Połączenie kilku źródeł ciepła w instalacji z pompą ciepła NIBE

Połączenie kilku źródeł ciepła w instalacji z pompą ciepła NIBE

Pompy ciepła to innowacyjne urządzenia, które dzięki wysokiej efektywności, funkcjonalności i walorom ekologicznym, są coraz powszechniej stosowane w polskich domach. Mogą one funkcjonować jako samodzielny system grzewczy albo też współpracować z innymi urządzeniami jak np. kocioł gazowy, elektryczny czy olejowy.

W ofercie NIBE - wiodącego europejskiego koncernu, produkującego pompy ciepła już od 43 lat - znajdują się powietrzne, gruntowe oraz wentylacyjne pompy ciepła. W poniższym artykule skupimy się na urządzeniach, których dolnym źródłem ciepła jest powietrze zewnętrzne.

Jak wiadomo, moc grzewcza powietrznych pomp ciepła maleje wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej. Powoduje to konieczność zastosowania w instalacji szczytowego źródła ciepła, które może pracować z powietrzną pompą ciepła w różnych trybach. Tryb monoenergetyczny (który jest w zasadzie również biwalentnym) wykorzystuje tylko jeden nośnik energii, jakim jest energia elektryczna. Szczytowym źródłem ciepła jest więc tutaj głównie kocioł elektryczny, który zaczyna wspomagać pracę pompy ciepła po przekroczeniu punktu biwalencji, czyli temperatury zewnętrznej, poniżej której pompa ciepła nie jest w stanie samodzielnie pokryć zapotrzebowania budynku na ciepło. Z kolei w trybie biwalentnym równoległym oraz alternatywnym, szczytowym źródłem ciepła może być kocioł gazowy lub olejowy. Różnica między tymi dwoma trybami polega na tym, że w trybie alternatywnym to szczytowe źródło ciepła, po przekroczeniu punktu biwalencji, jako jedyne będzie odpowiedzialne za pokrycie zapotrzebowania na ciepło.

Zaawansowana automatyka sterowników NIBE pozwala na tworzenie niemal układów hybrydowych, dzięki czemu zakup pompy ciepła nie musi oznaczać konieczności pozbycia się dotychczasowego źródła ciepła. Jeżeli szczytowym źródłem ciepła jest kocioł gazowy/olejowy, który ma wbudowaną pompę obiegową, to może on zostać wpięty w dodatkowe króćce przyłączeniowe w zbiorniku buforowym lub bezpośrednio w instalację. Przy takim rozwiązaniu w automatyce pompy ciepła NIBE kocioł gazowy/olejowy zaprogramowany jest jako "podgrzewacz pomocniczy sterowany krokowo". Jego załączenie odbywa się za pomocą odpowiedniego przekaźnika w momencie, gdy wartość stopniominut (część logiki sterownika odpowiedzialna za sterowanie systemem grzewczym) spadnie poniżej wartości ustalonej na sterowniku. Ewentualnie, w przypadku zastosowania trybu biwalentnego alternatywnego, załączenie szczytowego źródła ciepła można uzależnić od konkretnej temperatury zewnętrznej, poniżej której będzie to bardziej opłacalne ekonomicznie.

Jeżeli natomiast kocioł gazowy lub olejowy nie ma wbudowanej pompy obiegowej, to może być on zaprogramowany w automatyce pompy ciepła NIBE jako "podgrzewacz pomocniczy sterowany przez zawór trójdrogowy". Takie rozwiązanie daje znacznie większą możliwość kontroli nad pracą szczytowego źródła ciepła. Świetnie sprawdzi się przy trybie biwalentnym równoległym. Pompa ciepła w momencie, gdy nie jest w stanie osiągnąć wymaganej temperatury na zasilaniu systemu grzewczego, załącza podgrzewacz pomocniczy. Zawór trójdrogowy zostaje wówczas ustawiony tak, aby rzeczywista temperatura zasilania była zgodna z temperaturą obliczoną na podstawie krzywej grzewczej. Opisane rozwiązanie sprawdzi się nie tylko z kotłem gazowym czy olejowym, ale również z kominkiem z płaszczem wodnym lub kotłem stałopalnym (współpracującym ze zbiornikiem buforowym). W przypadku zastosowania tego rozwiązania z kotłem gazowym/olejowym możliwe jest pełne zautomatyzowanie układu, podczas gdy w połączeniu z kominkiem lub kotłem stałopalnym potrzebna jest dodatkowo ingerencja użytkownika. Biorąc to pod uwagę, warto w takiej instalacji przewidzieć dodatkowo kocioł elektryczny, który w sytuacji, gdy użytkownik nie rozpali źródła ciepła, może również stanowić szczytowe źródło ciepła. Ze względu na inne wymagania co do pojemności zładu wody dla kominka/kotła stałopalnego w porównaniu do pompy ciepła, zalecane jest zastosowanie dwóch osobnych zbiorników buforowych dobranych według zaleceń producenta każdego źródła ciepła.

Wysokotemperaturowa pompa ciepła NIBE S2125
Wysokotemperaturowa pompa ciepła NIBE S2125

Przedstawione rozwiązania mogą wymagać zastosowania dodatkowych akcesoriów i przede wszystkim wstępnej konsultacji z wykwalifikowanym Instalatorem, który oceni możliwości integracji istniejącego źródła ciepła z systemem pompy ciepła. Zależy to przede wszystkim od wybranego zestawu z powietrzną pompą ciepła NIBE, charakterystyki instalacji grzewczej oraz parametrów technicznych dodatkowego/szczytowego źródła ciepła. Niemniej jednak szeroka gama produktów w ofercie NIBE oraz rozbudowana automatyka umożliwia bardzo duże możliwości rozbudowy i konfiguracji tego typu systemów grzewczych.

Damian Derehajło 
Doradca Techniczny ds. OZE
NIBE-BIAWAR Sp. z o. o.

Na zdjęciu otwierającym: powietrzna pompa ciepła NIBE typu monoblok

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz