Pompy ciepła - naprawdę tanie ciepło

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Pompy ciepła - naprawdę tanie ciepło
Pompy ciepła stają się w Polsce coraz popularniejszym źródłem ogrzewania. Większość inwestorów wybiera jednak urządzenia z kolektorami gruntowymi. Działania takie podyktowane są przekonaniem, że w klimacie naszego kraju pompy powietrzne nie są w stanie zapewnić komfortu cieplnego. Przykład z Bydgoszczy pokazuje jednak, że nie wszyscy mają tego rodzaju obawy.

Naprawdę tanie ciepło
Iwona i Tadeusz Ziółkowscy mieszkają w domku szeregowym na osiedlu Osowa Góra w Bydgoszczy. Budynek o powierzchni 120 m² zbudowany został 18 lat temu i jak na tamte czasy miał znakomite parametry termoizolacyjne. Jego ściany zewnętrzne składają się z trzech warstw (suporeksu, 5 cm styropianu i ponownie suporeksu).

 

Domy budowane obecnie mają wprawdzie lepsze parametry niż ten – stwierdza Tadeusz Ziółkowski. – Ale nie narzekam. Właściwości termoizolacyjne są na tyle dobre, że nie rozważam docieplenia ścian metodą lekką. Wychodzę z założenia, że wszelkie inwestycje muszą mieć swoje uzasadnienie ekonomiczne. Natomiast w tym przypadku oszczędności byłyby dyskusyjne, a czas zwracania się poniesionych nakładów bardzo długi.

 

W domu Iwony i Tadeusza od ponad roku działa powietrzna pompa ciepła ALTHERMA produkcji firmy .

 

Wybór urządzenia był jak najbardziej świadomy i przemyślany – podkreśla gospodarz. – Pompami ciepła interesowałem się od dawna i sporo na ten temat czytałem. Doszedłem do wniosku, że wykonanie instalacji wykorzystującej kolektor gruntowy będzie zwracało się przez bardzo długi czas. Kosztowne jest chociażby wykonanie dolnego źródła.

 

Tymczasem pompa powietrzna zarobi na siebie w ciągu pięciu lat. A więc kiedy przejdę już na emeryturę będę korzystał z naprawdę taniego ciepła. Analizowałem parametry różnych urządzeń dostępnych na rynku i w końcu zdecydowałem się na ALTHERMĘ.

 

Urządzenie składa się z trzech zasadniczych elementów: jednostki zewnętrznej, hydromodułu oraz zbiornika ciepłej wody użytkowej. Pierwszy z nich zainstalowany jest przy ścianie zewnętrznej domu i zabezpieczony przed wpływem czynników atmosferycznych niewielkim daszkiem. Dwa pozostałe elementy znajdują się w piwnicy i zajmują bardzo niewiele miejsca.

Zbiornik ciepłej wody użytkowej wykonany jest ze stali nierdzewnej o najwyższych parametrach sprawności energetycznejZbiornik ciepłej wody użytkowej wykonany jest ze stali nierdzewnej o najwyższych parametrach sprawności energetycznej. Podłączenie dodatkowej grzałki w górnej części zbiornika i wymiennika ciepła w części dolnej zapewnia szybkie podgrzewanie wody przy jak najniższym zużyciu energii

Moc urządzenia dostosowuje się do aktualnych warunków temperaturowych oraz potrzeb domowników. Jeżeli moduł sterujący stwierdzi, że do ogrzania domu wystarczą tylko 3 kW, wówczas wentylator jednostki zewnętrznej obraca się wolniej, a sprężarka pracuje z mniejszą wydajnością. Jeżeli temperatura w domu zaczyna spadać, moc pompy płynnie wzrasta.

Jednostka zewnętrzna pobiera niskotemperaturowe ciepło z otoczenia i podnosi jego temperaturę. Zwiększona ilość ciepła jest następnie przenoszona przez obieg chłodniczy do hydromodułu znajdującego się wewnątrz domuJednostka zewnętrzna pobiera niskotemperaturowe ciepło z otoczenia i podnosi jego temperaturę

Ta elastyczność jest dużą zaletą wybranej pompy. Urządzenie w domu Iwony i Tadeusza działa w zakresie od 2,5 do 8,5 kW. Zmienia się oczywiście również COP. Przy bardzo niskiej temperaturze wynosi on około 2,7, a w okresie wiosenno-jesiennym 4,5. Kiedy COP jest wysoki, wówczas ciepła woda użytkowa kosztuje naprawdę bardzo mało. Miesięcznie utrzymuje się na poziomie około 6. złotych.

 

Z pompami powietrznymi mam do czynienia od kilku lat – mówi gospodarz. – Moim poligonem doświadczalnym był domek na podbydgoskiej działce, który ma 70 m². Zainstalowałem w nim pompę powietrze-powietrze sterowaną sygnałem z telefonu komórkowego.

 

Jeśli wybieram się na działkę, to odpowiednio wcześniej wysyłam polecenie i kiedy przyjeżdżam w domku jest już ciepło. Bardzo szybko doszedłem do wniosku, że urządzenia korzystające z powietrza zewnętrznego jako źródła ciepła, są już na tyle efektywne, że warto zainwestować w jedno z nich i zainstalować je w domu.

 

Zdecydowałem się na pompę ciepła, w której jednostka zewnętrzna pobiera oraz kumuluje niskotemperaturowe ciepło z otoczenia. Jest ono następnie przesyłane do hydromodułu znajdującego się wewnątrz domu, a tam jest przekazywane przez czynnik chłodniczy do wody krążącej w grzejnikach.

Hydromoduł przenosi ciepło przez czynnik chłodniczy do wody krążącej w grzejnikach lub w ogrzewaniu podłogowym, a także do zbiornika ciepłej wody użytkowejHydromoduł przenosi ciepło przez czynnik chłodniczy do wody krążącej w grzejnikach lub w ogrzewaniu podłogowym, a także do zbiornika ciepłej wody użytkowej.

 

W hydromodule znajdują się elementy sterownicze oraz interfejs użytkownika. Wśród nich wyróżnić można m.in. timer tygodniowy, który pozwala na regulację temperatury zgodnie z wymaganiami użytkownika.

 

W timerze można zaprogramować harmonogram godzinowy i dzienny. Dzięki temu ogrzewanie staje się ekonomiczne. Można np. obniżyć temperaturę podczas nieobecności domowników lub w nocy, podnieść ją nad ranem. W ten sposób urządzenie zapewnia stały komfort cieplny w domu

Podliczniki umożliwiają śledzenie zużycia prądu, a tym samym efektywności ekonomicznej oraz oszczędności związanych z pracą urządzenia
Podliczniki umożliwiają śledzenie zużycia prądu, a tym samym efektywności ekonomicznej oraz oszczędności związanych z pracą urządzenia
W piwnicy tuż przy hydromodule zainstalowane są podliczniki, pozwalające określić koszty eksploatacji systemu.

 

Pierwszy z nich wskazuje, ile kosztować będą włączenia dodatkowej grzałki ciepła, która zabezpiecza w domu komfort cieplny i wspomaga pracę pompy, kiedy temperatura na zewnątrz jest tak niska, że urządzenie podstawowe wymaga dodatkowego wsparcia.

 

Dzieje się tak naprawdę rzadko i przy naprawdę niskich temperaturach. Najlepszym dowodem są liczby. W ciągu roku grzałka zużyła zaledwie 40 kWh energii. Drugi podlicznik wskazuje pobór prądu do grzałki wspomagającej bojler.

 

Grzałka ta jest obecnie wyłączona, gdyż zapotrzebowanie na ciepłą wodę ogrzewaną w 150-litrowym zbiorniku jest w pełni zabezpieczone przez urządzenie podstawowe.

 

Włączam ją raz w miesiącu, aby przegrzać instalację zgodnie z zaleceniami producenta i zabezpieczyć ją w ten sposób przed skażeniem bakteriami – mówi Tadeusz Ziółkowski.

Grzejniki starego typu doskonale współpracują z pompą ciepła, pomimo że dostosowane były do zupełnie innych parametrów temperaturowych czynnika grzewczego
Grzejniki starego typu doskonale współpracują z pompą ciepła, pomimo że dostosowane były do zupełnie innych parametrów temperaturowych czynnika grzewczego

W domu na Osowej Górze pozostawiono typowo wysokotemperaturowe grzejniki starego typu o dużej pojemności wodnej, a mimo to, jak zapewnia właściciel, dom nagrzewa się błyskawicznie.

 

Ponieważ jestem człowiekiem dociekliwym, to przez długi czas testowałem, jak zachowa się cały układ – podkreśla gospodarz. – Byłem ciekawy, czy da radę zapewnić odpowiednią temperaturę. Odpowiednią to znaczy taką, jaką zapewniał mi wcześniej operator centralnego ogrzewania. Wspólnie z żoną preferujemy
21°C. Ponieważ w czasie ubiegłej zimy ani przez chwilę nie narzekałem na chłód w domu... wiem, że nie będę ruszał kaloryferów.

 

Byłby to dodatkowy koszt i okazuje się, że zupełnie zbędny. W czasie rocznej eksploatacji (od marca do marca) zużyłem około 6800 kWh energii elektrycznej. Średnio jedna kWh kosztowała mnie 33 grosze brutto (licznik dwutaryfowy). W okresie zimowym, a więc wówczas, gdy pompa pracuje najbardziej intensywnie, płaciłem miesięcznie nie więcej niż 400 złotych za energię elektryczną.

 

Kaloryfery w domu Iwony i Tadeusza mieszczą około 250 litrów wody. To sporo. Nagrzewają się więc trochę dłużej od nowoczesnych grzejników, które mają mniejszą pojemność, ale i to ma swoje zalety. Gospodarz opisuje je następująco:

 

W momencie automatycznego odszraniania jednostki zewnętrznej, kiedy na jakiś czas następuje odwrócenie obiegu, a w związku z tym schładzanie wody w instalacji grzewczej... Masa wody w grzejnikach i rurach jest na tyle duża, że schłodzenie jest minimalne i nie powoduje włączenia się grzałki zabezpieczającej.

Marek Żelkowski

Zdaniem naszych Czytelników

time image

JBZ

26 Cze 2010, 12:31

Żeby nie pisać po próżnicy i patrzeć jak TB wije się jak piskorz w sieci, założyłem nowy wątek i zapraszam wszystkich do zapoznania się w jednym miejscu z wyjaśnieniami TB w sprawie głoszonych przez siebie poglądów.https://forum.budujemydom.pl/Poznajemy-pods...ego-t12145.htmlJerzy Zembrowski

time image

21 Cze 2010, 13:47

Z tego co ja znalazlem to wynika, ze ceny energii w Niemczech sa nominalnie 2x wyzsze niz u nas. Oczywiscie w porownaniu z sila nabywcza wyglada to inaczej.Poza tym piszac "urealnienie" mialem na mysli proporcje z gazem i olejem.

time image

21 Cze 2010, 13:37

coś mi się wydaje, że nośniki energii u nas są już na właściwym (czyt.wysokim) poziomiewięc raczej chodzi o unierealnienie tychżebo muszą zbierać na co2 za emisję z ultranowoczesnych elektrociepłowni węglowych

time image

21 Cze 2010, 13:32

Cytat A jak dodać do tego przecietna płacę w 1995r. w wys. 702zł (minimalna 260zł), oraz ceny nośników z 2009r do przeciętnej płacy 3.102zł (minimalna 1.276zł) , to jawi się ciekawy obraz sytuacji - zwłaszcza jak policzymy ile mogliśmy ...

time image

21 Cze 2010, 12:51

Cytat Szkoda, że analiza nie jest od 1995 roku! kWh- 0,21 zł m3 gazu - 0.40 zł olej litr 0.60zł... A jak dodać do tego przecietna płacę w 1995r. w wys. 702zł (minimalna 260zł), oraz ceny nośników z 2009r do przeciętnej ...

time image

21 Cze 2010, 12:34

Wkleiłem to co udało mi się szybko wygooglać. Pewnie, że im dłuższa analiza tym lepiej, ale widać o co chodzi.

time image

21 Cze 2010, 12:31

Cytat Witam ponownie.Chętnie podejmę z Panem polemikę na temat mojego domu - ale w miejscu do tego przeznaczonym - czyli moim dzienniku budowy.Inwektywami nie będę się zajmował - szkoda na to mojego czasu.Co do meritum - sprawia Pan wrażenie, ...

time image

21 Cze 2010, 12:08

Witam ponownie.Chętnie podejmę z Panem polemikę na temat mojego domu - ale w miejscu do tego przeznaczonym - czyli moim dzienniku budowy.Inwektywami nie będę się zajmował - szkoda na to mojego czasu.Co do meritum - sprawia Pan wrażenie, że nadal nie zrozumiał Pan istoty moich zarzutów ...

time image

JBZ

21 Cze 2010, 11:31

Cytat Prosze bardzo.1. Stopa dyskontowa 7% i okres amortyzacji 20 lat. - Wskaznikow tych uzyl Pan chyba tylko po to aby Pana praca wygladala bardziej naukowo. Nie widze aby wyliczal Pan NPV czy IRR inwestycji. Nawet jesli Pan wyliczal tylko zapomnial ...

time image

21 Cze 2010, 07:33

Szanowny Panie Zembrowski dobrze, że Pan się ze mną zgadza ( przynajmniej w liczeniu) Cytat Różnica pomiędzy zużyciem energii mogła wynieść max. 20%, bowiem straty ciepła zasobnika ją powodują (zależnie od pojemności zasobnika i ...

time image

21 Cze 2010, 07:04

Nie chcałbym budować domu, w którym można zaoszczędzić na ogrzewaniu 6,8 tys. zł rocznie, chyba, że oszczędniości to 80 % całej kwoty A co do polemiki z TB, to też pudło.On proponuje sciany i sufity z waty, więc bezwładność jest bardzo mała. Przy takim podejściu grzejniki ...

time image

21 Cze 2010, 04:45

Cytat ...Proszę o konkrety i uściślenie zarzutów. Jerzy Zembrowski Prosze bardzo.1. Stopa dyskontowa 7% i okres amortyzacji 20 lat. - Wskaznikow tych uzyl Pan chyba tylko po to aby Pana praca wygladala bardziej naukowo. Nie widze ...

time image

JBZ

20 Cze 2010, 13:17

Cytat Panie JBZ.Piekne analizy Pan przeprowadza. Szkoda tylko, ze juz po roku sa one guzik warte. A to dlatego, ze zaklada Pan rowny, 7 % wzrost cen energii niezalezny od czynnika grzewczego.Takie zalozenie kladzie cala analize bo wszyscy wiemy, ...

time image

20 Cze 2010, 02:25

Panie JBZ.Piekne analizy Pan przeprowadza. Szkoda tylko, ze juz po roku sa one guzik warte. A to dlatego, ze zaklada Pan rowny, 7 % wzrost cen energii niezalezny od czynnika grzewczego.Takie zalozenie kladzie cala analize bo wszyscy wiemy, ze jest nieprawdziwe.Pozdrawiam.

time image

JBZ

20 Cze 2010, 01:06

Kolejny bajer Panie Brzęczkowski! Różnica pomiędzy zużyciem energii mogła wynieść max. 20%, bowiem straty ciepła zasobnika ją powodują (zależnie od pojemności zasobnika i rodzaju oraz grubości jego izolacji). Jeśli zasobnik stał wewnątrz domu, a tak pewnie było, to różnica ...

time image

19 Cze 2010, 17:59

Cytat Inwestor ten otrzymał ode mnie 13 wariantów rozwiązań (wszystkie po optymalizacji współczynników przenikania ciepła U ścian, podłogi, dachu i stolarki oraz wykluczeniu kondensacji pary wodnej). Rroczny odpis amortyzacyjny inwestycji ...

time image

JBZ

19 Cze 2010, 13:22

Inwestor ten otrzymał ode mnie 13 wariantów rozwiązań (wszystkie po optymalizacji współczynników przenikania ciepła U ścian, podłogi, dachu i stolarki oraz wykluczeniu kondensacji pary wodnej). Rroczny odpis amortyzacyjny inwestycji budowlanej 5% (czas zwrotu inwestycji 20 lat). Stopa ...

time image

19 Cze 2010, 10:23

Cytat zaś zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych na cele grzewcze i cwu w wysokości 6800 zł rocznie Dom 170m2 zużywający 150kWh/m2 ( czyli durszlak ) to 2700m3 gazu x 1,6 zł daje nam 4300 zł Panie Zembrowski jak Pan "usprawnił" ...

time image

JBZ

19 Cze 2010, 09:53

Pisałem o konieczności konsultacji rozwiązań ze specjalistą, a nie błądzić samemu, ale widać iż każdy w Polsce jest lekarzem, politykiem i budowlańcem. Po co błądzić i przepłacać?Każde rozwiązanie ma swoje zalety ale i wady. Każdy dom wymaga indywidualnej analizy i określenia ...

time image

Gość arturo72

19 Cze 2010, 08:32

Cytat Musimy bardziej zaufać elektryczności, chociaż nie bardzo jestem przekonana. Ale w sumie i tak jakoś grzać muszę, więc rachunki czy w ten czy w inny sposób będzie się płacić. Tylko trzeba znaleźć najtaniej Jeśli dom ...

time image

19 Cze 2010, 04:33

Cytat Ashantess a czemu nie gaz? Nie macie gazu? Koszt instalacji pewnie podobny jak przy piecu elektrycznym a potem jednak niższe chyba rachunki? Mnie wychodzi 250 zł/ mies Właśnie o ten gaz chodzi, nie mamy przyłącza, zostaje ...

time image

18 Cze 2010, 21:48

Ashantess a czemu nie gaz? Nie macie gazu? Koszt instalacji pewnie podobny jak przy piecu elektrycznym a potem jednak niższe chyba rachunki? Mnie wychodzi 250 zł/ mies

time image

18 Cze 2010, 08:10

Cytat ... Oto, co nam policzyły firmy... Tutaj była opisywana Pompa ciepła powietrze-woda. to rozwiązanie jest znacznie tańsze. Montuje się tak jak klimatyzator. Nie potrzeba odwiertów, wykopów itp.Co do ostatniego postu, ...

time image

JBZ

18 Cze 2010, 00:22

Cytat JBZ, przyjąłeś taką masę nieprawdziwych założeń, że aż strach. 1. inwestor głupi, 2. fachowiec beznadziejny i nieuczciwy, 3. projekt do kitu, 4. czasopisma do dooopy, 5. forum bez sensu i pełne oszustów. Skoro jest tak idiotycznie, ...

time image

17 Cze 2010, 23:19

Cytat (...) W rezultacie, inwestorzy zamiast skupić się na swojej profesji i zdobywaniu pieniędzy, to tracą czas na edukację w pompach, rekuperatorach czy ogrzewaniach - nadal nie mając o tym zielonego pojęcia i wypisując bzdury. Jeśli ...

time image

JBZ

17 Cze 2010, 23:03

Czytam porady podstawionych i prawdziwych inwestorów i włos mi się jeży na głowie!Od stycznia 2009 r. w Polsce obowiązuje dyrektywa EPBD o konieczności wykonywania charakterystyk energetycznych do projektu budowlanego, a tymczasem architekci dalej beztrosko skupiają się wyłącznie ...

time image

17 Cze 2010, 17:09

Jesteśmy w trakcie budowy domu.Zanim zaczęliśmy budowę, byliśmy praktycznie szczerze przekonani, że będziemy mieli pompę ciepła.Od tygodnia zaczyna nam się zmieniać zdanie.Oto, co nam policzyły firmy, było ich kilka, ale wartości zbliżone:pompa - 32 000 - 35 000osprzęt do pompy ...

time image

17 Cze 2010, 16:07

Może gdyby nie ogromny koszt założenia PC,to takie rozwiązanie byłoby moim zdaniem opłacalne.....Zwłaszcza,że ponosi się też później też nie małe koszty eksploatacji pomp ciepła ....

time image

17 Cze 2010, 11:59

Dla uczciwości należałoby poinformować, że autor cytowanego w pierwszym poście artykułu jest właścicielem firmy BeZet (dziwnym trafem zachwalanej w nastepnych postach ), która instaluje Althermy.Nie neguje to oczywiście faktu, że jest to dobre rozwiązanie, ale dla domów naprawde ...

time image

Gość adam

15 Lut 2010, 10:42

Sluchajcie , czy juz wczesna wiosna mozna sie brac powaznie za plany załozenia pompy ciepła ? czy czekac do lata ?..

time image

04 Lut 2010, 13:24

Nie rozumiem gdzie to "tanie ciepło" przy koszcie energii elektrycznej 400zł/m-c oczywiście biorąc pod uwagę koszty tej pompy a widzę są i takie głosy że to kosztuje znacznie więcej. U mnie dom 130m2 pow.użytk. piec gazowy kondensacyjny z zasob.120L(7tys) koszt gazu 350 zł wszystko ...

time image

03 Lut 2010, 20:41

Fajny tekst! Przekonał mnie!

time image

26 Sty 2010, 07:19

Cytat Omijać pompy z daleka. Wtedy się Szanowny Pan nie sparzy. No chyba, że konserwator zabytków nie zgadza się na zmniejszenie potrzeb ciepła przez izolację termiczna. teraz to żeś Pan przywalił !!!!!!! Dlaczego ????

time image

Gość yarro

06 Sty 2010, 13:32

Propaganda sukcesu. Zainstalował pompę ciepła na działce?? I nie ukradli mu podczas pierwszej nocy? CO za bzdura. Poza tym również koszty eksploatacji pc są mocno \"zaokrąglone\" w dół. Koszt energii elektrycznej poniesionej na eksploatację samej pc (podlicznik) w sezonie zimowym ...

time image

10 Gru 2009, 09:13

Cytat NA co patrzec tak naprawde podczas wyboru pompy ?Co jest wazne ?zeby sie nie sprzyc. Omijać pompy z daleka. Wtedy się Szanowny Pan nie sparzy. No chyba, że konserwator zabytków nie zgadza się na zmniejszenie potrzeb ciepła ...

time image

Gość Marcin

09 Gru 2009, 14:06

NA co patrzec tak naprawde podczas wyboru pompy ? Co jest wazne ?zeby sie nie sprzyc.

time image

04 Lis 2009, 21:45

Cytat Witam,U mnie koszt Althermy wyniósł (wrzesień 2009) 21 tyś zł brutto (pompa ciepła 6,8 kW + hydrobox z grzałką 6 kW oraz zasobnik z nierdzewki 200 L + montaż całości). Dom ma 150 mkw jest b.dobrze ocieplony, 4 osoby, jest też ...

time image

Gość Joanna

10 Paź 2009, 17:40

Witam, U mnie koszt Althermy wyniósł (wrzesień 2009) 21 tyś zł brutto (pompa ciepła 6,8 kW + hydrobox z grzałką 6 kW oraz zasobnik z nierdzewki 200 L + montaż całości). Dom ma 150 mkw jest b.dobrze ocieplony, 4 osoby, jest też rekuperator. W domu jest ciepło (podłogówka wodna), ...

time image

09 Paź 2009, 08:14

Cytat Radziłbym 3000 zł wydać na ogrzewanie - za 20000zł dołożone do izolacji "COP" wyniesie minimum 5 a i izolacja ma mniej awarii i jest trwalsza! Waldemar pisał wcześniej, że zapotrzbowanie na ciepło w najchłodniejsze ...

time image

09 Paź 2009, 07:11

Radziłbym 3000 zł wydać na ogrzewanie - za 20000zł dołożone do izolacji "COP" wyniesie minimum 5 a i izolacja ma mniej awarii i jest trwalsza!

