Pompy ciepła - rozwiązanie grzewcze w domach jednorodzinnych oraz zakładach produkcyjnych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pompy ciepła - rozwiązanie grzewcze w domach jednorodzinnych oraz zakładach produkcyjnych

Pompy ciepła to rozwiązanie grzewcze coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych. Co ciekawe, jego zalety doceniają także właściciele obiektów komercyjnych, jak hotele czy zakłady produkcyjne. O wyborze decydują korzyści ekonomiczne oraz fakt, że urządzenia są niemal bezobsługowe.

aktualizacja: 2019-02-05 10:22:35

Tylko w roku 2016 w samym województwie podlaskim zrealizowano ponad 85 instalacji na bazie pomp ciepła NIBE wykorzystywanych do ogrzewania i chłodzenia obiektów oraz 25 instalacji z pompami ciepła BIAWAR OW-PC służących do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Największą zaletą tego rozwiązania są niskie koszty uzyskania energii cieplnej. Dzięki pompie ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną ogrzanie 200-metrowego domu jednorodzinnego może kosztować mniej niż 50-metrowego mieszkania w bloku. Miesięcznie jest to ok. 130 zł, czyli 0,65 zł za mkw. Tymczasem koszty ogrzewania w budynkach komunalnych są kilkukrotnie większe.

Oszczędności są szczególnie widoczne w obiektach komercyjnych. Sięgają nawet 75 proc. Przykładem może być szwalnia obuwia w Mońkach. Jej właściciel pięć lat temu zdecydował się na rezygnację z nieekologicznego i nieefektywnego kotła stałopalnego oraz kosztownych w eksploatacji podgrzewaczy elektrycznych. W systemie grzewczym wykorzystano pompę ciepła o mocy 40 kW, dwa kolektory słoneczne o łącznej mocy 3,5 kW, multiwalentny zbiornik oraz zbiornik buforowy o pojemności 500 l. Instalacja zabezpiecza zasilenie ogrzewania grzejnikowego o temperaturze pracy 65°C oraz instalacji ciepłej wody użytkowej na potrzeby gospodarcze. Przed inwestycją koszty ogrzewania szwalni i produkcji ciepłej wody wynosiły 42 tys. zł rocznie, a po niej - 10,3 tys.

Wśród obiektów, w których wykonano największe instalacje z zastosowaniem gruntowych pomp ciepła jest Hotel Żubrówka w Białowieży. Zamontowano tam 4 pompy ciepła NIBE F1330 60 kW o łącznej mocy 240 kW. Dzięki zastosowaniu modułu aktywnego chłodzenia oraz grupy basenowej wykorzystywane są one także do klimatyzacji pomieszczeń hotelowych oraz podgrzewu wody basenowej. Równocześnie do wspomagania pracy pomp ciepła zainstalowano 24 kolektory słoneczne.

Atutem pomp ciepła jest także to, że niemal nie wymagają bieżącej obsługi. Pracą urządzenia można zarządzać poprzez modyfikację ustawień na panelu pompy lub poprzez sterowniki pokojowe zintegrowane z systemem sterowania urządzenia. Nowoczesne pompy ciepła dają też możliwość zdalnego sterowania, monitorowania i diagnostyki serwisowej systemu przez Internet lub sieć GSM za pomocą aplikacji NIBE Uplink.

Dodatkowymi atutami pomp ciepła jest długa żywotność urządzeń (deklarowana przez producentów to 20-25 lat), ich niewielkie rozmiary, dzięki którym nie ma specjalnych wymagań co do ich usytuowania oraz niski poziom głośności urządzeń. Istotne jest też to, że taki sposób zasilania budynków w energię cieplną jest przyjazny środowisku.

Firma powiązana:
NIBE-BIAWAR Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny