Na co należy zwrócić szczególną uwagę wybierając pionowy grzejnik panelowy?

Na co należy zwrócić szczególną uwagę wybierając pionowy grzejnik panelowy?

Jak wielkość każdego grzejnika tak i pionowego najlepiej dobrać nie wskaźnikowo, co jest mało dokładne, ale wg obliczonej mocy i parametrów instalacji. Grzejniki pionowe są wąskie (od 30 do 83 cm), co ułatwia ich umiejscowienie. Warto przy tym pamiętać, że najkorzystniejsza lokalizacja to miejsce przy oknach czy ścianach zewnętrznych. Należy także zwrócić uwagę, aby zostawić wystarczającą odległość z boków grzejnika do jego montażu, zdjęcia osłon bądź też czyszczenia.

A decydując się na konkretną wysokość, trzeba pamiętać, aby utrzymać wystarczającą przestrzeń nad grzejnikiem dla zachowania swobodnej konwekcji, a pod grzejnikiem minimalną odległość od podłogi tak, aby zawór z głowicą nie był narażony na uszkodzenia i można było wygodnie utrzymać podłogę w czystości. Wszystkie grzejniki pionowe marki Purmo mają w standardzie cztery króćce od spodu i można dowolnie decydować czy grzejnik podłączyć króćcami środkowymi czy skrajnymi. Niezależnie od podłączenia, przewód zasilający musi być z lewej strony a powrotny z prawej.

Litera "V" w opisie grzejnika oznacza vertical, czyli że są to grzejniki pionowe, a nie ventil, że chodzi o grzejniki zaworowe; dlatego wymagają one podłączenia przez zewnętrzny zawór termostatyczny. Grzejniki pionowe występują ze standardową płytą z przetłoczeniami (Vertical), z płaską płytą dekoracyjną (Kos V i Faro V (na zdjęciu otwierającym)) oraz z płaską płytą zintegrowaną z osłonami bocznymi (Paros V i Tinos V). Za 20% dopłatą można je zamówić w wybranym kolorze z bogatej palety Purmo - dostępnych jest aż 70 kolorów. Do grzejników pionowych są także dedykowane akcesoria - ozdobne i funkcjonalne relingi ze stali szczotkowanej.

Więcej praktycznych porad znajduje się na kanale YouTube producenta - PurmoPolska.

Rafał Różycki
Inżynier Produktu PURMO
www.purmo.com
fot. otwierająca: Purmo

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz