Problem z zamarzającym kondensatem

Problem z zamarzającym kondensatem

Mam problem z kanałem powietrzno-spalinowym kotła kondensacyjnego, wyprowadzonym przez ścianę. W czasie mrozów, u jego wylotu pojawiają się sople, a co najgorsze, wilgoć ścieka po zewnętrznej stronie rury i zamarza na ścianie. Co można z tym zrobić, bo obawiam się zniszczenia elewacji?

Odpowiedź eksperta: Problem z zamarzaniem wody, zawartej w spalinach odprowadzanych z kotłów kondensacyjnych, jest zjawiskiem normalnym przy bardzo niskiej temperaturze zewnętrznej. Podłączenie kotła do rury powietrzno-spalinowej sprawia, że spaliny o i tak niskiej temperaturze są dodatkowo schładzane zasysanym powietrzem zewnętrznym, co w efekcie prowadzi do wykraplania i zamarzania zawartej w nich pary wodnej.

Zjawisko takie występuje krótkookresowo, niemniej w określonych warunkach może powodować opisane powyżej skutki. Wyeliminowanie lub znaczące ograniczenie tego zjawiska wymaga albo rozdzielenia rury powietrznej i spalinowej (dwa niezależne wyloty przez ścianę), albo okresowego podgrzewania końcówki rury spalinowej elektrycznym kablem grzejnym. Natomiast zaciekania wody na ścianę można uniknąć, wyprowadzając ją nieco dalej od ściany i zakładając odpowiednio ukształtowaną nasadkę wylotową.

Pomóc może też nałożenie blaszanego kołnierza na rurę powietrzno-spalinową. Dzięki temu, skraplająca się para wodna będzie wypływać z wylotu przewodu i ściekać po ściance rury oraz kołnierzu, nie docierając do ściany budynku.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: W przewodach powietrzno-spalinowych zewnętrzną rurą zasysane jest powietrze potrzebne do spalania. To dodatkowo wychładza spaliny płynące kanałem wewnętrznym, co sprzyja zamarzaniu pary wodnej

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość Antek
27-10-2017 12:30
Ciężka sprawa.A jakby spróbować rury okręcić taką piankową otuliną ? wtedy skraplana woda mogłaby wsiąknąć. Warstwę wyobrażam sobie w taki sposób. Rura na to kabel grzewczy najlepiej z termostatem i na to wszystko otulina.
Gość serwisant
07-02-2014 08:22
Bezpieczniej jest jednak zrobić spadek od kotła na zewnątrz, bo o ile masz rację co do spływu skroplin w rurze spalinowej, to dla skroplin w rurze powietrznej już nie do końca. Bowiem nie wszystkie kotły mają studzienki wychwytujące z rury powietrznej.
Gość Orestes
06-02-2014 23:31
ktoś zapomniał dodać, że taka rura powinna być skierowana spadkiem do pieca i woda wypływa do kanalizacji przez piec
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz