązania jakim jest pompa ciepła powietrze/woda wynosi około 30-36 tys. zł.

Kolejny aspekt, związany jest z tzw. żywotnością urządzeń. Średni okres użytkowania pompy ciepła to 20-25 lat, natomiast w przypadku kotła stałopalnego jest to tylko 10 do 15 lat.

Istotnym argumentem na rzecz pomp ciepła jest fakt, iż porównując roczne koszty ogrzewania na przykład do tradycyjnych źródeł widać bezsprzecznie, że będą one niższe w przypadku użycia ekonomicznych systemów typu pompa ciepła, a konkretnie:

Podsumowując, roczne koszty ogrzania budynku o powierzchni 150 m2 przy zastosowaniu odpowiedniej pompy ciepła wyniosą około 1800,00 zł.

Budynek z pompą ciepła - schemat

Dodatkowa zaleta pompy ciepła

Gdy zainwestujemy dodatkowo w instalację fotowoltaiczną która zwraca się średnio w 6-7 lat, stajemy się niezależni energetycznie, automatycznie nie interesują nas ceny energii, ponieważ ją produkujemy i zużywamy na własne potrzeby. Nadprodukcję energii elektrycznej możemy oddać do Zakładu Energetycznego, a w wygodnym dla nas okresie wybrać do 80% z tego co oddaliśmy.

Co w przypadku jeśli mamy już dom i zamierzamy wymienić istniejący system grzewczy na bardziej ekonomiczny i ekologiczny.

Na rynku utarły się opinie, że nowoczesne rozwiązania są do nowoczesnych budynków. Nic bardziej mylnego. Aktualnie istnieją również systemy, które w 100% są w stanie dostarczać ciepło do już użytkowanych obiektów, a co ważniejsze, często nie wymaga to wymiany aktualnie posiadanego rozwiązania, na przykład ogrzewania podłogowego czy też grzejników.

Pompa ciepła

Przykład:

Budynek starszego typu z cegły, bez specjalnej izolacji wyposażony w grzejniki żeliwne. Ze względu na istniejące grzejniki należało zapewnić pompę, która dostarczy do grzejników wodę o odpowiednio wysokiej temperaturze (około 65°C) wysoką, aby ciepło zostało dostarczone do pomieszczenia. Do takich rozwiązań idealna jest pompa ciepła Daikin HT. W budynku dotychczas źródłem ciepła był kocioł na ekogroszek.

Po wymianie systemu na zupełnie nowy, odczekaliśmy 3 lata, aby dopytać właściciela o wady i zalety pompy. Oto jego spostrzeżenia:

  • nie ma konieczności kupowania i składowania ekogroszku - zaoszczędziłem miejsce.
  • nie muszę pamiętać aby dosypywać coś do pieca - nawet jeśli wcześniej było to rzadko - teraz już nie pamiętam o tym wcale
  • po dokonaniu nastawy na sterowniku przez serwisanta - nie zwracam uwagi kiedy obniża się temperatura na zewnątrz, gdyż system sam załącza się wówczas i ogrzewa mieszkanie
  • Wbrew moim wcześniejszym obawom, grzejniki są ciepłe

Zgodnie z informacja od właściciela, koszty ogrzewania były na zbliżonym poziomie, jednak dodatkowe atuty jakie zostały wymienionej powyżej były wystarczające aby inwestor był zadowolony z zakupu.

Pompa ciepła w budynku starszego typu

Dom wyposażony w kotłownię gazową, czy również można dokonać wymiany?

W przypadku budynków zasilanych gazem po zainstalowaniu Hybrydowej pompy ciepła Daikin (tj. kotła gazowego z modułem pompy ciepła), rachunek za ogrzewanie spada między 33-50% ze względu na zastosowaną technologię współpracy dwóch urządzeń.

Najprościej mówiąc, pompa ciepła dla wyższych temperatur zasilania w czasie mrozów używa gazu zamiast grzałki elektrycznej. Koszt eksploatacji tego urządzenia jest zależny od ceny za jednostkę gazu oraz energii elektrycznej. Dane o cenach wprowadza się do systemu, co powoduje, że urządzenie samo przełącza zasilanie danym paliwem w zależności od bardziej korzystnej taryfy opłat. Jest to idealne rozwiązanie dla budynków średnio ocieplonych, w których temperatura zasilania odbiorników ciepła waha się między 35-80 stopni Celsjusza.

Sterowanie ogrzewaniem

Podsumowanie

W chwili obecnej porównując ceny nośników źródeł energii oraz możliwości jej pozyskiwania, stwierdzić należy, że projektując budynek jedno czy wielorodzinny, najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są pompy ciepła. System ten zapewnia najniższe koszty eksploatacji budynku ze wszystkich dostępnych źródeł ciepła nie zapominając o możliwości zamontowania systemu solarnego i zapewnienia sobie niezależności energetycznej.

Tekst i zdjęcia: Daikin

Zdaniem naszych Czytelników

Sposobów na ogrzanie domu jest wiele, a wybierać można spośród różnych urządzeń i technologii. W ogromie możliwości i rosnącej świadomości warto postawić na rozwiązania ekonomiczne i ekologiczne. Pompy ciepła są obecnie najtańszym w eksploatacji sposobem ogrzewania budynku ...

time image

30 Paź 2018, 14:12

Jeżeli jesteście ciekawi jak wygląda praca pompy ciepła, polecam wizualizację pracy rzeczywistej instalacji grzewczej z pompą ciepła dostępną TUTAJ.

time image

Gość JakubZ

30 Paź 2018, 09:45

Jak najbardziej się zgadzam. Ja mam pompę Kaliko od de dietrich i jestem zadowolony. Zainstalowaliśmy w pomieszczeniu, gdzie trzymamy ,,graty" i trzeba było przygotowywać żadnego specjalnego miejsca, a to zdecydowanie plus. No i duży plus za wygodę, nie muszę się niczym martwić :)

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny