1. Który system do jakiego budynku?
Ogrzewanie podłogowe wodne instaluje się tylko w nowym budownictwie. Elastyczne rury z tworzywa sztucznego albo z kompozytu do ogrzewania podłogowego po ułożeniu zalewa się warstwą wylewki. W systemie mokrym, najpierw układana jest warstwa izolacji przeciwwilgociowej i termicznej, a następnie folia, zaprawa klejąca i wylewka.
W praktyce najczęściej jest ono stosowane w budownictwie jednorodzinnym jako ogrzewanie podstawowe całego budynku, gdzie w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem centralnym jest tańsze w eksploatacji oraz praktycznie nie zajmuje przestrzeni.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe nadaje się do każdego rodzaju budynku i można je dodać na każdym etapie jego użytkowania.
Można je zamontować zupełnie niezależnie, bo nie wymaga podłączenia do kotłowni. Może być używane równolegle z ogrzewaniem centralnym (na przykład poza sezonem grzewczym) lub jako ogrzewanie podstawowe - akumulacyjne.
W skład systemu wchodzą przewody lub maty grzewcze, ułożone pod posadzką, oraz termostat z czujnikiem temperatury podłogi. Aby zminimalizować zużycie prądu duże znaczenie ma również izolacja.
2. Czas nagrzewu
- Jak zbudowany jest grzejnik niskotemperaturowy?
- Grzejniki elektryczne Bursa
- Montaż podłogówki jeszcze nigdy nie był taki prosty - z aplikacją InstallPRO360
- Sprężone powietrze w przemyśle i na co dzień. Nowe rury i złączki w systemie SharkBite i John Guest
Uruchomienie ogrzewania wodnego wymaga dużych nakładów energii. Pełny efekt nagrzanych do wymaganej temperatury pomieszczeń osiąga się najwcześniej po kilku godzinach od włączenia systemu.
Elektryczny system grzewczy w postaci mat lub przewodu układanego w rowkowych płytach izolacyjnych nagrzewa się od 30 min do 1 godziny. Zazwyczaj układany w łazienkach działa on według stałego harmonogramu, np. rano i wieczorem. Można nim sterować zdalnie przez aplikację, zmieniając temperaturę w każdym momencie oraz w każdym pomieszczeniu niezależnie.
3. Grubość wylewki
Ogrzewanie podłogowe wodne zalewa się samopoziomującą wylewką anhydrytową lub betonową. Średnia grubość wylewki to 6,5 cm. Trzeba pamiętać, że im grubsza warstwa betonu, tym gorsze parametry przewodzenia ciepła. Należy też uwzględnić dodatkowe obciążenie stropu ze względu na ciężar wylewki oraz znajdującej się w instalacji wody.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe ma grubość od 3 mm (maty grzewcze układane w kleju do płytek) do 13 mm (samoregulujący przewód grzejny układany w rowkowanych płytach izolacyjnych). Waga systemu jest praktycznie nieistotna. System nie podnosi poziomu podłogi.
Podsumowanie
Podsumowując: wodne ogrzewanie podłogowe jest zwykle pierwszym wyborem w domach jednorodzinnych i jednokondygnacyjnych, jako ogrzewanie podstawowe zamiast tradycyjnego ogrzewania centralnego.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest zalecane jako odbiornik odnawialnej energii elektrycznej w domach pasywnych oraz we wszystkich budynkach gotowych, których konstrukcja nie pozwala na instalację ogrzewania wodnego.
Monika Michońska
Marketing Manager Europe nVent Thermal Polska Sp. z o.o.
Na zdjęciu otwierającym: Elektryczne maty grzewcze układa się w warstwie kleju pod płytkami. Są one lekkie i niezwykle cienkie, dzięki czemu nie podnoszą poziomu podłogi. Maty takie z powodzeniem można zastosować podczas remontu kuchni czy łazienki. (fot. nVent Raychem)