Kanały grzewcze: czy są najlepsze do ogrzewania wnętrz o dużych przeszkleniach? Co daje wentylator?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kanały grzewcze: czy są najlepsze do ogrzewania wnętrz o dużych przeszkleniach? Co daje wentylator?

Przed kilku laty do ogrzewania wnętrz o dużych przeszkleniach nie było na rynku dobrego, taniego rozwiązania. Ogrzewanie podłogowe nie zda tu egzaminu. 1 m² "podłogówki" waży 150-400 kg. Klimat w Polsce cechuje duża dynamika, stwarzająca problemy z optymalną dystrybucją ciepła. Idealną alternatywą dla charakteryzującej się ogromną bezwładnością cieplną "podłogówki" jest ogrzewanie kanałowe.

aktualizacja: 2021-07-28 09:48:35

Grzejniki kanałowe mają bardzo małą masę i niemal niezwłocznie reagują na każdy impuls cieplny, szybko zaczynając grzać pełną mocą. Chronią także przed wnikaniem chłodnego powietrza w głąb pomieszczenia, w trudnych do ogrzania miejscach (wyjścia na taras, balkon).

Można zastosować "kanałówkę" bez wentylatora - jej maksymalna głębokość wynosi nawet 70 cm. Nie wszędzie jednak jest to możliwe. Jeśli zależy nam na maksymalnym ograniczeniu długości i głębokości kanałów, przy jednoczesnym uzyskaniu odpowiedniej mocy grzewczej, warto wspomóc się trójbiegowym wentylatorem. Wentylator nie tylko znacznie zwiększa moc grzejnika, powoduje także że ogrzewanie jest dynamiczniejsze, a jego cicha praca gwarantuje komfort użytkowania. Najpłytsze zestawy z wentylatorem mają głębokość zaledwie 8 cm, zatem ich montaż nie musi być uwzględniony na etapie projektowania.

Co daje wentylator?

Pojawienie się ogrzewania kanałowego w projektach, spowodowało potrzebę szybkiego rozwoju oferty, tworzenie zestawów istotnie zróżnicowanych mocą grzewczą o relatywnie małych gabarytach oraz istotnie większych możliwościach wpływania na zmianę dynamiki procesu grzania. Pojawiły się grzejniki kanałowe zaopatrzone we wspomagające grzanie wentylatory. To właśnie zmienna wydajność wentylatorów jest, poza samym wysokiej sprawności wymiennikiem, głównym czynnikiem różnicującym moc grzewczą grzejnika kanałowego. Zastosowanie mocniejszego, wydajniejszego wentylatora, może znamiennie podwyższyć moc zainstalowanego zestawu kanałowego, bez zwiększania jego gabarytów, nawet o kilkadziesiąt procent.

Grzejniki kanałowe mogą ogrzewać pomieszczenia samodzielnie lub stanowić ogrzewanie wspomagające. Mogą pracować w temperaturach pracy ogrzewania podłogowego. Zawsze warto zainstalować na rozdzielaczu rotametry. Pozwalają one na łatwą zmianę proporcji grzania poprzez "podłogówkę" i "kanałówkę". Najkorzystniejszym sposobem sterowania "kanałówką" są elektrozawory umieszczone na rozdzielaczach współpracujące z pokojowym czujnikiem temperatury.

Grzejnik kanałowy REGULUS®-system CANAL VENT
Grzejnik kanałowy REGULUS®-system CANAL VENT
Grzejnik kanałowy REGULUS®-system CANAL
Grzejnik kanałowy REGULUS®-system CANAL

Grzejniki kanałowe REGULUS®-system CANAL poprzez swoją wysoką sprawność i charakterystykę pracy, dają możliwość wyboru takiej strategii grzania i precyzyjnej dystrybucji wytworzonego ciepła, że w efekcie ich racjonalnego użytkowania osiąga się istotne zmniejszenie kosztów ogrzewania, i co ważne, bez uszczerbku dla komfortu cieplnego, a wręcz z jego wzrostem.

Zalety ogrzewania kanałowego CANAL VENT

 • szybkie, niewielkim nakładem energii rozpoczęcie efektywnego grzania;
 • możliwość ekonomicznego wykorzystania każdego zauważalnego zysku ciepła (czujnik temperatury zatrzymujący grzanie);
 • możliwość maksymalnie długich wyłączeń ogrzewania w ciągu doby (sterownik dobowy).

Grzejniki umieszczone w podłogowym kanale grzewczym nie ograniczają przestrzeni, to świetne rozwiązanie ze względów estetycznych. Ulokowane wzdłuż przeszkleń działają jak kurtyna ciepłego powietrza i chronią szyby przed zaparowaniem. Atrakcyjne wzornictwo podestów ażurowych wykonanych z aluminium lub z drewna, sprawia że można dopasować je do wybranego stylu wnętrza. Latem w miejsce podestu ażurowego warto zamontować podest posezonowy. Zabezpieczy on wnętrze kanału przed zabrudzeniem w okresie gdy grzejniki kanałowe nie pracują.

Grzejniki kanałowe dobrze współpracują z niskotemperaturowymi źródłami ciepła jak kotły kondensacyjne i pompy ciepła, które są powszechnie stosowane w budownictwie energooszczędnym. Mogą także współpracować z kotłami stałopaliwowymi, gazowymi i elektrycznymi. Posiadając układ wodny zbudowany z miedzi, nadają się do każdego typu instalacji c.o. Są odporne na korozję i na zmiany ciśnienia w instalacji, co znacząco wydłuża ich czas eksploatacji. To dobra inwestycja na lata.

Grzejnik kanałowy REGULUS®-system CANAL
Grzejnik kanałowy REGULUS®-system CANAL
Grzejnik kanałowy REGULUS®-system CANAL

REGULUS®-SYSTEM OFERTA ZESTAWÓW OGRZEWANIA KANAŁOWEGO

 • CANAL - konwekcja naturalna - modele:
  • SOLO - szer. 25 cm - wys. 17-70 cm
  • DUO - szer. 35 cm - wys. 10-27 cm
  • DUBEL - szer. 40 cm - wys. 17-70 cm
 • CANAL VENT - cyrkulacja wspomagana wentylatorem - modele:

W cenie zestawów kanałowych:

 • grzejniki kanałowe
 • wanna z obramowaniem podestu
 • akcesoria - odpowietrznik, pokrywa zaworów, zestaw montażowo-stabilizujący
 • zespół wentylatorów z okablowaniem i osłonami (w zestawie CANAL VENT)

Podest zestawu kanałowego płatny dodatkowo. W cenie podestu malowanie podestu aluminiowego na dowolny dostępny kolor z palety RAL K7.

Typy podestów przykrywających kanał grzewczy:

 • aluminiowe - malowane lub anodowane
 • drewniane - po dwa wzory z dębu lub buku
 • posezonowy - pokrywa kanału grzewczego stosowana zamiennie z podestem kanału

 


REGULUS®-system Wójcik s.j.
Grażyńskiego 51
43-300 Bielsko-Biała
tel. (33) 8 12 36 69, 815 10 25, 496 99 99
www.regulus.com.pl regulus@regulus.com.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje