Porady: Kotły i podgrzewacze
Jak przechowywać węgiel kamienny?
Węgiel kamienny można w razie konieczności składować nawet pod gołym niebem, bo jest niewrażliwy na mróz i wilgoć.
Jak przechowywać olej opałowy?
Olej opałowy najczęściej przechowuje się w zbiornikach w kotłowni (zbiorniki do 1 m3) albo w przyległym pomieszczeniu.
Jak przechowywać gaz płynny (LPG)?
Gaz płynny (LPG) przechowuje się w naziemnym lub podziemnym zbiorniku na zewnątrz domu.
Problem z zamarzającym kondensatem
Mam problem z kanałem powietrzno-spalinowym kotła kondensacyjnego, wyprowadzonym przez ścianę. W czasie mrozów, u jego wylotu pojawiają się sople, a co najgorsze, wilgoć ścieka po zewnętrznej stronie rury i zamarza na ścianie. Co można z tym zrobić, bo obawiam się zniszczenia elewacji?
Jakiej wielkości zasobniki c.w.u. wymagają zabezpieczenia naczyniem wzbiorczym?
Jakiej wielkości zasobniki c.w.u. wymagają zabezpieczenia naczyniem wzbiorczym? Zauważyłem, że są one montowane tylko przy większych zbiornikach. Czy naczynia w instalacji ciepłej wody dotyczą jakieś szczególne wymogi w porównaniu z c.o., choćby dlatego, że w zbiorniku c.w.u. woda ciągle jest wymieniana na świeżą z dużą zawartością tlenu?
Chciałbym dodać zbiornik akumulacyjny do kotła na węgiel i drewno
Chciałbym dodać zbiornik akumulacyjny do kotła na węgiel i drewno. Mam prosty kocioł bez podajnika, o mocy 20 kW. Planuję docieplenie ścian, dachu i wymianę okien, a wtedy jego moc będzie w przybliżeniu dwukrotnie za duża. Jak zachować grawitacyjny ruch wody między zbiornikiem a kotłem, tak, by odbierał ciepło nawet w razie braku prądu? Jak powinny być ułożone rury pomiędzy kotłem i zbiornikiem, jaką powinny mieć średnicę i na jakiej wysokości powinny być umieszczone poszczególne króćce zbiornika (łączące go z kotłem i z grzejnikami)?
Jak dobrać i eksploatować kocioł kondensacyjny?
Nad ekonomicznością pracy kotła powinniśmy się zastanawiać już w momencie zakupu. Jednak nawet dobry kocioł może pracować dobrze lub źle, zależnie od tego, jak jest eksploatowany.
Ogrzewanie elektryczne za pomocą zbiornika akumulacyjnego
Szukam rozwiązania ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego do domu, ale takiego, żeby cały proces akumulacji ciepła odbywał się w kotłowni, a woda w ten sposób nagrzana rozchodziła się tradycyjną instalacją c.o. do zwykłych grzejników. Czy są takie rozwiązania? Bo szczerze mówiąc nie znalazłem, choć słyszałem o czymś takim.
Czy instalowanie kotła zasypowego z wentylatorem nadmuchowym i sterownikiem ma sens?
Czy instalowanie kotła zasypowego z wentylatorem nadmuchowym i sterownikiem ma sens, czy lepiej wybrać jego prostszą wersję wyposażoną jedynie w miarkownik ciągu? Wydaje mi się, że w przypadku kotła zasypowego sterowanie wielkością dostarczanego strumienia powietrza niewiele da.
Jaka pojemność otwartego naczynia wzbiorczego zabezpieczającego kocioł węglowy?
Jaka powinna być pojemność otwartego naczynia wzbiorczego zabezpieczającego kocioł węglowy? Przeczytałem, że nieco ponad 4% objętości wody w instalacji, ale z zastrzeżeniem, że użyteczna objętość naczynia jest znacznie mniejsza niż jego pojemność nominalna. Ponadto jakie średnice powinny mieć rury (bezpieczeństwa, odpowietrzająca itp.).
Czy zbiornik oleju opałowego można umieścić poza budynkiem?
Czy zbiornik oleju opałowego można umieścić poza budynkiem? Czy trzeba go wówczas wkopać w grunt, by z oleju nie wytrąciła się parafina w czasie dużych mrozów? Jakie są wymagania co do odległości od budynku, granicy działki itp.?
Jaka jest dopuszczalna temperatura wody dla rur: miedzianych, ze stali nierdzewnej i ocynkowanej?
Jaka jest dopuszczalna długotrwale temperatura wody dla rur miedzianych, ze stali nierdzewnej i stali ocynkowanej? Będę nieco przerabiał instalację c.o. z kotłem zasypowym (prostym, bez automatyki) i nieco inaczej chciałbym poprowadzić rury w pobliżu kotła. Muszą być jednak odporne na wysoką temperaturę, bo temperaturę na zasilaniu mam ponad 80°C.
Czy jest możliwość ograniczenia sadzy powstającej w kotle i kominie?
W kotle palę ostatnio głównie drewnem (wcześniej węglem) i wydaje mi się, że powstaje przy tym znacznie więcej sadzy. Czy jej ilość można jakoś ograniczyć, zmieniając np. temperaturę wody, czy pozostaje jedynie częstsze czyszczenie kotła i komina?
Jaka powinna być grubość izolacji na rurkach z c.w.u. i wodą do centralnego ogrzewania?
Jaka powinna być grubość izolacji na rurkach z c.w.u. i wodą do centralnego ogrzewania, bo u mnie kotłownia będzie w piwnicy, ale rury będą biegły też przez część piwnicy pozbawioną ogrzewania, nie chciałbym więc marnować za dużo ciepła.
Czy brak izolacji rur c.w.u. jest dużym błędem?
Hydraulik, który układał instalację ciepłej wody, nie nałożył otuliny izolacyjnej na rury i naciągnął jedynie peszel. Instalacja wykonana jest z rur PEX prowadzonych w wylewce podłogowej (obok rur ogrzewania podłogowego) z cyrkulacją, a łączna odległość od zasobnika do najdalszych kranów wynosi ok. 15 m. Czy brak izolacji jest dużym błędem?
W jaki sposób dobrać przekrój komina do konkretnego rodzaju kotła?
Jak zabezpieczyć instalację przed zablokowaniem się podajnika w kotle węglowym?
Mam w domu zainstalowany kocioł węglowy z podajnikiem i sądziłem, że kilkudniowy wyjazd na ferie zimowe nie spowoduje konieczności zapewnienia dozoru nad jego funkcjonowaniem. Niestety po powrocie okazało się, że zablokował się podajnik i w pomieszczeniach panowała temperatura bliska 0°C. Na szczęście nic nie zamarzło. Jak w przyszłości zabezpieczyć się przed tego rodzaju sytuacją, a także mieć możliwość powiadomienia na telefon komórkowy o ewentualnej awarii?
Jakich paliw węglowych należy używać do kotłów retortowych?
W czym magazynować olej opałowy?
Olej opałowy można magazynować w zbiornikach podziemnych lub ustawionych w piwnicy. Do ustawienia wewnątrz domu są produkowane specjalne zbiorniki z tworzywa przystosowane do przechowywania oleju opałowego.
Jaką pojemność zasobnika ciepłej wody zastosować, jeśli w domu mieszka 5 osób?
Odpowiedź eksperta: Standardowo przyjmuje się 50–60 litrów pojemności zasobnika na każdego mieszkańca. W praktyce takie wartości nie zawsze zapewniają wystarczający komfort użytkowania oraz racjonalne wykorzystanie energii.
Jak uniknąć zmiany temperatury wody, gdy ktoś korzysta z drugiej baterii?
W moim domu instalacja c.w.u. zasilana jest z dwufunkcyjnego kotła gazowego i czasami pojawia się problem z gwałtowną zmianą temperatury wypływającej wody, gdy ktoś korzysta z drugiej baterii. Jest to szczególnie nieprzyjemne podczas kąpieli pod prysznicem, gdy woda nagle się ochładza. W domu mieszkają tylko dwie osoby, zatem zapotrzebowanie na c.w.u. nie jest duże, ale czy w możliwie prosty sposób można uniknąć tej niedogodności?
Wymiana kotła gazowego na węglowy
Zamierzam wymienić instalację gazową na węglową ze względów ekonomicznych: za ostatni miesiąc koszty ogrzewania piecem gazowym z 1996 roku o mocy 28 kW wyniosły mnie ponad 900 zł. Był u mnie instalator i stwierdził, że trzeba by po wymianie kotła zainstalować naczynie wyrównawcze na strychu i zmienić kaloryfery, ponieważ są typu konwektorowego i mógłby być problem z grzaniem na piętrze. Czy instalator ma rację?
Na czym polega sterowanie pracą kotła na paliwo stałe?
Odpowiedź eksperta: Kotły zasypowe nie są zbyt podatne na regulację mocy ze względu na dużą masę spalającego się jednocześnie paliwa i bezwładność cieplną samego kotła.
Co wpływa na sprawność kotłów kondensacyjnych?
Kotłownia poza domem
Chcę zrezygnować z okna w kotłowni. Czy są jakieś przeciwwskazania związane z bezpieczeństwem?
Odpowiedź eksperta: Z otworu okiennego można zrezygnować nanosząc odpowiednie zmiany w projekcie.
Czy wszystkie części kotła objęte są pełną gwarancją?
Czy wszystkie części kotła objęte są pełną gwarancją, czy też niektóre z jego części składowych mają krótszą gwarancję?
Czy podgrzewacz elektryczny do montażu nad zlewem można montować pod nim?
Odpowiedź eksperta: Takie podgrzewacze produkowane są w dwóch wariantach - jako ciśnieniowe i bezciśnieniowe.
Czy są kotły uniwersalne, pozwalające na przemienne używanie różnych paliw?
Odpowiedź eksperta: Kotły wielopaliwowe o konstrukcji stalowej lub żeliwnej mogą być opalane różnymi paliwami, zależnie od zamontowanego osprzętu. W korpusie, w którym umieszczony jest wymiennik ciepła, układ odprowadzenia spalin i armatura hydrauliczna oraz palenisko, można również zainstalować palnik olejowy z niezbędną aparaturą regulacyjno-zabezpieczającą.
Zmieniam piec, czy komin z blachy też mam zmienić?
Mam w kominie włożony wkład z blachy kwasoodpornej o średnicy 130 mm i jest to wystarczające dla pieca gazowego, niestety ceny idą w górę a gazownia wycofała sie z budowy linii gazowej. Chciałbym zatem kupić ekologiczny piec z podajnikiem na pelety i ekogroszek, i tutaj moje pytanie czy taki przekrój wystarczy by ten piec pracował poprawnie, mam do ogrzania około 150m2, czyli moc około 20kw. Zgodnie z opisem są to piece niskoemisyjne a temperatura spalin nie przekracza 200 stopni.
Czy kocioł kondensacyjny może zasilać ogrzewanie podłogowe i grzejniki w jednym obwodzie?
Czy korzystając z kotła kondensacyjnego można poprowadzić ogrzewanie podłogowe i tradycyjne (grzejniki) w jednym obwodzie?
Dlaczego kanały kotłów na węgiel szybko ulegają zapychaniu?
Odpowiedź eksperta: Trudno jednoznacznie określić przyczynę nadmiernego osadzania się sadzy w kotle. Może to być skutkiem wadliwej konstrukcji samego kotła, jakości paliwa jak i sposobu palenia.
Czy grzejniki aluminiowe mają wpływ na trwałość instalacji c.o. i kotłów?
Odpowiedź eksperta: Grzejniki aluminiowe nie wpływają negatywnie na trwałość instalacji grzewczej.