Ogrzewanie podłogowe elektryczne czy wodne? Porównanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ogrzewanie podłogowe elektryczne czy wodne? Porównanie

Porównanie ogrzewania podłogowego elektrycznego i wodnego w 3 kluczowych kwestiach: do jakiego budynku, czas nagrzewu i grubość wylewki.

aktualizacja: 2022-09-13 11:30:08

1. Który system do jakiego budynku?

Ogrzewanie podłogowe wodne instaluje się tylko w nowym budownictwie. Elastyczne rury z tworzywa sztucznego albo z kompozytu do ogrzewania podłogowego po ułożeniu zalewa się warstwą wylewki. W systemie mokrym, najpierw układana jest warstwa izolacji przeciwwilgociowej i termicznej, a następnie folia, zaprawa klejąca i wylewka.

W praktyce najczęściej jest ono stosowane w budownictwie jednorodzinnym jako ogrzewanie podstawowe całego budynku, gdzie w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem centralnym jest tańsze w eksploatacji oraz praktycznie nie zajmuje przestrzeni.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe nadaje się do każdego rodzaju budynku i można je dodać na każdym etapie jego użytkowania.

Można je zamontować zupełnie niezależnie, bo nie wymaga podłączenia do kotłowni. Może być używane równolegle z ogrzewaniem centralnym (na przykład poza sezonem grzewczym) lub jako ogrzewanie podstawowe - akumulacyjne.

W skład systemu wchodzą przewody lub maty grzewcze, ułożone pod posadzką, oraz termostat z czujnikiem temperatury podłogi. Aby zminimalizować zużycie prądu duże znaczenie ma również izolacja.

2. Czas nagrzewu

Uruchomienie ogrzewania wodnego wymaga dużych nakładów energii. Pełny efekt nagrzanych do wymaganej temperatury pomieszczeń osiąga się najwcześniej po kilku godzinach od włączenia systemu.

Elektryczny system grzewczy w postaci mat lub przewodu układanego w rowkowych płytach izolacyjnych nagrzewa się od 30 min do 1 godziny. Zazwyczaj układany w łazienkach działa on według stałego harmonogramu, np. rano i wieczorem. Można nim sterować zdalnie przez aplikację, zmieniając temperaturę w każdym momencie oraz w każdym pomieszczeniu niezależnie.

3. Grubość wylewki

Ogrzewanie podłogowe wodne zalewa się samopoziomującą wylewką anhydrytową lub betonową. Średnia grubość wylewki to 6,5 cm. Trzeba pamiętać, że im grubsza warstwa betonu, tym gorsze parametry przewodzenia ciepła. Należy też uwzględnić dodatkowe obciążenie stropu ze względu na ciężar wylewki oraz znajdującej się w instalacji wody.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe ma grubość od 3 mm (maty grzewcze układane w kleju do płytek) do 13 mm (samoregulujący przewód grzejny układany w rowkowanych płytach izolacyjnych). Waga systemu jest praktycznie nieistotna. System nie podnosi poziomu podłogi.

Podsumowanie

Podsumowując: wodne ogrzewanie podłogowe jest zwykle pierwszym wyborem w domach jednorodzinnych i jednokondygnacyjnych, jako ogrzewanie podstawowe zamiast tradycyjnego ogrzewania centralnego.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest zalecane jako odbiornik odnawialnej energii elektrycznej w domach pasywnych oraz we wszystkich budynkach gotowych, których konstrukcja nie pozwala na instalację ogrzewania wodnego.

Monika Michońska
Marketing Manager Europe nVent Thermal Polska Sp. z o.o.
Na zdjęciu otwierającym: Elektryczne maty grzewcze układa się w warstwie kleju pod płytkami. Są one lekkie i niezwykle cienkie, dzięki czemu nie podnoszą poziomu podłogi. Maty takie z powodzeniem można zastosować podczas remontu kuchni czy łazienki. (fot. nVent Raychem)

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Pepe

21 Sep 2022, 07:15

Panie redaktorze a gdzie propozycje suchej zabudowy ogrzewania podłogowego.. proponuje się doszkolić

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!