time image

Gość Waldemar

08 Paź 2009, 20:20

Witam ponownie sympatykow pomp ciepla! Z przyjemnoscia informuje,ze zainstalowalem jednostke zewnetrzna Althermy,mialem probny rozruch......i dziala pieknie,cichutko pracuje,grzeje!!!!! Pozdrowienia dla wszystkich niedowiarkow,watpiacych,ze tanie cieplo mozna miec z powietrza,sympatykow ekogroszku,gazu,oleju,oraz ...

time image

05 Mar 2009, 08:07

Witam!Dokładnie tak.Altherma(cały system)+kotłownia+podłogówka=30tys.Pozdrawiam.Waldemar

time image

Gość Roman

04 Mar 2009, 21:59

Witam! Panie Waldemarze, czy dobrze rozumiem że koszt całkowity inwestycji w ciepło Pana domu wyniósł ca. 30 tys. złoty? 20 tys. pompa + instalacja oraz kotłownia z podłogówką 10 tys.

time image

01 Mar 2009, 22:17

Witam!Wyraziłem się dostatecznie jasno co miałem na myśli pisząc o 20 000zł.Temat ekogroszku,pieca,wyrzucania popiołu,ogólnego babrania się w brudzie nie interesuje mnie.System ogrzewania z COP poniżej 1,0 nie intersuje mnie również.Proponuję więcej poczytać na temat dostępnych ...

time image

01 Mar 2009, 22:05

Witam!Pisząc o kwocie 20 000zł miałem na myśli nie całą instalację centralnego ogrzewania,lecz instalację pompy ciepła powietrze-woda (Altherma firmy Daikin),która sprowadza się (to dostarcza Daikin) do jednostki zewnętrznej,wewnętrznej oraz zbiornika ciepłej wody użytkowej na ...

time image

01 Mar 2009, 08:13

Cytat Jestem wlasnie na etapie poszukiwań ogrzewania do mojego domu, ktory bedę budowal w tym roku.Panie Waldemarze, mowi pan o kosztach 20 000PLN, co wchodzi w te koszty? Za 20 tyś to zrobisz centralne na eko-groszek (kotłownia ...

time image

Gość Romek

28 Lut 2009, 23:42

Jestem wlasnie na etapie poszukiwań ogrzewania do mojego domu, ktory bedę budowal w tym roku. Panie Waldemarze, mowi pan o kosztach 20 000PLN, co wchodzi w te koszty?

time image

Gość Waldemar

02 Lut 2009, 10:37

Altherma - komentarz. Pisząc wczoraj komentarz do artykułu zapomniałem dodać,że jesli ktoś jest instalacją systemu Altherma zainteresowany,to polecam firmę Be-Zet z Bydgoszczy(www.bezet.com.pl) - wspominałem,że widziałem instalacje w trzech domach - wykonawcą była firma Be-Zet....a ...

time image

Gość Waldemar

01 Lut 2009, 22:57

Witam wszystkich sympatyków pomp ciepła! Od kilku miesięcy interesuję się pompami ciepła, tym bardziej z zainteresowaniem czytam artykuły na tej stronie. Ma to swoje uzasadnienie: jestem w trakcie budowy domu, a na jakiś system ogrzewania zdecydować się trzeba! Należę do tych,którzy ...

time image

Gość praktyk a nie teoretyk

14 Sty 2009, 15:25

"Zmienia się oczywiście również COP. Przy bardzo niskiej temperaturze wynosi on około 2,7, a w okresie wiosenno-jesiennym 4,5." - brednie , dla mnie bardzo niska temperatura to - 20, a przy takiej temperaturze COP 2,7 to absurd nad absurdy, ludzie skąd wy bieżecie takie dane. Fizyki nie znacie ???

time image

14 Sty 2009, 15:25

Pompy ciepła stają się w Polsce coraz popularniejszym źródłem ogrzewania. Większość inwestorów wybiera jednak urządzenia z kolektorami gruntowymi. Działania takie podyktowane są przekonaniem, że w klimacie naszego kraju pompy powietrzne nie są w stanie zapewnić komfortu ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny