Ogrzewanie elektryczne za pomocą zbiornika akumulacyjnego

Ogrzewanie elektryczne za pomocą zbiornika akumulacyjnego

Szukam rozwiązania ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego do domu, ale takiego, żeby cały proces akumulacji ciepła odbywał się w kotłowni, a woda w ten sposób nagrzana rozchodziła się tradycyjną instalacją c.o. do zwykłych grzejników. Czy są takie rozwiązania? Bo szczerze mówiąc nie znalazłem, choć słyszałem o czymś takim.

Odpowiedź eksperta: Rozwiązanie takie jest oczywiście możliwe i pozwala na korzystanie z tańszego prądu pobieranego w porze nocnej (tzw. II taryfa). Sercem instalacji będzie zbiornik akumulacyjny o pojemności dobranej do potrzeb energetycznych domu. Konieczne więc jest określenie zapotrzebowania na ciepło.

Warto przy tym przewidzieć dodatkowe źródło ciepła, używane tylko w czasie największego spadku temperatury. Inaczej pojemność zbiornika będzie bardzo duża, a przez większość sezonu wystarczy mniejsza, bo mrozy ok. -20°C (temperatura obliczeniowa), zwykle trwają krótko.

Dobór pojemności zbiornika najłatwiej będzie prześledzić na przykładzie.

Zakładając, że:

  • zapotrzebowanie ciepłą wynosi 60 W/m2;
  • powierzchnia ogrzewana 100 m2;
  • czas pracy grzałki 10 h na dobę;
  • jej moc 15 kW.

Energia pozyskana z prądu wyniesie więc 150 kWh, natomiast dobowe zapotrzebowanie ciepłą do ogrzewania wyniesie 144 kWh (60 W/m2 × 100 m2 × 24 h). W czasie obowiązywania II taryfy część energii zużywana będzie na bieżące potrzeby grzewcze (60 W/m2 × 100 m2 × 10 h = 60 kWh), a resztę trzeba będzie zakumulować w zbiorniku (84 kWh). Przyjmując, że różnica temperatury w stanie "naładowania" i "rozładowania" zbiornika akumulacyjnego wyniesie 50 K to jego pojemność powinna wynosić ok. 1450 litrów - wynika to z zależności: potrzebna ilość ciepła / (różnica temperatury × ciepło właściwe wody).

Obliczenia te dotyczą maksymalnego przyjętego zapotrzebowania na ciepło, ale w sezonie grzewczym ulega ono znacznym zmianom i konieczne będzie zastosowanie elementów automatyki regulującej ładowanie i rozładowanie zbiornika. Układ taki powinien zawierać sterownik pogodowy połączony z termostatem zbiornika, co umożliwi jego ładowanie tylko przez niezbędny czas.

Natomiast system grzewczy musi być połączony ze zbiornikiem poprzez termostatyczny zawór mieszający, dzięki czemu do instalacji będzie przekazywana woda o temperaturze dostosowanej do chwilowego zapotrzebowania na ciepło. Grzejniki powinny być tak dobrane, aby uzyskiwały wymaganą moc grzewczą przy stosunkowo niskiej temperaturze wody zasilającej (do 50°C). Dzięki temu lepiej wykorzystywana będzie zdolność akumulacyjna zbiornika. Należy też zadbać o jego dobrą izolację termiczną, aby ograniczyć niekontrolowane oddawanie ciepła do otoczenia.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Akumulację ciepła na potrzeby ogrzewania umożliwia duży, izolowany zasobnik wody (fot. Elektromet)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Z artykułu wynika, że przy bardzo dobrze ocieplonym domu zbiornik akumulacyjny ma już pokaźną pojemność. Jeśli mowa o akumulacji i magazynowaniu, to już chyba lepiej zainwestować w pompę ciepła i czerpać z odnawialnego źródła jakim jest ziemia lub powietrze. Można nawet ...
Gość Niedowiarek
11-07-2018 10:43
Idea niby słuszna ale czy nie lepiej zrezygnować z pośrednich akumulatorów, strat na transporcie medium, mieszaniu wody itp itd. Czy ta tańsza taryfa jest aż tak tania, że zrekompensuje nam wszystkie straty ciepła. Pojawią się też koszty regulacji odbiorników ciepła i rozprowadzenia ...
Gość Marek90
31-01-2018 21:09
Część! Planuje podobne rozwiązanie w swoim domu który z założenia ma być energooszczędny a powierzchnia użytkowa to ok 130m2. Niestety nie mam możliwości przyłączenia gazu ziemnego a chce rozwiązanie bezobsługowe więc też myślę o ogrzewaniu elektrycznym ze zbiornikiem buforowym, ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz