Fabryka firmy Panasonic w Pilznie (Czechy) rozpoczęła wytwarzanie pomp ciepła powietrze–woda trzy lata temu. Od tamtej pory czeski zakład Panasonic stale zwiększa zdolności produkcyjne. Wynika to głównie z faktu, że urządzenia Aquarea z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród instalatorów i indywidualnych klientów.
Według raportu poświęconego europejskiemu rynkowi i danym dotyczącym pomp ciepła, który obejmuje dane z 21 krajów w Europie, w 2020 roku sprzedaż pomp ciepła na Starym Kontynencie wzrosła o 7,4%, co przełożyło się na 1,62 mln jednostek i oznacza rekord pomimo pandemii. Od rozpoczęcia produkcji pomp ciepła w pilzneńskiej fabryce Panasonic w 2018 roku firma stale dąży do zwiększenia zdolności, by sprostać aktualnemu popytowi i przyszłym potrzebom rozwojowym w Europie.
W Unii Europejskiej pompy ciepła pomagają ograniczyć roczne emisje dwutlenku węgla o 9,16 mln ton. Według IEA tego rodzaju pompy mogłyby zmniejszyć roczne emisje CO2 o 1,8 mld ton w sektorach budowlanym i przemysłowym.
- Wybór pompy ciepła do domu jednorodzinnego
- Jakie są dotacje na pompę ciepła 2023 roku?
- O co chodzi z tymi pompami ciepła? Powietrze-powietrze, powietrze-woda?
- Bufor ciepła 1000 l - kiedy warto stosować, a kiedy nie?
W ostatnich latach technologia pomp ciepła cieszy się dużym zainteresowaniem w Europie. Teraz jednak obserwujemy bardzo wyraźny wzrost popytu. W regionie tym panuje duża świadomość zmian klimatycznych, a mieszkańcy zdecydowanie dążą do budowy przyjaznych dla środowiska domów i adaptacji istniejących budynków. Dzięki temu nasze produkty grzewcze i chłodnicze będą nadal pozwalały konsumentom i dostawcom ograniczać ślad węglowy. We współpracy z pionem badawczo-rozwojowym ds. ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji w Niemczech jesteśmy w stanie projektować i produkować pompy ciepła, które sprostają potrzebom europejskich klientów, komentuje Enrique Vilamitjana, Dyrektor zarządzający Panasonic HVAC Europe.
Firma powiązana: Panasonic Heating & Cooling Solutions