Przede wszystkim istotne jest czy kocioł węglowy jest kotłem o spalaniu górnym czy dolnym. W przypadku spalania górnego, gdy praktycznie cały wsad ulega równoczesnemu paleniu wystarczy miarkownik ciągu, gdyż sterowalność mocą takiego kotła jest bardzo ograniczona.
Natomiast w przypadku kotła ze spalaniem dolnym, gdzie tylko pali się część wsadu zastosowanie nadmuchu ze sterownikiem będzie w pełni uzasadnione.
Trzeba jednak pamiętać, że przy opalaniu kotłem węglowym konieczne jest utrzymywanie wysokiej temperatury wody zasilającej, gdyż przy niższej niż 65-70°C następuje intensywne osadzanie się sadzy na wymienniku, co znacznie zmniejsza sprawność spalania.
Dlatego sterowany kocioł węglowy powinien zasilać instalacje grzewczą nie bezpośrednio, ale przez wymiennik ciepła, co pozwala na znaczne zróżnicowanie temperatury wody w obiegu kotłowym i grzewczym istotne szczególnie w okresach o mniejszym zapotrzebowaniu na ciepło.
Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Pracą kotłów z tzw. dolnym spalaniem łatwiej sterować, bo w danej chwili płonie tylko część załadowanego paliwa