Za pompę ciepła z montażem zapłaciłem 30 000 zł

Za pompę ciepła z montażem zapłaciłem 30 000 zł

Beata i Mariusz zbudowali dom na działce o powierzchni 1500 m2 leżącej w pobliżu Warszawy. Posłużyli się gotowym projektem o nazwie „Bajkowy II”, w którym dokonano kilku drobnych modyfikacji (m.in. zwiększono powierzchnię salonu oraz podwyższono nieznacznie ściankę kolankową).

Niepodpiwniczony budynek z poddaszem użytkowym ma 130 m2. Ściana budynku jest dwuwarstwowa (POrOTHERM + 12 centymetrów ).

- Jako że dom jest dobrze ocieplony, przyjęto zapotrzebowanie energii na 50 W/m2 - stwierdza Mariusz. - Firma wykonawcza oceniła, że grunt na działce pozwala na wykonanie dolnego źródła w postaci dwóch kolektorów pionowych o długości 60 m (założono uzysk ciepła z wymiennika gruntowego na poziomie 50 W/m.b). Za obliczeniową temperaturę dolnego źródła przyjęto 2°C.

Kolektory wykonano z rury PE 30 280 z zastosowaniem dwusekcyjnego rozdzielacza z zaworami odcinającymi. W instalacji krąży płyn roboczy Ergolid EKO. Wykonanie kolektora okazało się stosunkowo tanie i kosztowało 5500 złotych.

- Warto jednak podkreślić, że rozpiętość proponowanych cen była w tym wypadku bardzo duża, a najwyższe z nich oscylowały w granicach kilkunastu tysięcy - podkreśla inwestor. - Cieszę się, iż można było użyć kolektora pionowego ponieważ wiem, że kolektor poziomy dosyć radykalnie ogranicza możliwość wykorzystania działki. W pewnych jej fragmentach trzeba zapomnieć o sadzeniu drzew i krzewów o silnym systemie korzeniowym.

- Za całość, tj. pompę i ogrzewanie podłogowe, zapłaciłem niewiele ponad 50 000 złotych brutto. Sama pompa ciepła w cenie katalogowej producenta kosztowała 31 110 złotych brutto (VAT 22%). Natomiast dzięki temu, że firma ARKA z Płocka jest firmą usługową, można było zastosować niższy 7% podatek VAT. Ostatecznie za pompę ciepła oraz montaż zapłaciłem 30 tys. złotych. To kolejny dowód na to, jak bardzo opłaca się zamawiać kompleksową usługę.

Firma ARKA zaproponowała pompę Fighter 1240 produkowaną przez NIBE, której moc grzewcza wynosi 6,43 kW, a moc chłodnicza 5,14 kW, COP 5.

Produkt ten jest urządzeniem kompaktowym z wbudowanym wymiennikiem płaszczowym przygotowującym ciepłą wodę użytkową. Dodatkowo zamontowano w nim także moduł grzałki o trzech stopniach mocy (3-6-9 kW), który może być wykorzystywany podczas zwiększonego zapotrzebowania na wodę lub do tzw. przegrzewu antybakteryjnego c.w.u. Pompa ciepła ustawiona jest w niewielkim (3 m2) pomieszczeniu znajdującym się w tylnej części garażu. 

Pompa ciepła

- Zanim zdecydowałem się na ofertę firmy ARKA, otrzymałem też kalkulacje od kilku innych wykonawców - wspomina Mariusz.- O mojej decyzji zdecydowała nie tylko stosunkowo niska cena (niektóre kalkulacje były nawet na nieco niższym poziomie), ale także autoryzacja producenta pomp NIBE dla płockiej firmy. Od początku byłem zdecydowany na tę właśnie markę.

- Nie jestem wprawdzie specjalistą, ale słyszałem wiele dobrego o jej produktach oraz miałem okazję przekonać się o tym, że są bardzo nowoczesne i ciche. Inną ważną sprawą była dla mnie kompleksowość oferty. Interesowało mnie, aby firma zamontowała mi nie tylko pompę ciepła wraz z kolektorem, ale również wykonała ogrzewanie podłogowe.

- W razie jakichś problemów chciałem uniknąć sytuacji, w której jeden wykonawca zrzuca winę na drugiego za nieprawidłowe efekty działania instalacji. Pompa została zamontowana wiosną tego roku. Pierwsze próbne uruchomienie instalacji już miało miejsce, ale teraz czekamy na ostateczne zamknięcie domu, tj. zamontowanie drzwi garażowych oraz wejściowych.

Wykonawca instalacji zapewnia, że w pomieszczeniach mieszkalnych bez żadnego problemu będzie można osiągnąć 21°C przy temperaturze wody w instalacji podłogowej (REHAU) rzędu 35°C.

- W domu jest wprawdzie zamontowany kominek, ale bardziej dla celów rekreacyjnych i estetycznych związanych z wystrojem domu, niż dla celów grzewczych - podkreśla właściciel. - Wierzę, że pompa ciepła zapewni budynkowi komfort cieplny.

- Zresztą umowa podpisana z wykonawcą jest umową określonego rezultatu. Firma gwarantuje efektywne ogrzanie domu. Z moich doświadczeń wynika, że w przypadku pomp ciepła najbardziej opłaca się wybierać firmy, które znajdują się blisko. Diabeł tkwi jak zwykle w szczegółach. Otóż w żadnej ofercie, nawet firm z drugiego końca kraju, nie znajdują się na przykład koszty zakwaterowania pracowników instalujących urządzenie i wykonujących instalację. A wbrew pozorom może być to całkiem spora suma, która podroży ofertę.

Komentarze

Gość fajtuś
19-02-2023 08:03
Gratulacje za zdjęcie. Dom jest średniej urody, ale rzut oka na to co na fotce i każdy się zniechęci. Po co komu coś takiego. Salon, do którego każdy nos wtyka, a żeby wejść na górę (np. koledzy do dzieci) muszą przedefilować przez salon. Jest tyle fajnych projektów, gdzie wszystko ...
Gość Zachar
09-10-2021 06:55
Podniesienie ścianki kolankowej skutkuje tym że dom wygląda jak by go ktoś rozciągnął w paincie. Nienaturalnie, brzydko :)
Gość Piotrek
22-07-2021 19:27
W domu można uzyskać 21 st przy temperaturze podłogowymi 35 st? Słabo. Ja taka temperaturę uzyskuje przy 29 st.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz